Ankara Günlüğü'nde kırmızı et fiyatlarında yaşanan artışı kaleme alan Ekonomi Gazetesi Ankara Haber Müdürü Hüseyin Gökçe, ilginç bilgiler paylaştı.

Gökçe, Ramazan öncesinde zincir marketlerin temel gıda ürünlerine yüzde 20-25 arasında zam yaptığına dikkat çekerek, önden yüklemeli zamlar nedeniyle et fiyatlarının da yukarı hareket ettiğini aktardı. Gıda enflasyonunda hissedilir bir değişim yaşandığını ifade eden Gökçe, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç'un fiyat artışlarının nedenlerini ve alınması gereken önlemlerine yönelik açıklamalarını da yazısına taşıdı.

Önden yüklemeli zamlar...

İşte Gökçe'nin et fiyatlarındaki artışın nedenlerini kaleme aldığı o yazı:

Ahmet Ataç duyurdu: Öğrencilere örnek destek Ahmet Ataç duyurdu: Öğrencilere örnek destek

"Her yıl Ramazan ayında yaşanan çarşı pazar hareketliliği bu yıl da yaşanıyor. Üstelik ilk orucun tutulacağı gün yaklaştıkça hareketliliğin dozu da giderek artıyor. Bazı marketler şimdiden Ramazan ayında gıda fiyatlarını sabitlediklerini duyururdular. Ancak şunu belirtelim ki fiyatları sabitleyeceğini duyuran bazı zincir marketlerin Ramazan’da tüketimi artan temel gıda maddelerinin bir bölümüne zaten yüzde 20-25 oranında zam yaptıkları dikkatlerden kaçmadı. Yani toplumun kanıksadığı/algıladığı bir şeklide bazı ürünlerde fiyatlar önden yüklemeli olarak artırıldıktan sonra sabit tutulma taahhüdü verildi. Bunun geçmiş yıllarda örneklerini çok gördük. Ramazan ayı gibi dönemlerde yapılan benzer uygulamalarda, gıda enflasyonunda hissedilir bir değişim gözlemlenmedi.

Et stoku fazla ancak besici zam için elinde tutuyor

Soruyu, bu konuda en yetkili isimlerden birisi olan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç’a sorduk. ESK’nın bu işletmelere aynı fiyattan ürün vereceğinin protokole bağlandığına dikkat çeken Tunç, an itibarıyla ülkede fazla et stoku bulunmasına rağmen fiyatların arttığını kaydediyor. Haftalık 10 liralık zamma alışan besicilerin ellerinde ürünü tuttuğunu kaydeden Tunç, 10 liralık zammın canlı hayvandan elde edilen geliri 4-5 bin lira artırdığını vurguluyor. Hemen her konuşmasında et sorununun çözülmesi için küçük aile işletmelerinin yaşaması gerektiğini yineleyen Tunç, bu noktada küçük aile işletmelerine de uyarıda bulunarak, büyüklerin peşine takılıp onların oyununa gelmemeleri gerektiğinin altını çiziyor.