Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 102. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Eskişehir'in siyasileri, bürokratları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tebrik mesajı yayımladı. O mesajları sizler için derledik...

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 102. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Eskişehir'in siyasileri, bürokratları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tebrik mesajı yayımladı. O mesajları sizler için derledik...

ESKİŞEHİR VALİSİ EROL AYYILDIZ

Vali Ayyıldız mesajında, ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun tescil edildiği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda önemli bir görev üstlenen demokrasimizin kalbi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 102. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı milletçe kutlamanın büyük onur ve gururunu yaşadıklarını belirtti. Ayyıldız, 23 Nisan 1920’de açılan Meclisimizin ilk başkanı, Kurtuluş Savaşımızın muzaffer Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yâd etti. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı gibi çok anlamlı bir günün çocuklarımıza armağan edilmesinin anlamının büyük olduğunu kaydeden Ayyıldız, aziz milletimiz o gün içinde bulunduğu zor şartları geleceğimizin teminatı siz çocuklarımız için aşmış, sizlerin istikbali için mücadele etmiştir. Bugün geldiğimiz noktada bizlere bu günleri sağlayan kahraman ecdadımıza minnet borçluyuz" ifadelerini kullandı.

Milli egemenliğin temellerinin atıldığı çok önemli bir bayram olan 23 Nisan’ın çocuklara armağan edildiğini anlatan Ayyıldız, çocuklara şöyle hitap etti;

“Ne mutlu sizlere ki cumhuriyetin geleceğini gençlere ve siz çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza güvenen ve milli egemenliğin ilan edildiği günü sizlere bayram ilan eden bir milletin çocuklarısınız. Ne mutlu sizlere ki Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı dünya çocukları ile kutlayan bir ülkenin çocuklarısınız. Bundan dolayı mensup olduğunuz milletiniz ve sahip olduğunuz ülkeniz ile ne kadar gurur duysanız azdır. Mustafa Kemal Atatürk; “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” diyerek siz çocuklarımızın ne kadar önemli olduğunu veciz bir şekilde dile getirmiştir. Bizlerin sizlerden bir tek beklenti ve arzusu vardır. O da bu güzel ülkemizi sizlere teslim edeceğimiz konum ve durumdan çok daha iyi bir şekilde sizden sonraki kardeşlerinize teslim etmenizdir. Teslim aldığınız medeniyet bayrağını daha yüksek doruklara dikmek için her zaman çalışacağınıza ve bu yüce milletin evlatları olarak tek yürek halinde birbirinizi çok seveceğinize inancım sonsuzdur. İnanıyorum ki yarınların Türkiye’si sizlerin güzellikleriyle yoğrulacaktır. Bu duygu ve düşüncele rle idrak ettiğimiz bu güzel, anlamlı bayram gününde hepinize tüm dünya çocuklarıyla beraber daha nice bayramlar temenni ediyor, sevgiyle selamlıyorum.”

ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ HARUN KARACAN

Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş uygarlık yolunda en önemli kilometre taşlarından birisi, demokrasinin kalbi ve milli iradenin temsil makamı olan gazi meclisimizin bir üyesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının “102. Yıl Dönümü”nü kutlamanın onur ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. 

Egemenlik ve bağımsızlık aziz milletimizin en büyük serveti ve vazgeçilmez ilkesidir. Millet iradesinin her şeyin önünde olduğunun ifade edildiği bu günün yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, milli bayramımız olan 23 Nisan günlerini çocuklarımıza armağan etmiş, çocuklarımız da bu emanetin en büyük koruyucuları olacağını göstermişlerdir. 

Çocuklarımızın gülen yüzü, umutları ve hayalleri ile müreffeh ve Güçlü Bir Türkiye için tüm çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 

Bu vesileyle canımızdan çok sevdiğimiz evlatlarımızın ve tüm milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, bizlere bu gururu yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm silah arkadaşlarını rahmetle ve şükranla yâd ediyorum.

ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ PROF. DR. EMİNE NUR GÜNAY

Türk Milletinin bağımsızlığının ve milletin iradesinin tecelli ettiği ve

Türkiye Büyük Millet Meclisinin de kuruluş yıldönümü,

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı…

Hem demokrasinin simgesi hem de geleceğin çocuklara ve gençlere ait olduğunu gösteren en anlamlı bayram.

Milli egemenliğimizin kayıtsız şartsız milletimizin olduğunu kutladığımız bu günlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşımız boyunca tüm şartları idare etmeye çalışan herkesi saygıyla ve rahmetle yad ediyorum. Aynı zamanda iç içe bayramları barındıran bu milli günümüzde hem ulusal egemenliğimizi hem de onu emanet ettiğimiz çocuklarımızın da bayramını kutluyorum.

Mustafa Kemal Atatürk ''Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.'' diyerek hem çocuklara hem de azimle çalışmaya ne kadar önem verdiğini vurgulamıştır. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden bir milletin evlatları olmak kadar gurur verici bir duygu yoktur.

TBMM’nin kuruluşu, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasiye ve millet iradesine dayalı sisteminin temel dayanağıdır. Türk milletinin bir evladı olarak, geleceğimizi emanet ettiğimiz ve bağımsızlığımızın sarsılmaz ifadesi olan bugünü tüm Türk Milleti adına kutluyor, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal’i, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis’teki tüm milletvekillerini, bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum.

Tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bayramını kutlu olsun.

ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ UTKU ÇAKIRÖZER

Tam bağımsızlığımızın simgesi, Cumhuriyetimizin temel taşı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 102. kuruluş yıldönümünü kutlamanın gurur ve onurunu yaşıyoruz.  Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk uçurumun kenarında olan bir ülkenin var olma mücadelesini başarıyla yürütmüş, demokratik, laik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. 102 yıl önce zor şartlarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açan, ulusal Kurtuluş Savaşımızı kazanıp Cumhuriyetimizi kuran Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum. Tam bağımsızlığımızın simgesi, Cumhuriyetimizin temel taşı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 102. yıl dönümü kutlu olsun. Milli egemenliğimizin 102. yılında  bir kez daha söz veriyoruz ki tek adam yönetimine son verildiği, güçler ayrılığının tekrar yaratıldığı ve Parlamenter Demokrasiye dönüldüğü bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Büyük Önderimizin bizlere mirası Cumhuriyetimizi sonsuza denk yaşatacağız. Aydınlık yarınlarımız tüm çocuklarımızın özgürce çocukluklarını yaşadığı bir ülke ve dünya dileğiyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun

Eskişehir'de farelerin bastığı caddede esnaf tepkili Eskişehir'de farelerin bastığı caddede esnaf tepkili

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI PROF. DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN

23 Nisan 1920’nin 102. yılındayız. Tüm milletimize kutlu olsun. 102 yıldır egemenliğin kahraman Türk Milletinde olduğu bu topraklarda her zaman Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, siz çocuklara çok büyük değer vermiştir. Atatürk'ün ‘Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yücelterek yaşatacak olan sizsiniz’ sözü, Atatürk'ün sizlere olan inancı ve güveninin tam olduğunu kanıtıdır.  Gelecekte, her biriniz sağlıklı ve eğitimli bireyler olarak bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacaksınız. Daha çok çalışacak, daha çok üretecek, daha adil ve eşit bir ülke için elinizden gelen gayreti göstereceksiniz. Buna, Yılmaz Büyükerşen olarak benim inancım ve güvenim tamdır. Anneler, babalar, çocuklar… Bugün Cumhuriyetimizin, bu topraklara bir güneş gibi doğduğu, dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayramı kutlamanın onuru ve gururu içerisindeyiz. O sebepledir ki; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 102. yılının şehrimize, çocuklarımıza, milletimize ve dünya çocuklarına kutlu olmasını diliyor, daha nice 23 Nisanları birlik, beraberlik içinde kutlamamızı temenni ediyorum.

ODUNPAZARI BELEDİYE BAŞKANI KAZIM KURT

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin aydınlık geleceği çocuklara emaneti olduğunu vurgulayan Başkan Kurt,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada çocuklara armağan edilen barışın ve kardeşliğin simgesi olan ilk ve tek bayram olduğunun altını çizdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) asli görevinin, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek olduğunu dile getiren Başkan Kurt, milletin vekaletini taşıyan TBMM’nin bu topraklarda özgür ve bağımsız yaşama iradesinin de sembolü olduğunu kaydetti. 23 Nisan 1920'de kurulan Meclis ile Türk Milleti’nin bu topraklarda esaretin asla kabul edilmeyeceğini bütün dünyaya gösterdiğini söyleyen Başkan Kurt, mesajına şu sözlerle devam etti: “23 Nisan 1920, milletimizin kendi tarihini kendisinin yazmaya başladığı gündür. Milletin canıyla, kanıyla elde ettiği egemenliğin simgesi olan Meclisimizin kuruluş günü, çocuklara ve yeni nesillere armağan edilmiştir. Bu armağan, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ülkemize karşı bitmeyen sorumluluğunun da simgesidir. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesi, Cumhuriyetimizin en temel ilkesidir. Büyük bir üzüntüyle söylüyorum ki; çok zorlu mücadeleler sonucu inşa edilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ne yazık ki bugün yetkileri kısıtlanmış durumdadır. Bizim görevimiz, yetkisini milletten alan ve millete hesap vermeyi onurlu bir görev sayan Meclisimizi, yeniden ayağa kaldırmaktır. Mücadelemiz bu hedef doğrultusunda olmalı. Bunu başaracağımıza olan inancım sonsuz. Biliyorum ki tüm vesayetleri kaldırcağız ve Meclis'imizin üzerinde ‘Demokrasi Güneşi’ yeniden doğacak. 

23 Nisan aynı zamanda, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramdır. Çocuklarımıza bıraktığımız, bağımsızlık ve adalet üzerine inşa edilmiş bir mirasın da temelidir. Bu mirası, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği 'muasır medeniyetler seviyesi' ve onun da 

ilerisine taşıyacak olan da bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızdır. Odunpazarı Belediyesi olarak her alanda olduğu gibi, çocuk hakları ve çocuklarımızın geleceği için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gitmeye devam edeceğimize dair söz veriyoruz. 

Dünya çocuklarıyla birlikte tüm çocukların ve milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışına yetişen 115 mebusu ve sonrasında çalışmalara katılan diğer mebusları rahmetle ve saygıyla anıyorum. ‘Yaşasın milletin egemenliği’, ‘Yaşasın Cumhuriyet’ ”

TEPEBAŞI BELEDİYE BAŞKANI AHMET ATAÇ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 102. yılını coşkuyla kutluyoruz. 23 Nisan 1920’de açılan TBMM, milli mücadelemizin zaferle sonuçlanmasının ardından Cumhuriyetimizin ilan edilmesinin en önemli adımlarından biridir. Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, halkın iradesinin her şeyin üstünde olduğunu, ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ sözleri ile tüm dünyaya ilan etmiştir. Atamız bu önemli günü tüm dünya çocuklarına da bayram olarak armağan etmiştir. Atatürk’ün çocuklara karşı beslediği sevgisi ve onları geleceğin en önemli değeri olarak görmesi, bizlere de önemli mesajlar vermiştir ve çalışma ilkelerimizi belirlemiştir. Kentimizde yaşayan tüm çocuklarımıza hak ettikleri sevgiyi ve değeri, ihtiyaçları doğrultusunda sunmaya çalışıyoruz. Eskişehirli çocuklarımızın gelişimine destek olarak ülkemizin de geleceğine en önemli yatırımı yaptığımıza inanıyoruz. Her bir yavrumuzun çağın teknolojik gelişmelerinden yararlanabilen, okuyan, araştıran, sorgulayan, dünya vizyonunu yakalayan fikirler üretebilen, sağlıklı birer birey olabilmeleri için çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Zira çocuklarımız geleceğin bilim insanları, yöneticileri, sanatçıları, sporcuları ve siyasetçileri olacaklar. Atatürk ilkelerinin ışığında, millet egemenliğine sahip çıkıp, Cumhuriyetimizi daha ilerilere taşımak da bugünün çocukları, yarının büyüklerine düşüyor. Bu duygu ve düşünceler ile tüm çocuklarımızı gözlerinden öpüyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygı ile anıyorum. Ayrıca TBMM’nin açılışının 102. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarken, esenlikler diliyorum.

AK PARTİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI ZİHNİ ÇALIŞKAN

“Milli iradenin kayıtsız şartsız egemenliğini tüm dünyaya 102 yıl önce bugün ilan ettik.O gün doğan demokrasi ve özgürlük meşalesini bugünlere ulaştıran millet iradesi, bu değerleri yarınlara gururla taşımamızın da en büyük teminatıdır. 

Milli iradenin yansıması olan Meclisimizin bu tarihi rolünün ve derin şahsiyetinin çocuklarımızın berrak zihinlerinde yer etmesi başlıca hedeflerimizden biridir. Bu nedenle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmesi çok anlamlı ve değerlidir. Bu anlamı yaşatmak için, bayramın ruhunu bir asır şanla, şerefle ve azimle koruduk; bundan sonra da aynı duyguyla koruyacağız.

Çocuklarımızın bu aziz mirastan alacakları güçle; özgür birey, güçlü toplum ve daha ileri demokrasi hedefine kararlılık ve özgüvenle yürüyeceklerine olan inancım tamdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletin tercihi ve kararı dışında bir güç tanımıyoruz. 

Çocuklarımıza vesayet zincirlerini kırmış, kendi kaderine kendisi yön veren bir demokrasi bırakacağız. Vicdan ve inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü, yaşam tarzlarına saygı, hukuk önünde eşitlik gibi kavramları çocukların bilfiil yaşayarak ve görerek öğrenecekleri bir Türkiye için yorulmadan çalıştık, yılmadan çalışacağız.

Aziz milletimiz, sadece kendi evlatlarının geleceği için değil, tüm çocuklar için daha adil, daha insani ve daha merhametli bir dünya yolunda bir asır önce olduğu gibi bugün de umuttur.

Bu duygularla Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin 102. yılını tebrik ediyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK

23 Nisan 1920’de, milletimiz için zorluk ve sıkıntılarla dolu bir dönemde milli iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla, Türk Milleti için yeni bir diriliş dönemi başlamış ve ‘Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’ esasıyla yürütülen İstiklal Mücadelemiz, vatanımızın işgallerden kurtarılması ve Cumhuriyetimizin kurulmasıyla nihayete ermiştir.         

Cumhuriyetimizin kurucusu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu milli gurur gününü geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan etmiş ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak adlandırmıştır. Dünyadaki tek çocuk bayramına sahip olan çocuklarımız, bu mutlu günü her yıl dünya çocuklarıyla birlikte kutlayarak barış ve kardeşlik duygularını paylaşmaktadır. 

Yarının kalpleri vatan ve millet sevgisiyle dolu, çalışkan, görev ve sorumluluklarına bağlı, bilim ve teknolojiye hakim, araştıran ve sorgulayan gençleri olarak sevgili çocuklarımızın Büyük Türkiye hedefine yürüyeceklerine duyduğum mutlak inançla; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Birinci Meclisin tüm üyelerini, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, tüm çocuklarımıza sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.   

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI BAŞKANI METİN GÜLER

Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin kuruluşunun 102. yıl dönümünü ve geleceğimiz olan evlatlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.  

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 23 Nisan 1920’de kurulan gazi meclisimiz, vatan topraklarının düşman işgalinden kurtarılması ve milletimizin bağımsızlığının kazanılması için emek vermiştir.

Türk milleti için dönüm noktalarından biri olan 23 Nisan tarihinin çocuklarımız için bayram olarak armağan edilmesi de Büyük Önderimiz Atatürk’ün ülkemizi ebediyete ulaştıracak olan evlatlarımıza duyduğu sevgiyi ve güveni göstermektedir. 

Evlatlarımızın da bu sevgi ve güveni boşa çıkarmayacağına, sorumluluk alarak şehitlerimizin ve gazilerimizin vatanperverliği ile kurulan ve büyük mücadelelerle bu günlere getirilen ülkemizi daha güzel günlere ulaştırmak için çalışacağına yürekten inanıyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle, evlatlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyor; cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı minnetle ve saygıyla anıyorum.

SEYİTGAZİ BELEDİYE BAŞKANI UĞUR TEPE

"Milletimizin var olma mücadelesini yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla birlikte yeni bir devletin temellerinin atıldığı 23 Nisan 1920 tarihi, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde egemenliğin kayıtsız şartsız milletimize ait olduğu ulusal egemenliğimizin tarihidir. Aynı zamanda bu tarih, Atamızın çocuklara duyduğu sevginin, inancın ve değerin bir göstergesi, yarınlarımızın umudu olarak çocuklara armağan ettiği bu büyük gün, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kabul edilmiş, dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramıdır. 

Çocukların kalbinde Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini yeşertmenin önemli bir adımı saydığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı gururla, coşkuyla ve aynı heyecanla ve her seferinde üzerine biraz daha katarak kutlamaya devam ediyoruz. Bütün gayretimiz kardeşlerimizin bugün olduğu gibi gelecekte de doya doya gülmeleri, mutlu olmaları ve bayram coşkusunu hissederek çocukça yaşamalarıdır.
Gelecekte de Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizi emanet ettiği kardeşlerimin sağlıklı, erdemli, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, vatanını, milletini seven, manevi değerlerine saygılı, sahip çıkan, görev ve sorumluluklarının bilincinde yetişmesi her zaman en büyük temennilerimiz arasında yer alacaktır. 

Sevgili kardeşlerim;

Bizler her zaman sizlerin yanlarında olacağız ve ülkemizin sadece zenginliği değil, dinamizminin ve değişimin kaynağı olarak gördüğümüz sizleri destekleyeceğiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizi karanlıklardan aydınlıklara çıkaran ve bu güzel bayramı tüm dünya çocuklarına armağan eden başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, vatan ve görev uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla anıyorum. Sevgili kardeşlerimizin ve ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, bayramımızın ülkemize ve kardeşlerime güzel ve sağlıklı günler getirmesi dileğiyle, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

ÇİFTELER BELEDİYE BAŞKANI KADİR BIYIK

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, Egemenliğin kayıtsız şartsız milletimize verdiği, TBMM'nin kuruluşunun ve Çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz.

TBMM'nin kuruluşu aynı zamanda küllerinden doğan Yüce Türk Milleti'nin iradesinin temsil edildiği, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve bağımsızlık ruhumuzu ortaya koyan en önemli adımlarındandır.

Mustafa Kemal Atatürk, yokluklar ve mücadelelerle geçen hayatında geleceğimizin mimarı olan çocuklarımızı unutmayarak, onlara beslediği büyük bir sevgiyle dünyada emsali görülmemiş bir bayram hediye etmiştir. 

Ülkemizi daha da ileriye taşıyacak olan çocuklarımıza ve ailelerine büyük sorumluluk düşmektedir. Her şeyden önce vatanını, milletini, dinini, dilini ve bayrağını seven kahraman çocuklar yetiştirmek ailelerimizin en asli görevidir. İleride mesleği ne olursa olsun, vatan sevgisiyle harmanlanan çocuklar, ömrünün son anına kadar ülkemize sahip çıkacak, uğruna mücadele edecektir. 

Ve çocuklarımız, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi; “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” sözleri tüm umudumuzun sizlerde olduğunun kanıtıdır.

Sevgili çocuklar, inanıyorum ki sizler bayrağı elinize alarak, bağımsızlık ruhuyla o bayrağı göklere çıkaracaksınız. Sizler Metehan'ın, Alparslan'ın, Fatih Sultan Mehmet'in ve Mustafa Kemal'in evlatları, torunlarısınız. Ecdadınıza yakışır şekilde kendinizi yetiştirip Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşatacaksınız!

Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, millet iradesinin ilelebet devam edeceği TBMM'nin açılışının 102. Yıl Dönümünü ve sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, kahraman ecdadımızı ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı, özlem ve rahmetle anıyorum. 

Ne Mutlu Türküm Diyene!

AK PARTİ ODUNPAZARI İLÇE BAŞKANI ALİ ACAR

“Ulusal egemenlik ve bağımsızlığımızın en önemli noktalarından biri olan 102 yıl önce 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Ülkemizde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak her yıl kutlanmaktadır. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ile Türkiye için böylesine anlamlı bir günde çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı ortamlarda, iyi eğitim alarak, topluma ve insanlığa yararlı özgür bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, Ülkemiz ve Milletimiz için en temel husustur. Geleceğimizin umudu olan çocuklarımıza duyulan sonsuz güvenin nişanesi olarak bu tarihi an tüm Dünya çocuklarına armağan edilmiştir. 

Bağımsızlık mücadelemizi veren kahraman ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyor, yarınlarımızın umudu olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 102. Yıl dönümünü kutluyorum” 

TÜGİAD ESKİŞEHİR ŞUBE BAŞKANI SERKAN CAN ZENGİN

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Eskişehir Şube Başkanı Serkan Can Zengin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında şu ifadelere yer verdi: 

"Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı büyük bir gurur ve sevinçle kutluyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal egemenliğimizin simgesi olan, egemenliğin kayıtsız ve şartsız olarak millete devredildiği bu günü çocuklara armağan etmesi, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza verdiği önemi ve duyduğu güveni göstermesi bakımından çok anlamlıdır. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sadece Türkiye'de değil, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olarak uluslararası boyutuyla da çocuklar vasıtasıyla 102 yıldır dünyada barışın, kardeşliğin simgesi olmuştur. 

TÜGİAD Eskişehir Şubesi olarak, sadece 23 Nisan'larda değil, her zaman çocuklarımızın yanında olmanın, onları geleceğe hazırlarken dinlemenin ve anlamanın da ülkemizin geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Her geçen gün daha hızlı değişen dünyamızda çocuklarımıza, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefler ışığında geleceğe taşıyan yolda destek olmanın en büyük vazifemiz olduğunun bilincindeyiz. 

Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, geleceğimizin teminatı olan tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutluyoruz."