Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) işbirliğiyle düzenlenen 3. Eskişehir Sağlık ve Bilişim Sempozyumu, "Sağlık ve Evren Ötesi" ana teması ile ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğe Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe ve TBD Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Dr. Barış Günaydın da katıldı.  

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge sempozyum açılışında yaptığı konuşmada, ülkemiz sağlık sisteminde oluşturulan dijital altyapının sağlık politikaları ve sürdürülebilirliğin sağlanması açısından önemli olduğunu belirtti. Sağlık sistemindeki dijital altyapının pandemi döneminde de büyük fayda sağladığını dile getiren Prof. Dr. Uğur Bilge, ülkemizin çok iyi bir sağlık sistemi olduğunu ifade etti. 

AKUT Eskişehir'den Başkan Büyükerşen'e teşekkür ziyareti AKUT Eskişehir'den Başkan Büyükerşen'e teşekkür ziyareti

ESOGÜ Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yazıcı ise sağlık sektörünün özellikle son iki üç yılda dijitalleşme alanında kritik değişimler gösterdiğini kaydetti. Artık farklı disiplinlerdeki farklı sistemlerin veri üzerinden birbiri ile iletişime geçtiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Yazıcı, bu sayede faklı lokasyonları ve farklı varlıkları veri üzerinden izleyebilme avantajının elde edildiğini söyledi. Prof. Dr. Ahmet Yazıcı sağlık, tarım, endüstri, ulaşım, enerji gibi farklı sektörlerin yapay zeka ile entegre bir şekilde ele alınarak ortak sistemlerin geliştirilmesi yolunda önemli çalışmalar bulunduğunu da sözlerine ekledi. Sempozyuma alanında uzman akademisyenler ve uluslararası anlamda ürün üreten firmaların katılımlarının önemine de dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Yazıcı, etkinliğin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan herkese teşekkür etti. 

Açılışın ardından sempozyum “Sağlıkta Dijital Dönüşüm: Strateji ve İş Birlikleri”, “Sağlıkta Dijital Dönüşüm ve Ötesi: Metaverse” ve “Sağlık Sektöründe Girişimcilik” başlıklı oturumlarla devam etti.