Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankası Genel Müdürlerinin katılımlarıyla TOBB’da gerçekleştirilen “Finansmana Erişim İstişare Toplantısı”’na katılarak, ESO Üyelerinin banka kredilerine erişimde karşılaştıkları sıkıntıları, öneri ve taleplerini iletti.

Küpeli: Eskişehir OSB'ye yatırımcıların ilgisi büyük Küpeli: Eskişehir OSB'ye yatırımcıların ilgisi büyük

Kesikbaş, üreticilerin ihtiyacı olan kredilere ulaşım konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığını ve finansman maliyetlerinin pahalılığı hakkında açıklamalarda bulunarak bankaların yatırım ve istihdamın devamlılığı için daha yapıcı olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Yaptığı açıklamada, kredi ihtiyacının aciliyet kazandığını söyleyen ESO Başkanı Kesikbaş, “Özellikle üreticilerin ihtiyacı olan krediye erişim sorunu her geçen gün artmakta. Firmaların kredi talepleri karşılanmıyor veya çok yüksek maliyetler çıkarılıyor. Kredilere ulaşılsa bile faiz oranları çok yüksek oluyor.  Üretim ve istihdamın sürdürülebilirliği için sanayicimizin önünün açılması gerekiyor, bunun için kamu banklarından daha yapıcı çalışmalar ortaya koymasını ümit ediyoruz" dedi.