Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Araştırması’ ÜNİAR tarafından 2017 yılından beri yapılıyor. Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nın (TÜMA) bir parçası olarak yapılan çalışma, bu yıl depremin etkilediği 11 il hariç 70 ilde üniversite öğrenimi gören 40 bin öğrenci ile gerçekleştirildi. Araştırmada şehirler, öğrencilerin memnuniyet derecelerine göre sıralandı. Bu yapılırken de öğrencilere üniversite yaşamını sürdürdükleri kentlerin ulaşım, sağlık, eğlence, spor, gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel imkanları soruldu. Ayrıca yaşanılan kentte halkın üniversite öğrencilerine karşı genel tutumu ve esnafla ilişkiler de değerlendirme kriterleri arasındaydı.

Eskişehir’de tepki çeken karar! Fatura yine velilere kesildi Eskişehir’de tepki çeken karar! Fatura yine velilere kesildi

Puanlar verilerek değerlendirildi 

Yapılan araştırmada şehirler 6 düzeyde seviyelendirildi. Öğrencilerin üniversite yaşamını sürdürdükleri kentler hakkında verdikleri bilgiler ışığında üniversite kentleri en yüksek 100 en düşük ise 10 puan olmak üzere sıralandı. Kentler puanları doğrultusunda öğrencilerden A+, A, B, C, D ve FF notlarını aldı.

Eskişehir bu yılda zirvedeki yerini korudu

İlki 2017 yılında yapılan ve 2021 hariç her yıl tekrarlanan araştırmada Eskişehir, öğrencilerin en gözde şehri oldu. 6 yıldır yapılan araştırmada her yıl 1’inci sırada yer alan Eskişehir, öğrencilerden bu yıl da A+ notunu aldı. Eskişehir’i sırasıyla Ankara, Çanakkale, Aydın ve Muğla takip etti.

Jale Nur Süllü’den teşekkür 

Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü yaptığı açıklamada “2017 yılından itibaren her yıl tekrarlanan ‘Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Araştırması-2023’ sonuçlarına göre Eskişehir yine birinci oldu. Özellikle belediyelerimizin öğrenciler için sunduğu kültürel, sanatsal etkinlikler, şehir içi ulaşımın rahatlığı ile Eskişehirlilerin konukseverliği, üniversite öğrencilerine kendilerini geliştirebilecekleri huzurlu ve özgür bir ortam sunmaktadır. Eskişehir’imizi üniversite eğitimi için ülkemizin en yaşanılabilir, en gözde ve en çok tercih edilen şehirlerinden biri yapan; Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e, Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a ve Odunpazarı Belediye Başkanımız Kazım Kurt’a çok teşekkür eder, başarılar diliyorum” dedi.