Times Higher Education'ın hazırladığı global liste, 1000 üniversiteyi kapsıyor ve Türkiye'den seçkin üniversiteler bu listeye dâhil oldu. İncelemeler neticesinde, Türkiye'nin eğitim alanında en parlak yıldızları belirlendi. Ancak Eskişehir'deki üniversitelerden Osmangazi, Anadolu ve Eskişehir Teknik, en iyi 10 üniversite arasında kendilerine yer bulamadı.

Londra kaynaklı dergiye göre Türkiye’nin ilk 10 sıralaması içinde bulunan en iyi üniversiteleri şöyle;

Kredi yok borçlanma yok! Eskişehir’de sayısı 18’e çıkıyor Kredi yok borçlanma yok! Eskişehir’de sayısı 18’e çıkıyor

1-Çankaya Üniversitesi
2-Koç Üniversitesi
3-Sabancı Üniversitesi
4-Orta Doğu Teknik Üniversitesi
5-Bahçeşehir Üniversitesi
6-Hacettepe Üniversitesi
7-İstanbul Teknik Üniversitesi
8-Bilkent Üniversitesi
9-Boğaziçi Üniversitesi
10-Düzce Üniversitesi

URAP da araştırdı: Eskişehir üniversiteleri nerede?

URAP Araştırma Laboratuvarı'nın 2023-2024 dönemi için yayımladığı Türkiye özelindeki sıralama listesi de Eskişehir üniversitelerinin ilk 10 içerisinde olmadığını gösterdi. 2009 yılında kurulmuş ve sektörde önemli bir yere sahip olan URAP, bu sonuçları geniş bir veri setini değerlendirerek üretti. Listede zirveyi Hacettepe Üniversitesi alırken, onu İstanbul Teknik Üniversitesi izledi. Ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin toplamda 123 ve 65 adet olduğu dikkate alındığında, Eskişehir'deki üç üniversitenin ilk 10’da olamaması dikkat çekti.

URAP'a göre Türkiye'nin en iyi üniversiteleri sıralaması şu şekilde;

1-Hacettepe Üniversitesi,
2-İstanbul Teknik Üniversitesi,
3-İstanbul Üniversitesi,
4-Ankara Üniversitesi,
5-Orta Doğu Teknik Üniversitesi,
6-Koç Üniversitesi,
7-İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa,
8-Gazi Üniversitesi,
9-Ege Üniversitesi,
10-Fırat Üniversitesi,
11-Yıldız Teknik Üniversitesi,
12-Atatürk Üniversitesi,
13-Erciyes Üniversitesi,
14-Marmara Üniversitesi,
15-Selçuk Üniversitesi,
16-Dokuz Eylül Üniversitesi,
17-Bilkent Üniversitesi,
18-Sağlık Bilimleri Üniversitesi,
19-Akdeniz Üniversitesi,
20-Çukurova Üniversitesi.

Times Higher’in kriterleri ne?

Üniversitelerin Times Higher sıralamasında yer alması için sahip olması gereken kriterler var. Bu kriterlerden bazıları lisans düzeyinde öğretim, sadece tek bir konu alanına odaklanmamak, özel istisnalar listesinde bulunmamak, son 5 yılda 1.000’den fazla yayın ve bir yılda 150’den fazla ilgili yayın yayınlamak

Sıralamadaki üniversiteler nasıl değerlendiriliyor?

Times Higher sıralaması metodolojiye ve verilere bağlı olarak kapsamlı bir şekilde incelenip doğrulanmış durumda. Üniversitenin kalitesini göstermek açısından konulan kriterler, zorluk derecelerine göre değerlendirilerek her üniversitenin başarı sıralaması sağlanıyor.

Her kurum beş esas alanda gruplandırılıp, 13 performans göstergesi kullanılarak değerlendiriliyor. Bunlar; öğretim yüzde 30, öğrenci sayısının personele oranı, doktoranın lisansa oranı; araştırma yüzde 30, araştırma geliri, araştırma verimliliği; alıntı yüzde 30, araştırma etkisi; uluslararası görünüm yüzde 7,5, uluslararası öğrenci oranı, uluslararası personel oranı, uluslararası iş birliği.

URAP’ın listesi nasıl belirleniyor?

Eskişehir’deki üniversitelerin ilk 10 dahi giremediği URAP’ın Türkiye’nin en iyi üniversiteleri çeşitli akademik başarılara göre belirleniyor. Aranan kriterler arasında, makale puanı, atıf puanı, doktora puanı, bilimsel doküman puanı, öğretim üyesinin öğrenciye oranı puanı, uluslararası iş birliği puanı, yurtiçi iş birliği puanı, TÜBİTAK proje puanı yer alıyor.