Vali Aksoy ve eşi Hülya Aksoy 'Gülümsemeyen Çocuk Kalmasın' projesi kapsamında çocuklarla bir araya geldi Vali Aksoy ve eşi Hülya Aksoy 'Gülümsemeyen Çocuk Kalmasın' projesi kapsamında çocuklarla bir araya geldi

Odunpazarı Belediyesi tarafından Eskişehir Avrupa Birliği Derneği iş birliği ile Kanlıkavak Parkı’nda düzenlenen 2’nci Uluslararası Odunpazarı Dinleme, Diyalog, Dayanışma (3D) Gençlik Festivali, üçüncü gününü geride bıraktı. 76 STK ve öğrenci kulübü, 16’da siyasi parti katıldığı 2’nci Uluslararası Odunpazarı 3D Gençlik Festivali’nde üçüncü gününde “Eskişehir’de Genç Olmak” ana başlığı ele alındı. Çadır oturumları üçüncü gününde de devam etti. A ve B çadırlarında “Genç İstihdamı ve Girişimcilik”, “Gençlik ve Deprem” konuları moderatörler ve raportörler eşliğinde ele alındı. Denge ve Denetleme Ağı ise C çadırında Yerelden Küresele İklim ve Çevre Sorunlarını ele aldı, ardında da Yerel Demokrasi Atölyesi-III gerçekleştirildi. Festival boyunca gençlerin, siyasi parti temsilcilerinin, STK'ların ve diğer tüm katılımcıların çadır oturumlarında görüşülen konular hakkında görüşleri dinlendi, sorun tespiti yapıldı ve çözüm önerileri ele alındı.

Eskişehirlilerden yoğun ilgi

Festivalin üçüncü gününde de Eskişehirliler adeta Kanlıkavak Parkı’na akın etti. Festival alanını gezen Eskişehirliler, stantları bulunan demokratik kitle örgütlerinden çalışmaları hakkında bilgi aldı. Çadır oturumlarına katıldı. Festival programı boyunca dinleme, diyalog, dayanışma ile denge ve denetleme ağı etkinliklerinin yanı sıra gençlik konserleri, dans gösterileri, çeşitli oyun aktiviteleri, workshoplar ve atölye çalışmaları ile çeşitli sergiler yapıldı. Festival katılımcıları bu aktivitelere yoğun ilgi gösterdi. Gençlik konserleri ve dans gösterileri büyük beğeni kazandı. 

“Cumhuriyetin 100. yılını doya doya kutlayalım”

Gençleri yalnız bırakmayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, önce alanda bulunan stantları tek tek gezdi. Çalışmaları hakkında bilgi aldı. Çadır oturumlarına katılarak, tartışmaları dikkatle takip etti. Gençlerle bol bol fotoğraf çektiren Başkan Kurt, konser alanında da onları yalnız bırakmadı. Eskişehir’in kültürün ve sanatın merkezi olduğunu söyleyen Başkan Kurt, “Bunların tamamını Cumhuriyet’e borçluyuz. 100. yılını kutladığımız Cumhuriyet’i doya doya kutlayalım. 100. yılı kutlamak başka kimselere nasip olmaz. Sadece bize nasip oldu. Bizden sonraki kuşak kutlayamayacak, 200. yılı da ne yazık ki biz kutlayamayacağız. 100. yılı, doya doya kutlayalım” dedi. 

Kardeş belediyelerin temsilcileri ile buluştu

Festivale Odunpazarı Belediyesinin kardeş şehirleri olan Keçiören, Menteşe, Jakova, Razgrad, Lefke, Melikgazi belediyeleri de katıldı. Başkan Kurt, festival alanında kardeş belediyelerin temsilcileri ile buluştu. Gençlerle sohbet eden Başkan Kurt, festivale katılmak için Eskişehir’e gelen gençlere teşekkür etti.