alexa

Eskişehir'den 2 Eylül mesajları

Tarihte altın sayfalarda yer alan 2 Eylül 1922 Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıl dönümü dolayısıyla Eskişehir'in bürokratları, siyasileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden gelen mesajları sizler için derledik.

Güncel 01.09.2020, 13:27 02.09.2020, 18:53 ABONE OL: google news
Eskişehir'den 2 Eylül mesajları

2 Eylül 1922 Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla Eskişehir'in bürokratları, siyasileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden gelen mesajları sizler için derledik.

 ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ PROF. DR. EMİNE NUR GÜNAY 

"Kurtuluş Savaşında Anadolu’da çok çetin bir zafer elde eden güzel Eskişehir,

1 yıl, 1 ay 14 gün Yunan işgalinde kalan ve direnen Eskişehir,

Köprübaşı, İhsaniye, Hoşnudiye mahalleleri tamamen, Sivrihisar caddesi, Hacı Alibey Mahallesi kısmen ve Akarbaşı Mahallesi yanan, bombalanan Eskişehir,

Osmanlı’dan, Kurtuluş Savaşı’ndan bugüne kadar ülkesinin en zor günlerinde yanında olan Eskişehir,

98. yıldönümünü canı gönülden kutluyorum Eskişehir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Ocak 1923 tarihinde Eskişehir’e geldiğinde Eskişehir halkının Millî Mücadeledeki fedakârlıklarını şu övücü sözlerle dile getirmiştir: 

Efendiler! Eskişehir’i ve Eskişehir halkını çoktan tanırım...

Eskişehir halkı, içinde ve yakınında düşman kuvveti mevcut olduğu ve bizimde elimizde kuvvet bulunmadığı zaman çok büyük vatanperverlik, milliyetperverlik ve azim ve kahramanlık göstermiştir. Ankara ’dan Ali Fuat Paşa tek başına buraya gelmiş ve bura halkı dahili ve harici kuvvet haline dönüşmüş olarak kendine iltihak etmiştir. Bunun üzerine İstanbul kuvveti kaçmış ve İngiliz kuvveti atılmıştır. İşte Eskişehir halkı bu güzide vasıflarla bezenmiş bir halktır. Eskişehir halkı bize çok yardımlarda bulunmuştur. Bu yardımları ordu ve millet namına tekrar etmek suretiyle vazifemi yapıyorum. Ondan sonra askeri harekât icabı olarak ordumuz Eskişehir ve Eskişehir halkına bir fedakârlık yüklemek mecburiyetinde kaldı. Bu fedakârlık büyük zayiatı icap ettiriyordu. Fakat ordu, mevcudiyetini kurtarmak için ve mevcudiyetini kurtardıktan sonra bu zayiatı telafi eylemek üzere bu fedakârlığı istedi ve Eskişehir bu netice ile bir felakete uğradı. Bu felaket, düşmanın şehre girmesi ve burayı bir zulüm ve ateş yuvası haline koyması idi. Bu gün düşman atıldı. Buranın zayiatını gözlerimizle görüyoruz. Yanmış, yıkılmış, ahali zarara uğramıştır. Bu, bütün millet için fedakârane bir hareket idi ve bu şehir halkı ona göğüs gerdi, tebrik ederim.

Vatan ve bayrak sevdasını her şeyin üzerinde tutan aziz şehitlerimizin göstermiş olduğu mücadele ile bağımsızlığına kavuşmuştur. Kurtuluş Savaşının en zor dönemlerinden geçerek şehri tam bir harabeye çeviren düşmanlar ile mücadele ederek bağımsızlığına kavuşmuştur.

Eskişehir tarihi, kültürü, ticareti ve eğitimi ile geçmişten bugüne kadar değerleri ile yaşayan Anadolu’nun en güzel şehridir. Geçmişten aldığı güç ve inanç ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

Birliği, beraberliğin ve hoşgörünün şehri olan Eskişehir’imizin kurtuluşunun 98. yıldönümünde kahramanca vatanını savunan şehitlerimizi derin bir rahmet ve şükran ile anıyor, tüm Eskişehirli hemşerilerimizin bu şerefli gününü kutluyorum."

 ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ UTKU ÇAKIRÖZER 

“Cumhuriyet kenti Eskişehirimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılını kutluyoruz. 2 Eylül 1922 tarihi sadece Eskişehir’in değil Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin önemli tarihlerinden biridir. Kurtuluş Savaşı'nın merkezinde yer alan Eskişehir ve Eskişehirliler savaşta büyük acılar çekmiş, bedeller ödemiş ancak azmi, cesareti ve kararlılığı ile vatanını kurtarıp, korumayı başarmıştır. Eskişehir’imiz, Milli Mücadeleye maddi ve manevi açıdan en çok destek olan şehirlerden biri olmuştur.  

98 yıl önce Büyük Önder Mustafa Kemal’in öncülüğünde mücadeleye girişen kadın erkek, genç yaşlı tüm kahramanlar tüm dünyaya örnek olmuş, Eskişehir ve Eskişehirliler bir kez daha adlarını altın harflerle tarihe yazdırmışlardır.

Yüzyıllar boyu medeniyetlere beşiklik eden Eskişehirimiz düşman işgalinden kurtarıldıktan sonra 98 yıl boyunca Cumhuriyet ve Atatürk sevdası taşıyan bir kenti olmuştur. Bundan sonra da Eskişehirimizin Cumhuriyet ve Atatürk sevdası hiç bitmeyecektir. 

Eskişehir’imizin düşman işgalinden kurtarılışının 98. yılını kutluyor, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta  olmak üzere, ülkemizin ve şehrimizin düşman işgalinden kurtulması için can veren aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.”

 ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI PROF. DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN 

"Bağımsızlığımızı kazandığımız Kurtuluş Savaşı’nın en önemli başarıları, bugün üzerinde onur ve gururla yaşadığımız bu topraklarda başlamıştır. “Savaş zaruri olmalıdır, zaruri olmayan savaş cinayettir” diyen Mustafa Kemal önderliğinde Aziz Milletimiz, tarihin en haklı mücadelelerini büyük bir özveriyle vermiştir.

Anadolu’daki pek çok şehir ve insan gibi, Eskişehir ve Eskişehirliler de bu mücadelede büyük acılar çekmiş, büyük bedeller ödemiş, ancak cesareti ve kararlılığı sayesinde vatanını kurtarmayı ve korumayı başarmıştır.

Her bir caddesi yakılıp yıkılmış, her sokağı, her hanesi talan edilmiş Eskişehir, Türkiye’nin tüm diğer şehirleri gibi, yokluk ve yoksunluk dolu günlerden bugünlere gelmiştir. Bugün huzurla, mutlulukla ve gururla yaşadığımız bu şehrin çektiği acıları asla unutmamalıyız. Geleceğimize yön vermek, ancak geçmişimizi bilmekle, anlamakla ve asla unutmamakla mümkün olur. Biz de Eskişehir olarak, bize, canlarını vererek bu toprakları kazandıranları asla unutmayacağız. Unutturmak isteyenlere de var gücümüzle karşı koyacağız.Unutmamalıyız ki, uğrunda bedeller ödenen şeyler kıymetlidir. O nedenle bu güzel şehir hepimiz için çok kıymetlidir!

Bugün, güzel Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü kutluyoruz. Tüm Eskişehir’e kutlu olsun! 

Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan için canını vermiş tüm şehitlerimizi şükranla anıyor, kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum.

Ruhları şad olsun!"

 ODUNPAZARI BELEDİYE BAŞKANI KAZIM KURT 

Vatan topraklarımızın düşman işgaline karşı savunulmasında üstün bir direnç gösteren Eskişehir’in işgalden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünün coşku ve gururla kutlandığını vurgulayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, mesajına şu sözlerle devam etti: “Kurtuluş Savaşı’nın 5 önemli meydan muharebesinin üçü Eskişehir’de yaşandı. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı’nın önemli muharebelerinden biri olan I. İnönü Savaşı Eskişehir topraklarında gerçekleşmiştir. Eskişehir, Kurtuluş Savaşı’nın kilit noktalarından birini oluşturduğundan, savaşta maddi ve manevi olarak çok yıpranmıştır. Savaş zamanlarında zor ve olumsuz koşullara rağmen vatan sevdalılarını örgütleyen ve vatanı uğruna canlarını gözlerini kırpmadan veren şehitlerimize her zaman sahip çıkmalıyız, unutmamalıyız, unutturmamalıyız. Bu anlamlı günde, kutsal yurdumuzun topraklarında bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan; demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak, ulusumuzu çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturan Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kahraman şehitlerimizi saygıyla, rahmetle anıyorum.”

 TEPEBAŞI BELEDİYE BAŞKANI AHMET ATAÇ 

“Kurtuluş günleri, kentlerin tarihinde önemli bir yer tutmaları ile birlikte, geleceğimize yön vermesi açısından da son derece değerlidir. 1922 yılının zaferlerle dolu Ağustos ayının ardından Eskişehir’in de aralarında bulunduğu birçok ilimiz, Eylül ayında düşman işgalinden kurtulmuştur. Şehrimiz, demiryollarının kavşak noktasında olması gibi stratejik açıdan önem taşıyan sebeplerle Anadolu'nun da kritik noktalarından biridir. Düşman kuvvetleri de bunun bilinci ile 22 Ocak 1919'da Eskişehir İstasyonu'nu işgal etmiştir. İşgal boyunca zorlu bir süreç yaşayan Eskişehirliler, hiçbir zaman egemenliğinden vazgeçmeyi düşünmemiş ve ümitsizliğe düşmemiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde verilen Milli Mücadele'ye tüm varlığı ile katılarak destek vermiştir. Şehrimiz 2 Eylül 1922’de düşmandan temizlenirken Atatürk Eskişehir için, ‘Eskişehir’i ve Eskişehirlileri çok iyi tanırım. Milli mücadele yıllarında büyük vatanseverlik ve büyük cesaretle mücadelemizin daima yanında olmuş, bu mücadeleye çok geniş yardımlarda bulunmuşlardır’ sözlerini kullanmıştır. Düşmanın verdiği zararla büyük tahribe uğrayan Eskişehir, kentimizin çalışkan insanları sayesinde bugün ülkemizin en güzide noktalarından biri haline gelmiştir. Bu gayreti bugün devam ettiren bizler, kentimizin ülkeye örnek olurken dünyada da anılan bir yer olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çabayı vererek geleceğe adım emin adımlar ile ilerlerken, geçmişimizi de asla unutmuyoruz. Bu duygu ve düşünceler ile düşman işgali altındaki vatan topraklarını çok zor şartlarda, adeta destan yazarak, egemenliğimiz için kahramanca mücadele eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, tüm şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi minnet ile anıyorum. Eskişehir'imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünü kutluyor, tüm Eskişehirli hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. FUAT ERDAL 

"Tarihinin her döneminde, stratejik konumu itibarıyla Anadolu’nun en önemli ve kilit merkezlerinden biri olan Eskişehir, söz konusu vasfını İstiklal Savaşı’nda da sürdürmüştür. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle askerî harekat icabı olarak bir fedakârlık üstlenmek durumunda kalan Eskişehir halkı, yine onun sözleri ile, büyük vatanseverlik ve üstün bir cesaretle, bağımsızlık mücadelesinin yanında olmuş, istiklal ve istikbal uğruna verilen kutlu savaşın kazanılmasında hayati bir rol oynamıştır. 30 Ağustos 1922’de, tarihin en unutulmaz ve şanlı zaferlerinden biri olan Büyük Taarruz’un hemen sonrasında, tarihler 2 Eylül’ü gösterirken Eskişehir’in aziz halkı, ordusunun yanında durup canından kıymetli gördüğü vatanını, bayrağını ve bağımsızlığını, genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle, zenginiyle yoksuluyla, yekvücut hâlinde, azim ve kararlılıkla müdafaa etmiş, destansı bir direnişin ardından Eskişehir’i düşman işgalinden kurtarmış ve kendisine ulaştırılan bağımsızlık meşalesini yakmıştır. Bu vesileyle, 98 yıl önce bugün, millî mücadeleye destek vererek yaşadığı toprakları, düşman işgaline karşı canı pahasına savunup vatanın bir parçası kılan Eskişehir’imizin, bu mutlu, gururlu ve onurlu gününü kutluyor; başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşı’nın bütün gazi ve şehitlerini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

 ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK 

30 Ağustos 1922’de kazanılan büyük zafer, Anadolu’nun işgalden kurtuluşunun fitilini ateşleyen kıvılcım olmuş, il il, bucak bucak tüm Anadolu’da zafer ve bağımsızlık destanları birer birer yazılmıştır. 2 Eylül 1922 tarihinde de Kurtuluş Savaşımızın kalbinde yer alan Eskişehir, milletimizin üstün gayretleri ve istiklale olan inancı ile düşman işgalinden kurtarılmıştır. 

Burada kazanılan zaferler, Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi yalnızca düşmana karşı değil milletin makus kaderine karşı kazanılmıştır ve bu zaferlerin en büyük mimarı hiç şüphesiz Anadolu’nun fedakar halkıdır. Bu yüzdendir ki Anadolu topraklarında her bir hanede bir mücadele anısı, isimsiz bir kahramanın izleri vardır. Türk halkı bağımsızlıktan yana gösterdiği iradeyi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde destansı bir Kurtuluş Savaşı’na dönüştürmüştür.  

Vatan topraklarının düşman işgaline karşı savunulmasında üstün bir direnç gösteren Eskişehirimizin bu onurlu ve gururlu gününü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu vatan için canlarını feda eden şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum"

 ESKİŞEHİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BAŞKANI NADİR KÜPELİ 

“Bize düşen en önemli görev Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ülkemiz ve geleceğimiz için daha çok çalışmak ve emin adımlarla ilerlemektir” diyen Başkan Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Kurtuluş Savaşımızın tam kalbinde yer alan Eskişehir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılını büyük coşku ve onurla kutluyoruz.  98 yıl önce Büyük Önder Mustafa Kemal’in öncülüğünde kadın erkek, genç yaşlı tüm kahramanlar gözlerini dahi kırpmadan kanları, canları pahasına işgalden zafere, zaferden Cumhuriyet’e yürümüşlerdir. Tüm dünyaya örnek olan bu mücadelede Eskişehir ve Eskişehirliler bir kez daha adlarını altın harflerle tarihe yazdırmışlardır. 

Millî mücadelenin tüm acılarını en ağır şekilde yaşamış olan Eskişehir halkı vatanında kardeşçe bağımsız olarak yaşamanın, barışın, huzurun, değerini çok iyi bilmektedir. Kurtarıldığında yıkıntı halinde, harap bir kasaba görünümünde olan Eskişehir bugün; üç büyük üniversitesi, sanayisi, tarihi ve turistik değerleri ile ülkemizin örnek gösterilen şehirlerinden biri haline gelmiştir. 

Değerli Eskişehirliler bize düşen en önemli görev ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ülkemiz ve geleceğimiz için daha çok çalışmak ve emin adımlarla ilerlemektir. Atalarımıza olan borcumuzu ancak şehrimizi ve ülkemizi her alanda hak ettiği ileri noktalara taşıyarak ödeyebiliriz. Bu inanç ve güvenle; şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü bir kere daha kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

 ESKİŞEHİR TİCARET ODASI BAŞKANI METİN GÜLER 

"Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ne mutlu ki bizlere, ulusal kurtuluş savaşımızda büyük mücadeleler vermiş, büyük gayretler göstermiş bir şehrin evlatlarıyız.

Eskişehir bağımsızlık savaşımızda büyük bedeller ödemiş, Eskişehirliler yüreğinin vatan sevgisiyle çarptığını kahramanlıkları ve fedakarlığıyla göstermiştir. 

Eskişehir’de yaşayan, okuyan, çalışan, kazanan herkesin görevi bu şehre daha çok katkı sağlamak, ekonomiden sosyal hayata kadar birçok alanda şehrimizin daha da kalkınmasına destek olmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle şahsım ve Eskişehir Ticaret Odası adına, Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıldönümünü gururla kutluyor; Cumhuriyetimizin Kurucusu, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum."

 ESKİŞEHİR TİCARET BORSASI BAŞKANI ÖMER ZEYDAN 

“26 Ağustos 1922’de ulusumuzun yaşadığı tüm zorluk ve yokluğa rağmen Şanlı Ordumuz tarafından başlatılan Büyük Taarruz sonucu, 2 Eylül 1922’de Şehrimiz düşman işgalinden kurtulmuştur. 

İşgalcilerin 98 yıl önce kaçarken yakıp yıkarak harabe haline getirdiği Eskişehir’imiz Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte üstün gayret ve mücadele sonucu yeniden imar edilerek, sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan çağdaş, modern ve gelişmiş bir kent görünümü ile günümüzde Anadolu’nun Lider Kenti olmayı başarmıştır.

Eskişehir Ticaret Borsası olarak bizlere düşen görev; aynı inanç, birlik, beraberlik ve kararlılıkla verilen mücadeleyi devam ettirerek Eskişehir’imizi Eğitimde, Sanayide, Tarımda ve Turizmde Dünya’ya entegre ederek, ekonomisi güçlü, yaşanabilir şehirler sıralamasında en üst sıralarda yer almasını sağlamaktır.     

Bu vesile ile Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşerilerimizin ve üyelerimizin Eskişehir'in Düşman İşgalinden Kurtuluş gününü en içten ve coşku dolu duygularımla kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.”

 ÇİFTELER BELEDİYE BAŞKANI KADİR BIYIK 

Kurtuluş mücadelesinin şanlı tarihine tanıklık etmiş olan Eskişehir’imizin Kurtuluşunun 98. Yıl Dönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 26 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz ve 30 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Muhaberesinin kazanılmasının ardından 2 Eylül 1922’de Eskişehir düşman işgalinden kurtuldu. 

Eskişehir kurtuluş savaşının önemli kilit noktalarından biri olmasından dolayı maddi ve manevi olarak çok yıpranmıştır. Virane şehir haline gelen Eskişehirimiz yöneticiler ve halkımızla birlikte yeniden ayağa kalkmak için canla başla mücadele etmiştir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK Mutasarrıflık Dairesi’nde yaptığı konuşmada Kurtuluş Savaşında büyük acılar çeken Eskişehir halkımızın gösterdiği özveriyi taktirdirle karşıladığını açıklamıştır. Bu nedenle Atamız kentin imarıyla yakından ilgilenmiştir. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün; “Eskişehir’i ve Eskişehirlileri çok iyi tanırım. Milli mücadele yıllarında büyük vatanseverlik ve büyük cesaretle mücadelemizin daima yanında olmuş, bu mücadeleye çok geniş yardımlarda bulunmuşlardır.” sözleri Eskişehir halkımızın verdiği şanlı mücadeleyi ortaya koymaktadır.

Eskişehir halkı Vatanseverdir, Milliyetçidir. Bağımsızlığımız uğruna destanlar yazan başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm Şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor, Eskişehir’imizin düşman işgalinden kurtuşunu kutluyor, Eskişehir’li hemşehrilerime selam ve sevgilerimi sunuyorum.

 CHP ESKİŞEHİR İL BAŞKANI RECEP TAŞEL 

"Milli Kurtuluş Savaşı’mızda Albay İsmet İnönü nün komutanlık ettiği Eskişehir topraklarında gerçekleşen savunma muhaberesi olan 1. İnönü Savaşı kazanımları kurtuluş tarihimizde en önemli zaferlerdendir. Zira, düzenli bir ordumuz yoktu. Düzenli Türk Ordusu’na geçtiğimiz ve başarıyla sonuçlanmış iki önemli zaferdir İnönü Savaşları. 

Bu zafer neticesinde TBMM’nin eli güçlenmiş, dış ülkelerde itibarı artmış, bir yandan dış ülkelerle diplomasiyi de hayata geçirmiştir. Diğer yandan Askere alım işlemleri hızlanmış ve İsmet İnönü generalliğe terfi etmiştir. 

Bu moral ve Motivasyon sonucunda kendisini toparlayan ve uzun bir hazırlık dönemi sonrasında kendisine güveni gelen Türk Ordusu, 26 Ağustos 1922’de Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa Komutasında Büyük Taarruz’u başlatmıştır.  

Büyük Taarruz’un 4. günü 30 Ağustos tarihinde Dumlupınar’da göğüs göğüse çarpışmalarla meydan savaşına dönüşen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat yönettiği Başkomutanlık Meydan Muharebesi büyük bir zaferle sonuçlanmıştır.

Hezimete uğrayan Emperyalist devletlerin desteklediği işgalci yunan ordusu, Türk Ordusu’nun süvari birlikleri tarafından kovalanmaya başladı. Yunan Ordusu geri çekildiği bölgelerde her yeri ateşe vererek yakmaya, yıkmaya ve halkımızı katletmeye devam ettiler. 

1 Eylül günü Afyon tarafından gelerek Seyitgazi’yi kurtaran Türk Süvari Birlikleri, 2 Eylül günü güzel Eskişehirimizi düşman işgalinden bir daha geri dönmemek üzere kurtarmıştır.

İşgal yıllarındaki bu acılarımızı hiç unutmamalıyız. İşgal güçlerinin yerli işbirlikçilerini unutmamalıyız. Bağımsızlığımızın kıymetini bilerek çocuklarımıza, torunlarımıza bu zor günleri anlatmalıyız. 

Eskişehir halkı Milli Kurtuluş Savaşı süresi boyunca maddi ve manevi üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirmiştir. Bu konuda Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 

‘’Eskişehir’i ve Eskişehirlileri çok iyi tanırım. Milli Mücadele yıllarında büyük vatanseverlik ve üstün bir cesaretle mücadelemizin daima yanında olmuş, bu mücadeleye çok geniş yardımlarda bulunmuşlardır. Gördüğüme göre halk aydın ve faaldir. Toprak verimlidir. Az zamanda zaiyatı telafi ve fedakarlıklarıyla iftahar edecektir.’’ demiştir.

Bugün de sanayisi, üniversiteleri, modern tarımı, tarihi, kültürü, sanatı, turizm potansiyeli ile halkı çağdaş, Cumhuriyet’in, demokrasinin ve özgürlüğün değerlerini içselleştirerek, barış, kardeşlik ve huzur içinde güzel Eskişehirimiz de yaşıyoruz.

Tarihimizi unutmadan, en başta Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, bağımsızlık mücadelesinde can veren tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyoruz.

2 Eylül Düşman İşgalinden Kurtuluş Günümüz Kutlu Olsun."

 MHP ESKİŞEHİR İL BAŞKANI İSMAİL CANDEMİR 

"30 Ağustos 1922’de kazanılan büyük zafer, Anadolu’nun işgalden kurtuluşunun fitilini ateşleyen kıvılcım olmuştur. Ve akabinde Anadolu’da zafer ve bağımsızlık destanları birer birer yazılmıştır. 2 Eylül 1922 tarihinde de Kurtuluş Savaşı'mızın kalbinde yer alan Eskişehir, milletimizin üstün gayretleri, fedakarlığı ve İstiklâle olan inancı ile düşman işgalinden kurtarılmıştır.

Bu zaferlerin hiç şüphesiz ki en büyük mimarı Anadolu’nun fedakâr halkıdır. Milli mücadelede maddi ve manevi her koşulda vatanın yanında olarak adından sıkça bahsettirmiştir Eskişehir kendini. Özgürlüğün vermiş olduğu güç ile Eskişehirliler şehri yeniden inşa etmişlerdir.

Mustafa Kemal Paşa’nın 15 Ocak 1923’te Eskişehir’e yaptığı gezide Eskişehir halkına şöyle seslenmiştir; “Eskişehir’i ve Eskişehir halkını çok iyi tanırım. Eskişehir halkı, içinde ve yakınında düşman kuvveti mevcut olduğu ve bizim de elimizde kuvvet bulunmadığı zaman çok büyük vatanperverlik, milliyetperverlik ve azim ve kahramanlık göstermiştir.” diyerek başladığı konuşmasında Eskişehir halkının güzide vasıflarla bezenmiş bir halk olduğunu vurgulamış ve bütün hizmetlerinden dolayı tebrik etmiştir.

Düşman işgali altında kadını erkeği, yaşlısı ve genciyle zor ve çetin şartlar altında efsanevi bir kahramanlık destanı yazarak kadim vatan topraklarımızın bağımsızlığı için kahramanca, yiğitçe ve cesurca mücadele eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü onun silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor; Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü tebrik ediyorum. 

Kıymetli hemşehrilerim Eskişehirlilerle bu eşsiz vatan toprağında birlikte yaşamaktan kıvanç duyuyor her birini muhabbet ile selamlıyorum. "

 BBP ESKİŞEHİR İL BAŞKANI ŞABAN BOZBAL 

'İç Anadolu'nun parlayan yıldızı Eskişehirimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü birlik ve beraberlik içerisinde coşkuyla ve heyecanla kutluyoruz' diyen Başkan Bozbal, mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Kurtuluş günleri, tarihe not düşmenin yanında, geleceğimize yön vermesi açısından da son derece önemli günlerdir. 1922 yılının zaferlerle dolu Ağustos ayından sonra Eylül ayı şehrimizin de içinde bulunduğu pek çok yerin kurtuluş vakti olmuştur. Eskişehir sahip olduğu stratejik konum ve demiryollarının kavşak noktasında olması gibi sebeplerle Anadolu'nun önemli merkezlerinden biridir.

22 Ocak 1919  işgaliyle başlayıp 2 Eylül 1922'de kurtuluşla sonuçlanan süreç boyunca Eskişehir halkı pek çok badire atlatmıştır. Ama hiçbir zaman yılgınlığa ve ümitsizliğe düşmemiş, Mustafa Kemal Paşa'nın öncülüğünde verilen Milli Mücadele'ye maddi-manevi tam destek vermiştir.

O günden bu güne uzanan süreçte vatanperver ve çalışkan halkımızın gayretleriyle Eskişehirimiz, bölgemizin ve ülkemizin önemli şehirlerinden birisine dönüşmüştür. Bizler şehrimizi daha iyi noktalara taşımak için çalışmalarımıza durmaksızın devam etmekteyiz.

Bu duygularla düşman işgali altında kadını erkeği, yaşlısı ve genciyle çok zor şartlarda büyük bir kahramanlık destanı yazarak kutsal vatan topraklarımızın bağımsızlığı için kahramanca mücadele eden başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor; Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü tebrik ediyor, Eskişehirli hemşehrilerime en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum." 

 AK PARTİ ODUNPAZARI İLÇE BAŞKANI ALİ ACAR 

"Milli Mücadele yıllarına bizzat tanıklık eden şehrimizin her karışı kahraman ecdadımızın kanları ile sulanarak düşmandan arındırılmıştır. Bizlere ebedî yurt olarak armağan edilen güzide şehrimizin ve kıymetli hemşerilerimizin bu anlamlı günlerini tebrik ediyorum. 1074 yılında şehrimizi Türk toprağı yapan Sultan Alparslan'ı, 2 Eylül 1922'de şehrimizi düşman işgalinden kurtaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve bu toprakları cansiperane savunan tüm kahramanlarımızı rahmetle yad ediyorum. Bu vesileyle, şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü kutluyorum" 

 TÜRKAV ESKİŞEHİR ŞUBE BAŞKANI HASAN SEZER 

"26 Ağustos 1922 de Türk Ordusunun başlayan taarruzu sonucu, 2 Eylül 1922 de Eskişehir düşman işgalinden kurtuldu. 

Ancak işgalciler geri çekilirken yakıp, yıkmış kenti harabe haline getirmişlerdi. Eskişehir en kısa zamanda toparlanarak modern bir kent haline gelmiştir.

Kurtuluş Savaşı'nın üç önemli Muharebesi Eskişehirimizden geçmiştir. Eskişehir verdiği Kurtuluş mücadelesi ile vatanseverliğini  hep önde tutmuştur 

Gazi Mustafa Kemal ise Eskişehir ziyaretinde Eskişehir halkını övücü sözler söylemiştir.15 Ocak 1923'te Hükümet Konağında yaptığı konuşmada bu durumu vurgulamıştır.

Eskişehir başta Mustafa olmak üzere bütün ecdadına minnettardır. Türkav Eskişehir Şubesi olarak tüm kahramanlarımızı minnet ve dua ile anıyoruz"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@