TCDD Eskişehir Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özer, projenin şu anda yapım aşamasında olduğunu ve Eskişehir merkeze uğramasının zaten projede yer almadığını söyledi. ETO Başkanı Metin Güler ise, Ulaştırma Bakanlığı’nın önceki hazırladığı Ankara-İzmir Yüksek Hızlı tren projesinde Eskişehir’in de yer aldığını belirtmiş, ancak yeni planlamaya göre Eskişehir’in güzergahtan çıkarıldığını söylemişti. İki farklı kurumun açıklamaları ise kafaları daha da karıştırdı. 

Hat zaten Eskişehir’den geçmiyor ki!

Eskişehir kamuoyunun gündeminde olan konu ile ilgili konuşan Özer, “O proje şu anda yapım aşamasında. Eskişehir’den geçmiyor ki zaten hat. Yıllar oldu ihalesi yapılalı. Afyon’dan Konya tarafından, Polatlı’nın oradan yol ayrılıyor, Afyon’dan Uşak üzerinden Manisa, İzmir… Proje bu şekilde zaten. 10 seneyi aşkın zamandır böyle” dedi. 

Demirel’in karşı çıktığı uygulamaya Hatipoğlu ‘projem’ dedi Demirel’in karşı çıktığı uygulamaya Hatipoğlu ‘projem’ dedi

Proje yapılalı yıllar oldu

Özer şöyle devam etti, “Eskişehir bu projede hiçbir zaman olmadı. Antalya Projesi mesela Eskişehir’den geçecek ama İzmir dediğiniz zaman Eskişehir’den geçmeyeceği aşikar, projesi yapılalı yıllar oldu çünkü. Eskişehir merkeze uğrayacağı zaten projede yoktu. Proje üzerinde Bakanlık bir değişiklik yapacak mı onu bilmiyorum ama ihalesi yapılmış bir iş için o da yapılır mı ondan da çok emin değilim. Birçok yerde çalışmalar başladı bir de. Bugün için bu çalışmada farklı bir uygulama olmadığını biliyorum. 

Güzergah hep bu şekildeydi

Firmaların çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Özer, “Yıllar önce yapılmış olan projede yapım ihaleleri yapıldı, firmalar şu anda harıl harıl çalışıyor, yapıyorlar işi. Bu iş içerisinde Eskişehir zaten yoktu. Eskişehir’den geçmesi de zaten, uğradı geçti demek de çok şey değil. Diğer taraf hızlı tren için daha kestirme bir yol. Şu anda Afyon tarafından inşaat da devam ediyor. Birçok yerde inşaat çalışmaları devam ediyor, tüneller, yollar yapılıyor. Afyon, Manisa, Uşak tarafında çalışmalar devam ediyor. Farklı bir gelişme olduğunu sanmıyorum güzergah hep böyleydi zaten” 

Güler: Eskişehir, Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinden çıkarılmamalı

Ulaştırma Bakanlığı’nın önceki hazırladığı Ankara-İzmir Yüksek Hızlı tren projesinde Eskişehir’in de yer aldığını belirten ETO Başkanı Metin Güler ise yeni planlamaya göre Eskişehir’in güzergahtan çıkarıldığını söylemişti. Eskişehir’in Ankara-İzmir Yüksek Hızlı tren hattından çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Güler, bu hatadan dönülmesi için Eskişehir milletvekilleri başta olmak üzere şehrin tüm atanmışlarına ve seçilmişlerine görev düştüğünü belirtmişti. Eskişehir’in Ankara-İzmir Yüksek Hızlı tren hattı durağı olmasının şehrin ticareti, turizmi ve sanayisi için çok önemli olduğunu belirten Güler, bu sorunun çözümü için milletvekilleri başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların sorumluluk üstlenmesi gerektiğini kaydetmişti. 

Süllü: Ankara-İzmir YHT’nin Eskişehir’de izi var durağı yok

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ise konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu tarafından paylaşılan en son haritada Ankara-İzmir YHT hattının Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Manisa ve İzmir il sınırlarından geçtiğinin görüldüğünü söyleyen Süllü, “Proje hattı ile ilgili paylaşılan haritada Emirdağ, Afyonkarahisar, Uşak, Alaşehir, Salihli, Manisa, Muradiye, Ayvacık, Emiralem ve Menemen istasyonlarının bulunduğu görülmektedir. Eskişehir ili sınırlarından da geçen tren hattı güzergahındaki durak ve istasyonlar arasında Eskişehir ilinin yer almadığının görülmesi, havalimanı ulaşımı da engellenen Eskişehir kamuoyunda hayal kırıklığı ve rahatsızlık yaratmıştır. Merkezi yönetim bir kez daha Eskişehir’i yok saymıştır. Ankara-İzmir YHT’nin Eskişehir’de izi var, durağı yok!” demişti. 

Süllü, mevcutta kullanımda olan Ankara-Eskişehir YHT hattının Ankara-İzmir YHT hattı için kullanılabileceğini hatırlayarak, demiryolu hatlarının kesişim noktası olan Eskişehir’in bu projede görmezden gelinmesinin kabul edilemez oluğunu söylemişti.