CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, 2015 yılında temeli atılan ve aradan geçen dokuz yılda müzenin hizmete açılmadığını ifade ederek, “Şehrimiz Eskişehir, Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan, Rumeli’den şehrimize göç eden hemşehrilerimizle zenginlik kazanmıştır. Bu zenginliği gelecek kuşaklara aktarmak üzere, şehrimizde 2015 yılında, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait arsa üzerine ETİ Şirketler Grubu'nun sponsorluğunda ETİ Şehir ve Göç Müzesi temeli atılmış ama yıllardır müze açılamamıştır” dedi.

Aksoy: Soydaşlarımızı rahmetle anıyorum Aksoy: Soydaşlarımızı rahmetle anıyorum

“Vakfın açıklama yapmasını bekliyoruz”

Süllü, konuşmasını, “Geçtiğimiz hafta sonu bu müzenin tabelasının indirilerek TÜGVA Kıraathanesi tabelası asılması Eskişehir kamuoyunu son derece tedirgin etmiştir. Acilen Türk Dünyası Vakfı’nın açıklama yapmasını bekliyoruz. Eskişehirliler olarak, kimse bizden bu konuda sessiz kalmamızı beklemesin. Acilen TÜGVA Kıraathane tabelası indirilmeli ve bu yanlış karardan dönülerek müze tabelası asılmalıdır” diyerek tamamladı.

“Eskişehir’imiz peşkeş çekilemez!”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ETİ Şehir ve Göç Müzesi’nin TÜGVA Kıraathanesi yapılmasını Meclis’te de gündeme getirdi. ETİ Şehir ve Göç Müzesi’nin TÜGVA’ya tahsisinin derhal iptal edilmesini isteyen Çakırözer, “Bu rezaleti kabul edemeyiz. Eskişehir’imizin her santimetrekaresi kıymetlidir. Birilerinin keyfi istiyor diye saray avenesine peşkeş çekilemez!” diye konuştu. 

“Tahsisi derhal iptal edin”

Çakırözer TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“AKP iktidarının bakanı, vekili ve valisinin kurup yönettiği Türk Dünyası Vakfı ‘göç müzesi’ yapacağız diye Eskişehir’imizin en değerli bölgesinde arazi tahsisi yaptırdılar.  Binasını Eskişehir’imizin gururu ETİ şirketine yaptırdılar. Müze levhasını astılar ama 10 yılda açmayı beceremediler. Ortaya çıktı ki Kültür Bakanlığı’nın bu müzeden haberi dahi yok. Şimdi çıkmış o müze binasını TÜGVA’ya tahsis etmişler. Adını da ‘TÜGVA Kıraathanesi’ koyup yeni levha asmışlar. Bu rezaleti kabul edemeyiz. Eskişehir’imizin her santimetrekaresi kıymetlidir. Birilerinin keyfi istiyor diye saray avanesine peşkeş çekilemez. Vakıfların denetiminden sorumlu kültür bakanı çıkıp hesap vermelidir! Bu müze için ne kadar kamu kaynağı harcandı, neden açılmadı? Kıraathaneye çevrilmesine kim nasıl onay verdi? Bu vakfın hesapları denetlenmeli ve bu tahsis derhal iptal edilmeli.”