ETO tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Kentimizde bir süredir gündemde olan, “yöresel ürünler festivalleri”nin bir yenisinin açılacağı bilgisi edinilmiştir. Festival adı altında vergi veren, istihdam sağlayan siz değerli üyelerimizin haklarını gasp etmeye yönelik olarak planlanan yasa dışı etkinlik de geçmişteki örnekleri gibi, Eskişehirlilerin hassasiyetlerini kullanan çeşitli bahanelerle hazırlanmıştır” 

Süleyman Buluşan’dan bayram mesajı Süleyman Buluşan’dan bayram mesajı

Yasa dışı olan her faaliyete karşıyız

ETO tarafından yapılan açıklama şöyle devam etti, “Odamız bahanesi her ne olursa olsun yasa dışı olarak düzenlenen ve üyelerimizin hak ve menfaatlerini tehlikeye atan faaliyetlerin her zaman olduğu gibi karşısındadır. Bu nedenle üyelerimizin haklarını koruma noktasında gerekli girişimlerde bulunulmuştur.  Buna göre; 5 Mayıs tarihinde Eskişehirli tüccar ve sanayicilerin konuya ilişkin ortak görüşü, üyelerimiz adına Odamız tarafından Eskişehir kamuoyuyla paylaşılmıştır. Odamız açıklamasına rağmen söz konusu etkinliğin engellenmesi ve üyelerimizin hak ve menfaatlerinin korunması konusunda ilgililerce herhangi irade gösterilmemiştir. Bu nedenle konuya resmiyet kazandırılmış; Eskişehir Ticaret İl Müdürlüğü, Eskişehir Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehir Odunpazarı Belediyesi yazılı olarak göreve davet edilmiştir. Ek olarak Yönetim Kurulu Başkanımız Metin Güler tarafından kent kamuoyu bilgilendirilmiş, söz konusu etkinliğin kentimize vereceği zararlar kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Yöresel ürünler festivali kisvesi altında rant odaklarınca şahsi menfaatler için hazırlanan kalitesiz ve yasa dışı etkinlikleri kentimiz için yakışıksız buluyor ve üyelerimizin hak ve menfaatlerini tehlikeye atan girişimlerin karşısında olmayı sürdüreceğimizi bilginize sunuyoruz”