55 binden fazla insanın ölümüne neden olan 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından uzmanlarının görüşleri yakından takip edilirken, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul'u etkileyecek olası Marmara depremiyle ilgili soruları yanıtladı.

İstanbul'da deprem beklemediğini yineleyen Prof. Dr. Ahmet Ercan, varlıklıların göç ettiğini dar gelirlerinin ise öyle bir şansı olmadığını vurguladı. Göç edilen yerlerde öncelik olarak İzmir, Kuşadası ve Marmaris'in tercih edildiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Ercan, bu tercihlerin depremden kaçmak için doğru olmadığını söyledi.

Mynet’in haberine göre Prof. Dr. Ahmet Ercan ayrıca buralar güvenli diyerek 24 ili sıraladı. Marmara'da bir gerginlik olmadığını belirten Prof. Dr. Ahmet Ercan, "99 depreminden sonra önce 3 gün sonra, 3 ay sonra, 3 yıl sonra dediler yeni deprem için. Ben buna katılmadığımı 99 yılından beri söylüyorum" dedi.

Deprem açısından güvenli iller arasında Eskişehir de var

Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

İstanbul'dan ne kadar göç olup olmadığını bilmiyorum. Ekonomik durumu iyi olanlar güneye göçüyorlar. Ama Türkiye'de depremden kaçılacak herhangi bir yer yok. İnsanların göç ederken nereyi tercih ettiklerini bilmiyorum. Genelde Marmaris Kuşadası ve İzmir'e gidiyorlar. Bu gittikleri yerler deprem bölgesi. Yani başka bir deprem bölgesine gidiyorlar. Deprem açısından güvenli iller Artvin, Giresun, Samsun, Rize, Trabzon, Ordu, Sinop bunun yanı sıra Kastamonu, Zonguldak, Kırklareli, Edirne, Ankara, Eskişehir, Konya, Niğde, Nevşehir, Sivas, Mardin, Siirt, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kilis, Mersin ve Isparta.

Ayşe Ünlüce: Artık seçim bitti hizmet zamanı Ayşe Ünlüce: Artık seçim bitti hizmet zamanı