TOKİ'nin 2019 yılında ‘100 Bin Sosyal Konut Projesi’ diye başlattığı proje kapsamında hak sahibi olan binlerce vatandaş verilen tarihlerde evleri teslim edilmediği için mağdur edilirken, şimdi de peşinat ve taksit ödemelerinin yüksek oranda değiştirilmesi nedeniyle büyük mağduriyet yaşıyor. Eskişehir’deki 2 bin 450 hak sahibi peşinat ve taksit ödeme oranlarındaki artış nedeniyle kendilerine yaşatılan mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi için seslerini duyurmaya çalışırken CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Meclis’te TOKİ mağdurları için iktidara çağrıda bulundu. Çakırözer, “Yapılan büyük dolandırıcılık! Verdiğiniz sözü tutun. Beceriksizliğinizin faturasını dar gelirliye çıkarmayın” dedi. 

“Verdiğiniz sözleri tutun”

Çakırözer TBMM’de şöyle konuştu:

“AKP iktidarının dar gelirlilere 100 bin konut sözüne kanan vatandaşımız büyük mağduriyetle karşı karşıya. 2 bin 450 konutun yapılacağı Eskişehir ve diğer yerlerde vatandaşa yüzde 0,49 sabit faizle 20 yıl vadede ödeme garantisi verildi! 894 lira, 1.022 lira taksit ödenecekti. Üç yıl sonra şimdi TOKİ ödeme koşullarını hak sahipleri aleyhine değiştirdi! Peşinat 20 bin liradan 170 bin liraya, taksitler 6 bin, 8 bin liraya çıkarıldı! Sabit ödeme iptal edildi, memur maaş zamlarına endekslendi! Vade 240 aydan 180 aya düşürüldü, üstüne de yüzde 1'lik KDV yüzde 10'a çıkarıldı. Bu yapılan büyük dolandırıcılıktır! Bu beceriksiz iktidarın yarattığı hayat pahalılığının faturasının dar gelirliye, emekliye çıkarılması kabul edilemez.”

Eskişehir'de tarımsal yatırımlar için büyük adım Eskişehir'de tarımsal yatırımlar için büyük adım

Çakırözer, verilen sözler doğrultusunda konutların 240 ay sabit ödemeyle yüzde 1 KDV oranında teslim edilmesi çağrısında bulunurken, “Konutsuz bırakılan hak sahiplerinin mağduriyeti de bir an önce giderilmelidir” dedi.