Kesikbaş, gençlere kendilerini keşfetmelerini, yeteneklerini ve ilgi alanlarını belirlemelerini tavsiye etti. Kesikbaş, “Kendiniz keşfedin. Ben kimim, neyim, kabiliyetlerim ne, nerede başarılı olabilirim? Sorularına mutlaka cevap verin. Ondan sonra kariyer planlamanızı yapın” dedi.

‘Kendinizi dinleyin, keşfedin’

Gençlerin hayallerinin peşinden koşması gerektiğini vurgulayan Kesikbaş, “Üniversitede mi meslek lisesinde mi ya da tüm bunların dışında başka kanallarda mı kariyer yapacaksınız iyi karar verin. Dünyada bugün en iyi üniversitelerin birçok sertifikasyon programları var. Mutlaka bunlara katılın çünkü diplomalara artık en son bakılıyor. Bir işe başvurduğunuzda hangi sertifika programlarına gitmişsin, hangi programlarda hangi başarı elde etmişsin, öz yeteneklerin neler, ne kadar networkün içerisindesin, ne kadar sosyal becerilerin var? Bunlara daha çok bakılıyor. Dünyada böyle bir trend var bunu da unutmayın” diye konuştu.

‘Girişimciliğin temeli interaktif olmak’

TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Yusuf Melih Turan da girişimcilik söyleşisinde gençlere tavsiyelerde bulundu. Turan, “Bizler hayallerimizin peşinden koşuyoruz. Girişimcilik açısından bir şeyler ortaya koymaya çalışıyoruz. Ancak sizlerden dinleyeceğimiz bakış açıları da bizlere ilham olabiliyor. Zaten girişimciliğin temellerinden biri de etkileşim ve interaktif olmak” dedi.

Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Veli Çelik ise gençlere zamanı iyi kullanmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Çelik, “Zamanı iyi kullananlar iş hayatında da özel hayatlarında da mutlaka başarıyı yakalar. Ama unutmayın ki ne yaparsanız yapın dürüstlük ile yapın. Doğru daima bir tanedir ve doğru her zaman kazanır. Yani tüm hayatınızın başına doğru olmayı koyun. Kim olduğunuzu nereden geldiğinizi unutmadan çalışmanın değerine inanarak yürüyün” dedi.

Seçim sonrası için can sıkan ek vergi iddiası Seçim sonrası için can sıkan ek vergi iddiası

Etkinlik liseli gençlerin iş insanı katılımcılara sorular yöneltmesinin ardından sonlandı.