Emirdağlı bakan Eskişehir’de hemşehrilerinden oy istedi Emirdağlı bakan Eskişehir’de hemşehrilerinden oy istedi

Ankara’da kurulu Başkent Üniversitesi’nin 2012-2023 dönemi Rektör Yardımcısı, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve 25 yıllık öğretim üyesi Prof. Dr. Nermin Yeniköse, ABD’de geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybetti. Prof. Dr. Yeniköse’nin ani vefatı memleketi Eskişehir’de de büyük üzüntü yarattı.

Seyitgazi Belediyesi acı haberi “Kırka mahallemizden emekli astsubay Nedret ve Meziyet Yeniköse'nin kızı, Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nermin Yeniköse vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz” ifadeleriyle duyurdu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de “Başarıları ile gurur duyduğumuz Eskişehirli hemşehrimiz, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nermin Yeniköse'yi çok sevdiği üniversitesinden hocaları ve öğrencileri ile son yolculuğuna uğurladık... Ailesi ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum” dedi.

Nermin Yeniköse kimdir? 

Prof. Dr. Nermin Yeniköse, 9 Haziran 1968 tarihinde Eskişehir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir'de tamamladı. 1986 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nden, 1990 yılında da Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. 1995'te Hacettepe Üniversitesi Sağlık Kurumları Yönetimi yüksek lisans programını bitirdi. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme programından doktora derecesini alan Yeniköse, Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksekokulu'nda 1993-1998 yılları arasında araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Yeniköse, Başkent Üniversitesi'ne 1998 yılında katıldı. Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü'nde öğretim görevliliği, 2001-2007 yılları arasında doktor öğretim üyeliği görevlerini yürüttü. 2007 yılında doçentlik unvanını alan Yeniköse, 2011 yılında profesör oldu.

1 Ekim 2012 ve 8 Ağustos 2023 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini başarıyla yürüttü.

2010 yılında Başkent Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi'nin kurulması çalışmasını koordine etti ve Kurucu Müdür görevini üstlendi. Başkent Üniversitesi Yapay Zekâ Araştırma Merkezi Müdürü de olan Yeniköse, sağlık kurumları işletmeciliği ve veri madenciliği alanında en fazla yayın yapan kadın profesörlerdendi.

Alanında çok sayıda makale, kitap, kitap bölümü ve projeye imza atan, lisans ve lisansüstü düzeyde dersler yürüten Prof. Dr. Nermin Yeniköse, 5 Nisan'da yeni görevine; Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığına başladı.

Prof. Dr. Nermin Yeniköse Başkent Üniversitesi'nin başarılı kadın yöneticilerinden biriydi.