Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından daha önce yapılan açıklama ile, kendi enerjisini kendi üreten, enerji tasarruflu, çevre dostu, uluslararası bir okul projesinin müjdesi verilmişti.  Odunpazarı İlçesi Sümer Mahallesinde Hayırsever Avni Ongurlar tarafından yaptırılacak olan 32 derslikli ortaokul binasının 2024-2025 eğitim öğretim yılında açılması planlanıyor. Okula hayırseverin talebi üzerine “Hacı Hatice Ongurlar Ortaokulu” ismi verileceği duyurulmuştu. 

Eskişehir’de tepki çeken karar! Fatura yine velilere kesildi Eskişehir’de tepki çeken karar! Fatura yine velilere kesildi

Merkez Odunpazarı ilçesine hayırsever Avni Ongurlar tarafından ortaokul yaptırılacak. Ongurlar okulun 2024-2025 eğitim öğretim yılında açılmasını planladıklarını söyledi. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Hafız Mustafa 1864’ün Sahibi Ongurlar, “Ben Eskişehirliyim, Eskişehir’e borcum var, ne borcum var, Eskişehir kültürü ile büyüdüm. Kendimi başarılı hissediyorum, başarım da büyük katkısı olan öğretmenlerim var. En başta annem öğretmendi. Futbolculuk hayatım var burada, top oynadık. Eskişehir’de de çok ticaret yaptım” dedi.

Öğrencilerin gelmek için can atacağı bir okul olacak

Eskişehir eski Valisi, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız’ın teklifiyle projeye başladıklarını kaydeden Ongurlar, “Okul işine başlamamdaki sebeplerden bir tanesi Valimiz Erol Ayyıldız’dır. Valimiz ‘annen senin öğretmenmiş, okul yaptırdın mı annene’ deyince ‘yaptırmadım efendim yer gösterdiniz de yaptırmam mı Sayın Valim’ dedim. O dönemin Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ile görüştük. Hemen yeri gördük, ertesi günü protokolü hazırladık. 32 derslikli bir okul yaptırıyoruz, buradan güzel iyi öğrenciler çıkacak. Okulumuz için çok büyük emek sarf ettik. Talebeler buraya gelmek için can atacağına inanıyorum. Kongre merkezimiz de yoktu, şehrin buna ihtiyacı vardı, 600 kişilik o da çok modern Eskişehir’e örnek olacak. Bir Eskişehirli kardeşiniz olarak, emekli öğretmenin oğlu olarak, bir fabrikada işçi olan emekçi Hacı Bahri Ongurlar’ın oğlu olarak burada eğitime gençlere yatırım yapıyorum. Bunun için manevi bir haz duyuyorum” diye konuştu.