Tepebaşı Belediyesi'nin uluslararası Leed Sertifikalı yeşil bina özelliğine sahip Mustafa Kemal Atatürk Spor Tesisi Su Sporları Merkezi, engelli dostu bir tesis olarak uzman ekibi ile engelliler için su sporlarını ulaşılmaz olmaktan çıkarıyor.

Engelli bireyler, refakatçileri ve merkez eğitmenleri gözetiminde kendileri için tasarlanmış 2 ayrı havuzda yüzebiliyor. Üstelik engelli bireyler, havuza rahat girip çıkabilmeleri için özel olarak hizmet veren asansörden de yararlanıyor.

“Bizim için çok çok büyük bir nimet”

Su Sporları Merkezi’nden faydalanan engelli bireylerin aileleri memnuniyetlerini bildiriyor.

13 yaşındaki İlhan Taş’ın babası Mehmet Taş, “Aile olarak bize böyle bir imkan tanıdığı için Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a ve çalışanlara çok teşekkür ediyoruz. Biz bu havuz sayesinde bazı engellerimizi atmaya çalışıyoruz. Kaslarımızı vücudumuzu çalıştırmaya çalışıyoruz. Bize çok faydası var, çok teşekkür ediyoruz. Çok mutluyuz, böyle bulunmaz bir imkan sağladığı için Ahmet Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Havuzu kullanıyoruz, yüzmeden dolayı boyu uzuyor ve kasları gelişiyor. Bu nedenle havuz bizim için çok çok büyük bir nimet. 3 yaşındayken sağ tarafından felç geçirdi. Eli ve ayağında sıkıntı var elini kullanamıyor. Havuz sayesinde de iyileşme yaşıyor bu da bizi çok mutlu ediyor” dedi.

Yüzme ile kaslar çalışıyor

İrfan Sönmez’in babası Deniz Sönmez ise “Havuz gerçekten temiz. Belediyemiz çok güzel bakımını yapıyor, gayet memnunuz. Bize de böyle imkanlar sunduğu için çok çok teşekkür ediyoruz. Hem baba, oğul zaman geçiyoruz hem de spor yapıyoruz. Oğlum burada yüzme öğreniyor gerekirse hocalardan destek alıyoruz. Bütün kaslarımızı burada çalıştırıyoruz” diye konuştu.

Yusuf Şenkal’ın babası Hamit Şenkal da “İki senedir geliyoruz, yüzmeyi burada öğrendi. Kendisi işitme engelli. Çok memnunuz. Havuz sayesinde vücudu gelişiyor” ifadelerini kullandı.

Atakan Tarkan’ın dayısı Erol Toprak ise “Engelliler için gerçekleştirilmiş çok büyük bir proje olduğunu düşünüyorum. Çocukların durağan yaşantıdan, zamanın getirdiği fastfood tarzı beslenmeden dolayı obeziteye çok müsait. Bu hareketsizlik onların sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu açıdan belediyenin bu hizmetleri ve engelliler için gerçekleştirilmiş bu havuzlar çok faydalı.  Belediyeye bu hizmetinden dolayı çok teşekkür ederiz” dedi.

“Çok faydasını gördük”

Merkeze torununu getiren Havva Duru da “Çok mutluyuz, çok severek geliyoruz. Çok faydasını görüyoruz. Torunum otizmli konuşamıyor. Ama ona büyük bir eğlence oldu. Seve seve geliyor, sabırsızlanarak geliyor. Çok mutlu oluyoruz burada, çok faydasını gördük. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” sözlerini kullandı.

“Yüzmek çocuğumun sosyalleşmesini sağlıyor”

Bir diğer engelli babası Murat Albayrak da “Çok memnunuz. Çocuğum suyu çok seviyor. Yüzmek çocuğumun sosyalleşmesini sağlıyor. Çocuğuma çok katkı sağlıyor. Gelişimine de fayda sağlıyor” dedi.

“Çocuğumuz daha sakin oluyor”

Muzaffer Yarımkaş da “Çocuklarımızı her hafta sonu getiriyoruz. Belediyeye teşekkür ediyoruz. Engelli çocuklarımız için devam etmesini isteriz. Yüzme ile çocuğumuz daha sakin oluyor, normalde biraz agresifti” şeklinde konuştu.

Merkezden yararlanarak hijyenik ve güvenli bir ortamda yüzen engelli bireyler ise “Ben yüzmeyi çok seviyorum, her gün yüzerim. Yüzmekten de memnunum. Yüzmek benim vücudumu geliştiriyor. Merkezden memnunum. Yüzmek kaslarımın gelişmesine katkı sağlıyor. Burada hem yüzme öğreniyorum hem de arkadaş buluyorum. Bu hizmetten dolayı teşekkür ederim” diyerek memnuniyetlerini belirtiyor.

Mustafa Kemal Atatürk Spor Tesisleri Su Sporları Merkezi, Ertuğrulgazi Mahallesi Alpar Sokak No: 53 adresinde hizmet veriyor ve 0 (222) 310 39 45 numaralı telefondan yetkililere ulaşılabiliyor.