Kardiyoloji alanının en büyük etkinliği olarak bilinen Avrupa Kardiyoloji Kongresi, 25-28 Ağustos 2023 tarihleri arasında Hollanda'nın Amsterdam şehrinde düzenlendi. Kongreye, Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok farklı ülkesinden 22 bin doktor ve sağlık çalışanı katılım gösterdi.

Prof. Dr. Bülent Görenek, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden bu büyük organizasyona davetli olarak katıldı. Bilimsel toplantının başkanlığını üstlenen Görenek, "atriyal fibrilasyon" olarak bilinen kalpten kaynaklanan çarpıntılar ve pıhtıyı önleyici ilaçlar hakkında önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Ayrıca Avrupa Kardiyoloji Derneği Akut Kardiyovasküler Hastalıklar Birliği yönetim kurulu üyesi de olan Görenek, toplantıda İsveçli Prof. Dr. Cecilia Linde ile birlikte başkanlık yaptı. İsviçre'den Prof. Dr. Jan Stefell, İngiltere'den Diana Gorog ve Amerika Birleşik Devletleri'nden Prof. Dr. George Dangas da etkinliğe konuşmacı olarak katkı sundu.

İnme riski bulunan atriyal fibrilasyon hastalarına odaklanan toplantıda, pıhtı önleme ilaçlarının yararları mercek altına alındı. Aynı zamanda bu ilaçların, daha önce kanama sorunu yaşamış bireyler veya böbrek yetmezliği bulunan bireyler gibi özellikle risk taşıyan bireyler tarafından nasıl kullanılması gerektiği de gündem maddesi oldu. Zor hastalıkların incelendiği toplantıda, atriyal fibrilasyon hastaları için pıhtı önleyici ilaçların inme ve ölüm riskini düşürebileceği vurgulandı. Pıhtı önleyici teknolojik aletlerin kullanımı da gündeme geldi. Her hastanın kişisel tıbbi durumlarına dayalı olarak tedavi planı oluşturulması gerektiği sıklıkla belirtildi.