Eskişehir’de mecliste duygu dolu anlar Eskişehir’de mecliste duygu dolu anlar

Suudi Arabistan, Riyad'da oynanacak Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak Süper Kupa finali öncesinde takımların sahaya Atatürk tişörtleri ile çıkmalarına izin vermeyince büyük kriz çıktı. İki takım da Suudilerin ‘Atatürk yasağı’ ile ilgili dayatmasına boyun eğmeyerek maça çıkmadı. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın takdir toplayan dik duruşu sonucu Süper Kupa finali oynanamadı. 

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın, Suudilerin Atatürk tişörtüne yasak koymaya kalkışması üzerine aldıkları net tavır Türkiye'de milyonların büyük desteğini aldı. Eskişehir’den ise Suudilerin Atatürk hazımsızlığına tepkiler çığ gibi büyüyor.

İşte Eskişehir’den yaşanan olaylara karşı verilen tepkilerden bazıları;

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: Tüm itirazlara rağmen Süper Kupa’yı Suudi Arabistan’a götürenler bu hadsizliğin ortağıdır, sorumlusudur! ATA’mıza, onurumuza sahip çıkan Galatasaray ve Fenerbahçe camiasına yürekten teşekkürler. Yaşasın ATATÜRK! Yaşasın CUMHURİYET!

Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü: Kaşıkçı cinayeti zanlılarının elini kolunu sallayarak ülkeden çıkmasına göz yuman ve dosyasını arkadan gönderen zihniyet ile para karşılığı onurumuzu satmaya kalkan aynı zihniyete tarihi ders veren asırlık vatansever klüplerimizi kutluyorum. ATATÜRK, Türk Bayrağı ve İstiklâl Marşı onurumuzdur.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen: Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Bayrağı ve İstiklal Marşı milletimizin kırmızı çizgisidir. Bu maç, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır şekilde Ankara’da oynanmalı ve öncesinde farklı renklere gönül vermiş yüzbinler Ata’mızın huzurunda buluşmalıdır. Bu akşam tüm dünyaya karşı bu duruşu gösteren tüm yurttaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt: Yurtta sulh, cihanda sulh! Ne mutlu Türküm diyene!

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç: Gazi Mustafa Kemal Atatürk kırmızı çizgimizdir. Fenerbahçe ve Galatasaray'ı Süper Kupa maçında gösterdikleri hassasiyet için tebrik ediyorum.

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş: Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı! Düşün, altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır ATA’nı. Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.