2023 yılında geçerli olacak net asgari ücret 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Asgari ücreti değerlendiren Eskişehirli vatandaşlar enflasyona dikkat çekerek zammın işçiyi de işvereni de mutlu etmediğini ifade ettiler.

 NEVİN BULUT ATAK | ESKİŞEHİR EKSPRES  İşçi ve işverenin merakla beklediği asgari ücret zammı açıklandı. 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret yüzde 54,66'lık zam oranıyla brüt 10 bin 8 liraya, net 8 bin 506 liraya yükseldi. Asgari ücretin 8 bin 500 lira olarak açıklanmasında işçi ve işverenler memnun olmazken, yeni rakamı sorduğumuz Eskişehirliler alım gücünün artırılması gerektiğine vurgu yaptı. 

Günlük giderlerimizi karşılamıyoruz

En çok konut, yakacak, elektrik ile çarşı ve pazar fiyatlarından şikayet eden vatandaşlar, asgari ücretin rakam olarak kaldığını alım gücüne etki etmediğini ifade ettiler. Günlük ihtiyaçlarını dahi almakta zorlandıklarını ifade eden vatandaşlar marketlerde sürekli zam yapılmasına tepki gösterdiler. Sürekli artan giderlerden dolayı geçinmekte zorlandıklarını ifade eden vatandaşlar, asgari ücrete ne kadar zam gelirse gelsin karşılığında temel ihtiyaçlara da zam gelmesinden şikayet ettiler. 

Eskişehirlilerin asgari ücret değerlendirmeleri

Bülent Tomurcuk: Çalışan için iyi bir rakam ama işveren için kötü. Maliyet artıyor ve bu da vatandaşa yansıyacak. Enflasyon ortada. Her şekilde vatandaş zarar görüyor. Birkaç aya kalmaz asgari ücret eriyecek. Vergiler var. Asgari ücret rakam olarak artıyor, vergi de artıyor. Bence bu kadar zam yapılmamalıydı. İşveren de bu kadar maliyetleri yükseltmek zorunda kalmazdı. Asgari ücret şuanda çok verip çok kazandık değil. Çok verip çok zarar ettik. Başka bir şey değil. 

Ümit Turan: Mülteci olarak gelen Afgan kaçak yollarla 8 bin liraya çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 8 buçuk milyara kayıtlı algılı vergili çalışıyor. Önce bunu bir engellesinler. Kayıt düzeni bir oluşturulması lazım. Biz buğday ekersek market bunu un olarak bunu satacak. Sürekli üreticiyi hırpalıyorlar. Biz hırpalandıkça bu kasaya yansır.  Şuan asgari ücret yılbaşından sonra eksi iki bine düşecektir gelen zamlarla. Tek kişi asgari ücretle çalışan bir aile kesinlikle geçinemez. O nedenle şuanda evlerde iki kişi hepsi çalışıyor. Bence asgari ücretin hesapla prensibi de o. Deniyor ki bir evde iki kişi,, iki kişi çalışırsa refah seviyesini öyle yakalıyor. Öyle ki bir yakınım iki aile bir eve çıkmaya karar vermiş artan maliyetler nedeniyle. Ne kadar geriye gittiğimizi düşünün. Elektrik, doğalgaz, kira bedellerini karşılamak için iki aile bir evi kapatıp diğer evde bir arada yaşamaya karar veriyorlar.

Kenan Karakaya: Asgari ücrete zam geldi evet ancak alım gücü konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Elinize geçen paraya önceden almış olduğunuz bir ürünü bir hizmeti alamıyorsunuz. Örneğin marketler, bu hafta ki fiyatı ile gelecek haftaki fiyatı aynı olmayabiliyor. Eşi çalışmayan çocuk okutmak zorunda olan aileler var. Tek maaşla geçinilmesi çok zor. Kıs kıs ne kadar kısabilirsiniz. Kış mevsimi insanlar soğukta mı otursun, elektrik mi yakmasın. Çocuğu okula gidecek yol parası. Gıda, yakacak. Şu anki rakam büyük gibi gözükebilir ancak alım gücüne göre büyük bir rakam değil. 2023’e girilmesi ile beraber zaten bu rakam bile gelen zamlarla eriyecektir. 

Mehmetcan Gül: Asgari ücret zammı açıklandı iyi hoş ama hayat pahalılığı olunca isterse 15 bin, 20 bin olsun fark etmeyecek. Bu zammın da bir iki aya kadar değerinin kalmayacağını düşünüyorum. Temmuzda da açıklamıştı, o zaman da ilk açıklandığında güzeldi. Sonra birkaç ay sonra zam eridi. Ben bekarım, aile evinde yaşıyorum buna rağmen geçinemiyorum. Evlilik… Asgari ücretle evlenilmez. Bir evde ancak herkes çalışırsa geçinebilir bu şartlarda. Hayat çok pahalı, yağ alıyoruz iki yüz lira. Evlenirsem masraflar artacak, asgari ücret üstü bir iş bulmadan evlenmeyi düşünmem. Gencim teknolojik ürünler de almak istiyorum bu benim hakkım ama zorlanıyorum. Şuan evde doğalgazı en düşükte yakıyoruz kombiyi bin üç yüz lira geldi bu ay. Hele çocuk okutanlara Allah kolaylık versin. Bu devirde çocuk okutmak çok zor. 

İYİ Parti İl Başkanı adayı Hüseyin Arabacı: Partimiz bu yönetimle seçimlere hazır değil İYİ Parti İl Başkanı adayı Hüseyin Arabacı: Partimiz bu yönetimle seçimlere hazır değil

Muzaffer Emin Mersin: Asgari ücrete gelen zam sadece rakam kalabalıklığı. Enflasyon bu şekilde olduktan sonra, enflasyonla savaşamadıktan sonra asgari ücret isterse elli bin lira olsun. Tek fark ekmek almaya giderken götüreceğimiz para miktarı olacak yani. Pek bir şey fark etmeyecek hayatımızda. Zam yaparak bu krizin gidemeyeceğini düşünüyorum. Alım gücümüz düzelmeli. Kıyafet, giyim, gıda bunların hepsi kısamayacağımız giderler. Bekarım, evlendiğimi düşünemem bile şuan almış olduğum ücretle. Evlenmiş olsam bile eşim çalışmalı hatta çocuğum olursa o da çalışmalı bu şartlarda. Günümüzde iki çocuğu olan asgari ücretle geçinmeye çalışan aileler var onlara Allah kolaylık versin. Nasıl yapıyorlar inanamıyorum. Çoğu kredi çekiyor ömür boyu da bu kredileri ödüyorlar. Önceden ev almak için yıllarca çalışıyorlardı şimdi ev de alamıyorlar. Ev almayı bırakın kredi borçlarını zor ödeyenler var.