Şantiye incelemeleri esnasında konuşan Hikmet Çelik, gerçekleştirilen yatırımların, sunulan hizmetlerin etkinliğini, vatandaşların memnuniyetini arttırdığını ve Eskişehir’e değer kattığını belirtti. Çelik, inşaatların depremi unutmadan ve olası depremler sonrası Kamu Binalarının depremden sonra kullanılacak öncelikli yapılar olduğunun altını çizerek, herkesin güven ve huzur içinde kullanımının sağlanması noktasında yapıların inşasında projelerine, fen ve sanat kuralları ile ilgili mevzuatlara uygun olarak saha çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü söyledi. 

Eskişehir’de 700’den fazla iş tamamlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Eskişehir’de memurun ev kiralayabilmesi mucize Eskişehir’de memurun ev kiralayabilmesi mucize

“Müdürlüğümüz çalışmaları kapsamında gerek bakanlığımız talimatları gerekse ilimizde bulunan diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarının talepleri doğrultusunda 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhaleleri Sözleşmeleri Kanunu kapsamında 2002 yılından itibaren; 700’ün üzerinde Yapım İşinin çalışması tamamlandı ve kurumlara teslim edilmiştir. 7 işin ise süresi dâhilinde çalışmalarına devam edilmektedir. Gerek genel ve özel bütçeden gerekse hayırseverlerce yaptırılan yapım işlerinde; ilimizde vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunulması hedefiyle projelendirilmiş kamu hizmet binaları, huzur evi, okul, cami, yurt vb. yapıların inşaatlarıyla birlikte mevcut kamu yapılarının güçlendirme, bakım-onarım işleri müdürlüğümüzce gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye devam edilmektedir”   

Huzurevi 2024’te hizmete açılacak

Denetimleri bizzat Çelik tarafından yapılan çalışmalara Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek de refakat etti. Eskişehir İl Müftülüğü Hizmet Binası yapım işi ile ilgili ise şu ifadelere yer verildi, 

“İnceleme ve denetim gerçekleştirilen şantiyelerden il müftülüğümüz yatırım programında yer alan Eskişehir İl Müftülüğü hizmet binası yapım işi, 2021 yılında eski müftülük binası arsası üzerinde mevcut yapının yıkılarak aynı yerde yapımına başlanılmıştır. Yaklaşık 2 bin 897 metrekare inşaat alanı bulunmakta olup; bodrum+zemin+3 kat olarak projelendirilmiştir. Binanın betonarme, dış cephe ve tesisat altyapı işleri tamamlanmış olup 2024 yılında hizmete açılması planlanmaktadır. Yine il müftülüğümüz yatırım programında yer alan Eskişehir Teknik Üniversitesi cami ve kütüphane yapım işi 2022 yılında Eskişehir Teknik Üniversitesi kampüsünde yapımına başlanılmıştır. Yaklaşık bin 265 metrekare inşaat alanı bulunmakta olup cami, zemin+1 kat ve kütüphane tek kat olarak projelendirilmiştir. Binaların betonarme, dış cephe ve tesisat altyapı işleri tamamlanmış olup; 2024 yılında hizmete açılması planlanmaktadır. Eskişehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz yatırım programında yer alan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yapım işi 2020 yılında, yaklaşık 12 bin 530 metrekare inşaat alanı ile yapımına başlanılmış, bodrum+zemin+3 kat olarak projelendirilmiştir. 203 vatandaşımıza hizmet verecek huzurevinin 2024 yılı içerisinde hizmete açılması planlanmaktadır”