ESKİŞEHİR VALİSİ EROL AYYILDIZ 

Aziz milletimizin ve onun kahraman ordusunun Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün yanında tek yürek olarak yer almasıyla yürütülen istiklal ve istikbal mücadelesi, binlerce şehit verilerek çok zor şartlar altında kazanılmış, ardından cumhuriyet kurulmuş ve milletimiz dünya tarihinin kaydettiği ender başarılardan birini gerçekleştirmiştir.

Bir kalkınma ve modernleşme projesi olarak uygulamaya konulan Cumhuriyet; demokratik, çağdaş, ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirmenin temel dayanağı olmuştur. Geçen zaman zarfında eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda büyük gelişme sağlanmıştır. Siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda gerçekleştirilen değişimlerle Türkiye’nin bölgesinde ve dünyadaki önemi daha da pekiştirilmiştir.

Malazgirt Zaferi’nden İstiklal Harbimize kadar uzanan mücadelemiz, 15 Temmuz gecesi hainlere karşı duruşumuz göstermiştir ki birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz en büyük güvencemizdir.

Bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye, milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenmeye; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeye devam etmeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti siyasi, ekonomik, diplomatik ve askeri alanlarda ne kadar güçlü olduğunu, üzerinde operasyon yapılamayacağını şanlı tarihimizde defalarca göstermiş ve bundan sonra da göstermeye devam edecektir.

Şunu unutmamalıdırlar ki 100. Yılına girdiğimiz milletçe Cumhuriyetimizi var eden değerlere daima sahip çıkarak büyük bir milletin fertleri olarak güzel bir geleceğe hep beraber yürüyecek, Cumhuriyet bilincinin kadim Türk Milleti ile sonsuza denk yaşayacağı adımları atacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere O’nun silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi, maden şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, rahmet ve şükran duygularımla yad ediyorum.

Eskişehirli hemşehrilerimiz başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın, geleceğimizi emanet edeceğimiz sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten iyi dileklerimle kutluyor, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 

 ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ HARUN KARACAN 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde imkânsızlık nedir bilmeyen, söz konusu vatansa gerisi teferruattır düsturunu aklından çıkarmayan ve inancını hiçbir zaman kaybetmeyen bir milletin bu büyük zaferinin 99. yıl dönümünü bugün hep birlikte kutlamanın coşkusunu ve gururunu yaşıyoruz. 

Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru emin adımlarla ilerlerken, hem 2023 hedeflerimize ulaşmış olmanın sevinci hem de yepyeni hedeflere doğru birlik ve beraberliğimizle oluşturacağımız Yeni Türkiye'nin gücünü tüm dünyaya göstermeye devam ediyor olacağız.

"Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz." sözleri ile gençlere olan güvenini her fırsatta dile getiren Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı bu yolda yerli ve milli projelerle dünyada adından söz ettirerek gururumuz olan bugünün gençleri, bu gurura layık olmak için var gücüyle çalışmaya devam edecektir. Çünkü Türkiye'yi dünyanın lider ülkelerinden biri haline getirmek için el ve gönül birliğiyle çalışmak bu cennet vatanı bizlere armağan eden şehitlerimize ve gazilerimize minnet borcumuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyor, ilelebet yaşayacak Türkiye Cumhuriyetimizin nice bayramlarını kutlamayı Yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Millet iradesinin hâkim kılındığı Cumhuriyet'imizin 99. yıl dönümü, Büyük Türk Milleti'ne kutlu olsun.

 ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ PROF. DR. EMİNE NUR GÜNAY 

Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılına yaklaşırken, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği üstün mücadele ve milletimizin iradesi sonucu kazanılan Kurtuluş Savaşımızda hayatını kaybeden kahramanlarımızı öncelikle şükranla anıyorum.

Bu şanlı zaferin kahramanlarını yad ederken aziz Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı en derin duygularımla kutluyorum. 

Yüzüncü yıla sayılı günler kalırken Türkiye Cumhuriyeti’nin kat ettiği yolları, mücadeleleri bu aziz millet hiçbir zaman unutmadı ve unutmayacak. Özgürlüğün ve demokrasinin en güzel örneği olan, Kurtuluş Savaşı mücadelesinden büyük zaferlerle ayrılan Türkiye Cumhuriyeti’nin destansı tarihine sahip çıkacak ve onu yaşatmaya devam edeceğiz. Burada Türk Gençliğine çok büyük vazifeler düşmektedir. 2023 yılı hedefleri yani Cumhuriyetimizin 100. Yılına doğru giderken ülkemizi daha da yukarı taşımak için bütün gücümüzle çalışmaya ve oyun kurucu olarak rol almaya devam edeceğiz. Enerji, gıda ve savunma sanayi gibi birçok alanda dünya ülkelerini bir araya getiren ve her noktada arabulucu olan Türkiye Cumhuriyeti her zaman ve her şartta önemini korumaya devam etmektedir. Bu noktada Cumhuriyetimizi emanet edeceğimiz gençlerimiz üzerine daha fazla koyarak ülkemizi her alanda temsil etmeye devam edeceklerdir. Cumhuriyetimizin kurucu idaresi nasıl bu vatanı düşman elinden kurtarmışsa, bizler ve gençlerde hedeflerimize aynı kararlılıkla hedeflerimize ulaşacağız.2023 hedeflerimize ulaştığımızda bölgemizde ve dünyada yepyeni bir dönemi başlatacak ve hayalini kurduğumuz müreffeh geleceğe hep birlikte kavuşacağız.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

 ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI PROF. DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 99’uncu yıl dönümünü kutluyoruz. Milletimize kutlu olsun!

Atatürk’ün, ‘en büyük eserimdir’ diyerek büyük bir onur ve gurur duyduğu Cumhuriyet, insan haysiyetine en çok yakışan rejimdir. Cumhuriyet bağımsızlığın, millet egemenliğinin tescilidir.

Bu egemenlik bize demokrasinin yolunu sonsuza kadar açan en değerli unsurlardandır. 

Ancak önemli olan o yolu, Atatürk’ün ilke ve inkılapları ışığında yürümek, ülkenin bağımsızlığını korumak,  refahını vatandaşlarımıza en adil şekilde dağıtabilmektir. Bir rejim kâğıt üzerinde ne kadar kusursuz olursa olsun, hayatlarımıza sunduğu imkânlar ölçüsünde değerlidir. 

Atatürk bunu çok iyi biliyordu ve bunu gerçekleştirmek için Cumhuriyet’in hemen ardından ülkenin dört bir yanına fabrikalar kurdu, yollar yaptı, okullar yaptı. Ülkeyi demir ağlarla ördü. Büyük bir kalkınma hamlesi yaparak, her şeyiyle ülkeyi gençlere emanet etti. Atatürk’ü çağının en büyük lideri yapan; tam da bu özellikleriydi. 

Her Türk vatandaşının asli görevi kendisine devredilen bu kutsal emaneti, ne pahasına olursa olsun, korumak, kollamak ve yüceltmektir. O’nun da söylediği gibi, gençliğin muhtaç olduğu kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. 

Gençlerimiz ve gelecek kuşaklar iyi bilmelidir ki; bu topraklar üzerinde kurduğumuz Cumhuriyet, Atatürk 'ün önderliğinde çok büyük fedakârlıklarla kazanılan bir ölüm kalım savaşından sonra gerçekleşmiştir. Bu eşsiz kahramanlığın arkasında binlerce şehidin, binlerce gazinin harcı vardır. Sizlere emanet edilen bu büyük eserin her yönü ile geliştirilmesi,  her türlü tehlikeden titizlikle korunması, Cumhuriyet evlatlarının Atatürk ve arkadaşlarına borcu, aynı zamanda kaçınılmaz bir görevidir.

Sevgili Eskişehirliler;

Eskişehir her yönüyle bir Cumhuriyet şehridir. Öyle olmaya da devam edecektir. Atatürk’ün, “Eskişehir'i ve Eskişehirlileri çok iyi tanırım. Milli Mücadele yıllarında büyük vatanseverlik ve üstün bir cesaretle mücadelemizin daima yanında olmuş, bu mücadeleye çok geniş yardımlarda bulunmuşlardır.” sözüne Eskişehirliler, Atatürk’e ve onun kurduğu Cumhuriyet’e bağlılığını katlanarak büyüyen bir sevgi ile göstermeye devam etmektedir. 

Bu vesileyle başta Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu ülke için canını vermiş tüm şehitlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyor; tüm Eskişehir’in ve güzel ülkemizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

 TEPEBAŞI BELEDİYE BAŞKANI DT. AHMET ATAÇ 

Çok değerli bir bayramı, Cumhuriyetimizin 99. yılının coşkusu ile birlikte karşılıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, milletimizin kutladığı tüm bayramlar gibi büyük bir önem ve değere sahiptir. Milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verdiği kurtuluş mücadelesinde tüm dünyaya gösterdiği bağımsızlık tutkusu, 29 Ekim 1923’te millet egemenliğinin ilan edilmesi ile neticelenmiştir. Bizler de Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, dünyanın önde gelen kentleri ile yarışır bir Eskişehir’i kurma hayalimizi, yine birlik ve beraberlik ruhuyla çalışarak, üreterek ve gelecek nesillerimizi gözeterek gerçekleştirmek için çabalamaya devam ediyoruz. Bu çabamızda en büyük gücü ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve cumhuriyet değerlerine yürekten bağlı siz Eskişehirlilerden alıyoruz. Bu sayede daha önce ülkemizde kazanılmamış dünyanın en prestijli ödüllerini, yine dünya genelindeki binlerce şehir ve proje arasından sıyrılarak kentimize getirmeyi başarıyoruz. ‘Mustafa Kemal Atatürk’ün görmek isteyeceği bir kent oluşturmak’ ilkesi ile çalışmaya, beraberlik ruhu ve ortak akıl anlayışı ile hareket etmeye, üretmeye, paylaşmaya, çevremizi ve dünyamızı korumaya, yenilikçi projeleri hayata geçirmeye, yine siz Eskişehirlilerin destekleri ile devam edeceğiz. Bu duygu ve düşünceler ile Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşehrilerimi saygı ile selamlıyorum.

 ODUNPAZARI BELEDİYE BAŞKANI AV. KAZIM KURT 

Fikrimiz hür, vicdanımız hür, irfanımız hür. Halka özgürlük veren Cumhuriyetimizin 99. yılı kutlu olsun” dedi. Cumhuriyet’in, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve atalarımızın tüm cihana karşı verdiği eşsiz mücadelenin en büyük mirası olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, Cumhuriyet’in hürriyet, özgürlük, çağdaşlık ve uygarlık olduğunun altını çizdi. Başkan Kurt, mesajına şu sözlerle devam etti: “Bugün, bizleri birleştiren, yolumuzu aydınlatan, muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın yegâne yolu olan ‘Cumhuriyetimizin’ 99’uncu yılını kutluyoruz. Özgürlük ve bağımsızlığı karakteri kabul eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyetimizin temelinde, mevcut anayasamızda da vurgulanan “Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti” anlayışı vardır. Hukukun üstünlüğüne inanmış olan bizlerin, bugün verdiği mücadelenin temelinde de bu var. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti “Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti” olana kadar mücadele etmekten, bunun için çalışmaktan ve üretmekten geri durmayacağız. 

Değerli Hemşehrilerim, 

Ülkemizin ekonomik ve siyasal açıdan içinde bulunduğu tablo, Atatürk’ün uyarısının aksine üretmeyen, yandaşları koruyan, dışa bağımlı bir politikanın ürünüdür. Özellikle kadınlar ve geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimiz, bu ekonomi politikalarının getirdiği ağır yükün altında ezilmektedir. İşçimiz, emekçimiz, esnafımız, gencimiz ve emeklimiz işsizlik, parasızlık ve açlıkla karşı karşıyadır. Ancak; ülkemiz ve milletimiz, bugün de içinde bulunduğu zor koşulları ortadan kaldıracak birikime sahiptir. Milletimizin kara kışı atlatabilmesi için, Cumhuriyet'in en temel değerlerinden biri olan sosyal devlete ihtiyacı ne kadar fazla ise, mevcut iktidarın uygulama ihtimali de o kadar azdır. 

 ESKİŞEHİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BAŞKANI NADİR KÜPELİ 

"Mukaddes Vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliği uğruna, tarihte eşine az rastlanır bir kurtuluş mücadelesi vererek kazandığımız Kurtuluş Savaşı’nın ardından “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” şiarıyla ilan edilen Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu milletçe hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyet, tarihte eşine ender rastlanan destansı bir zaferi kazanan Aziz Milletimizin bizlere en büyük emanetidir. Bu necip millet, aynı ruh ve şuura sahip olduğunu defalarca göstermiş, millet iradesi dışındaki hiçbir beşerî güç karşısında boyun eğmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir.  

Büyük Türk Milleti’nin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceği, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığı cumhuriyetin kurulması ile anlam bulmuştur. Aziz Milletimiz; cumhuriyet ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilemez unsuru olarak benimsemiş, karşılaştığı sorunları cumhuriyete olan bağlılığı sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı başarmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, tarihte eşine az rastlanır bir destanla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, o günden bu yana vizyonunu geliştirerek emin adımlarla geleceğe yürümekte ve muasır medeniyeti yakalamış, modern ve büyük Türkiye ideali yolunda hedeflerini gerçekleştirmektedir” dedi. 

99 yıllık bir maziye sahip Cumhuriyet rejiminin Türkiye’nin gelişip büyümesinde, özellikle ekonomik bakımdan gelişiminde önemli kazanımlar sağlamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün geleceği görebilmesi, Cumhuriyetinin kuruluş aşamasından sonraki 15 yıllık kısa bir sürede kurduğu çok sayıda fabrika, kurum ve kuruluşlarla ülkemizin hızla gelişmesine, iktisadi ve sınai bağımsızlığın sağlanmasında, ekonominin sağlam temeller üzerine oturmasını neden olmuştur.”

Cumhuriyetimizin 99. yılını kutladığımız bugünlerde, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Her Fabrika Bir Kaledir” sözünün önemini bir kere daha görüyor ve yaşıyoruz. Gelecek yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Eskişehir OSB olarak kuruluşumuzdan bu yana geçen 53 yılda, Anadolu’nun bozkırından dev bir sanayi üssü meydana getirerek, sayıları bine yaklaşmakta olan her biri bir kale olan fabrikalara ev sahipliği yapıyoruz. Sürdürdüğümüz çalışmalarla “Türkiye’nin Yeni Yüzyılında” ilk olarak alanımızı 50 milyon metrekareye çıkartarak ülkemizin en büyük ve yüksek teknolojinin üretim merkezi olarak olmaya devam edeceğiz. 

Bu duygu ve düşünceler içerisinde; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi sonsuz şükran ve rahmetle anıyor, Türk Milletinin “Cumhuriyet Bayramı’nı” en içten dileklerimle kutluyorum.”

 ESKİŞEHİR TİCARET ODASI BAŞKANI METİN GÜLER 

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan cumhuriyetimizin 99. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.
Ulusal bağımsızlık zaferimizin ardından kurulan cumhuriyetle birlikte milletimizin kaderi de değişmiş ve çok büyük devrimler gerçekleştirilmiştir.

Cumhuriyet milletimizin geleceğe olan inancını ve vatan sevgisini pekiştirmiş ve bu sayede kısa bir zaman diliminde tarihte ender rastlanacak büyük başarılara imza atılmıştır. 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun üstünden asır geçmesine bir yıl kala her Türk vatandaşına düşen sorumluluk, ülkemizi daha müreffeh hale getirmek için çalışmak ve üretmektir.

Eskişehir Ticaret Odası olarak biz bu düşünceyle hareket ediyor; atalarımızdan emanet aldığımız ülkemizi daha yükseğe taşımak için kararlılıkla çalışıyoruz. 
Bu duygu ve düşüncelerle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı içtenlikle ve gururla kutluyor; Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygıyla ve minnetle anıyoruz. 

 ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI BAŞKANI CELALETTİN KESİKBAŞ 

“Cumhuriyetimizin 99. yılını birlikte kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Bu topraklarda kader birliği yapmış milyonların en güzel ortaklığı olan Cumhuriyetimiz bizler için en kıymetli emanettir.

Milletimizin yılmaz kararlılığı ile yeşeren Cumhuriyet; eşitliği, adaleti sağlamakta ve demokrasimizin temelini oluşturmaktadır.

İş dünyasının birer üyesi olarak Cumhuriyetimizin, Türk özel sektörünün önünü açtığının ve gelişmiş ekonomilerle rekabet edilebilir düzeye gelmemizde en önemli kazanımlardan biri olduğunun bilincindeyiz.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Cumhuriyetimizin bugünlere ulaşmasını sağlayan değerli devlet büyüklerimizi, İstiklal Savaşımızın büyük kahramanlarını saygıyla anıyoruz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

 ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. KAMİL ÇOLAK 

Cumhuriyetimizin 99. kuruluş yıl dönümünü bu yıl büyük bir gururla kutluyoruz. Aziz Türk milleti, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından vatanını elinden alarak kendisini yok etmek isteyen işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı ile tarih sahnesinde yeniden dirilmiş ve imza attığı eşi görülmemiş zaferin ardından 29 Ekim 1923'te “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur.   

Türk milleti fevkalade güç şartlara rağmen vatanından vazgeçmemiş, en temel insani ve ahlaki değerlerden yoksun işgalcilerin saldırılarıyla yıkılma noktasına gelse de bu topraklardaki bin yıllık Türk hakimiyeti ve devleti, aziz milletimizin ortak eseri Türkiye Cumhuriyeti ile devam etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmak için bizlere ve gelecek nesillere düşen en büyük görev, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmak ve vatanımızın ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü inanç ve kararlılıkla savunmaktır. 

Bu düşüncelerle milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için kanını döken ve canını veren tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 AK PARTİ İL BAŞKANI ZİHNİ ÇALIŞKAN 

“Anadolu topraklarına vatan, hürriyet, adalet, beraberlik mührünü vuran milletimiz; kazandığı zaferi Cumhuriyetle taçlandırmış ve yönetimini ‘milli irade’ üzerine bina etmiştir. Ülkemiz; her renkten, her sesten, her kökten insanıyla geçmişten bugüne getirdiği birlik ve beraberlik mirasını yarınlara güvenle ve yılmadan taşıma azmindedir. 

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir; dil, din, ırk, mezhep farklılıklarına bakmaksızın bütün vatandaşlarının hak ve özgürlüğünü esas almaktadır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklal ve istikbalimize kast etmeye yeltenenlerin karşısında milletimizin hukuku, devletimizin adaleti daima var olacaktır. 

Bugün bizlere düşen, asırlardır sürdürdüğümüz birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu içerisinde demokratik Cumhuriyetimizi daha da güçlendirmek olmalıdır. Türkiye, Cumhuriyetin 99. yılında, bu hedeflere Cumhurbaşkanımız liderliğinde birlik ve beraberliğini koruyarak, kararlılıkla yürümektedir. Türkiye Cumhuriyeti azim ve kararlılığıyla 21’inci yüzyıla damgasını vuracaktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, gazilerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

 ÇİFTELER BELEDİYE BAŞKANI KADİR BIYIK 

Cumhuriyet bağımsızlığından ödün vermeyen, toprağının her bir karışı vatan evlatlarının kanlarıyla sulanmış destansı mücadelenin adıdır. Cumhuriyet imanın, inancın sarsılmaz iradenin adıdır. Cumhuriyet milli mücadelenin taçlanmış hali, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği nesiller boyu aktarılacak Yüce Türk Milleti’nin adıdır. Cumhuriyet bizler için sadece yönetim şekli değil başlı başına bir zaferdir. Gücünü halktan alan yönetim anlayışı Milletin İstiklalini Yine Milletin Azim ve Kararı’nın Kurtaracağının şüphesiz en büyük ispatıdır. Yüce Türk milletimiz ve kahraman ordumuz bağımsızlığına kastedenlere, gereken cevabı her zaman vermiş haysiyetli, onurlu dik duruşuyla tarihteki yerini almıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi “Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmaya hazırız.”  Kahraman Türk Milletimiz geçmişte olduğu gibi bugünde sancağın inmesine,  bayrağın düşmesine, ezanın susmasına ve Türkiye Cumhuriyetini yıkmaya çalışanlara asla müsaade etmeyecektir. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller her geçen gün yetişerek atalarımızın bizlere emanet ettiği güzel vatanımız için canla başla mücadeleye devam edecektir. Unutulmasın ki Atamızın bizlere armağan ettiği Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır sözleriyle dile getirdiği Cumhuriyet sonsuza dek payidar kalacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kanlarıyla ve canlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum.

Tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

Ne mutlu Türküm diyene! 

 EMİRDAĞ BELEDİYE BAŞKANI SERKAN KOYUNCU 

 “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99’uncu yıldönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutlamaktayız. Kurtuluş Savaşı, ulusumuzun var olma savaşı, Cumhuriyet ise, yeniden dirilişin simgesidir.

Türk toplumunun, tarihte eşine ender rastlanan bir azim ve irade ile zafere ulaştığı İstiklal Harbi, milletimizin bağımsızlık mücadelesinde ne kadar kararlı olduğunun ve vatan topraklarının bölünemeyeceğinin tarihi bir ispatıdır.

Ülkemizin bir ve beraber olarak dünya milletler ailesi içindeki yerini yükseltmesinin önemi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ülke olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ecdadımızın 29 Ekim 1923’te yaktıkları Cumhuriyet meşalesi ile aydınlanırken; muasır medeniyetler seviyesine yükselmek ve lider ülke olmak için de büyük adımlar atıyoruz.

Bu vesileyle; Cumhuriyetimizin 99’uncu kuruluş yılında başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize şükran ve minnetlerimizi sunuyor, tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”