banner863

banner766

Eskişehir'den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları

Türkiye Cumhuriyeti 97 yaşında... Eskişehir'in siyasileri, bürokratları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de bu anlamlı gün için kutlama mesajları yayımlıyor. O mesajları sizler için derledik.

Güncel 28.10.2020, 11:45 29.10.2020, 14:21
Eskişehir'den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları

Türkiye Cumhuriyeti 97 yaşında... Eskişehir'in siyasileri, bürokratları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de bu anlamlı gün için kutlama mesajları yayımlıyor. O mesajları sizler için derledik.

ESKİŞEHİR VALİSİ EROL AYYILDIZ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde kurulan Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünü büyük bir coşku içinde kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aziz milletimiz ve kahraman ordumuz, Atatürk'ün yanında tek yürek olmuş; verdiği istiklal ve istikbal mücadelesi ile destan yazmıştır.

Kurtuluş mücadelemizden sonra kurulan yeni Türk devletinin çağdaş bir yönetim şekline sahip olması gerektiğine inanan Atatürk "Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan idaredir. Cumhuriyet fazilettir." demiştir. Büyük badireler atlatmış olsa da Cumhuriyet'in kazandırdığı değerler ve demokratik düzen halkımızın gönlünde ve fikrinde yer edinmiştir. 15 Temmuz 2016 gecesinde ise Türk milleti; Cumhuriyet'in değerlerine, millî iradesine sahip çıkarak yeni bir destan yazmıştır.

Cumhuriyet; demokratik, çağdaş ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirmenin temel dayanağıdır. Geçen zaman zarfında eğitimden sağlığa, sanayileşmeden alt yapıya, siyasetten ekonomiye, her alanda büyük gelişme sağlanmıştır. Türk milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu yaşamış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir dünya devleti olmanın kıvancına erişmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgesinde ve dünyada güvenli, güçlü ve istikrarlı bir devlet olmasından endişe duyanların sergiledikleri tüm yıkıcı ve bölücü tehditlere karşı uyanık ve hazır olmalıyız. Bizi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmalı; millî birlik ve beraberlik ile sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenmeliyiz.

Medeniyetimizin gönül mimarlarından Hoca Ahmed Yesevi'nin “Nerde bir gönlü kırık görsen merhem ol!” nasihatiyle “Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir” anlayışının işaret ettiği noktaya bütünleyici gözle bakıldığında Cumhuriyet'in istiklal eksenindeki kaderimizde sahip olduğu rol daha iyi anlaşılacaktır. Bu bağlamda Cumhuriyet’imizin kazanımları ile gönül medeniyetimizin yüksek insani değerlerini 2053'lere, 2071’lere taşımak hususunda kararlılığımız sürmektedir.

Millî Mücadele'de "biz namus ve şerefiyle ölen bir neslin torunlayız dedirteceğiz" şeklinde ant içen Eskişehirliler her türlü imkânsızlığa rağmen çok ağır bedeller ödeyerek sözlerini tutmuşlardır. Bugün hepimiz "namus ve şerefiyle ölen bir neslin torunlayız" derken Millî Mücadele'mizin nasıl kazanıldığını, hangi gayelerle kazanıldığını unutmamalıyız. Bugün ayak bastığımız yer sadece toprak değil şehit kanlarıyla sulanmış, binlerce kefensiz yatanı bağrına basmış vatandır. 

Cumhuriyet'ten sonra her alanda büyük değişim ve atılımla takdire şayan başarılara imza atmış Eskişehir; Millî Mücadele’nin ardından millîlik mücadelesinde de ürettikleriyle ülke kalkınmasına katkı sunmaya devam etmektedir.

Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti’ni sarsılmaz temeller üzerine kuran Büyük Önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere istiklalimizin bütün kahramanlarını hürmetle, rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Gövdesini hain kurşunlara siper eden 15 Temmuz şehitlerini, devletimizin bekası için sınır içi ve sınır dışında terörle mücadelede feda-yı can eden vatan evlatlarımızı rahmetle anıyor; gazilerimize uzun ömürler ve sıhhatli bir yaşam diliyorum. Cumhuriyet Bayramı'mız kutlu olsun.

AK PARTİ MKYK ÜYESİ, ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ HARUN KARACAN

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında inançla, vatan sevgisiyle ve güç birliğiyle duran bir milletin başarısının 97. yıl dönümünü bugün hep birlikte coşku ve gururla kutluyoruz. 

Ülkemiz, karanlık odakların girişimleriyle içerden ve dışardan çökertilme teşebbüslerine maruz kalmasına rağmen her defasında aziz milletinin damarlarındaki asil kanda bulunan kudretiyle, ferasetiyle bu eylemlerin üstesinden gelmiş ve daha da güçlenerek çıkmasını bilmiştir.

Maskeleri değişip zihniyetleri hep aynı olan bu mihraklara 100 yıl önce nasıl derslerini verdiysek bugün de aynı şekilde gereken cevabı veriyoruz. Söz konusu vatan olduğunda canını ortaya koyan aziz milletimiz bugün de Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemizin dört bir yanında vatan savunmasını gerçekleştiriyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük özelliği ise; sadece kendi vatandaşlarının değil aynı zamanda bölgemizdeki ve tüm dünyadaki mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağı olması ve her zaman barışı ilke edinmesidir.
Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru hızla ilerlerken, hem 2023 hedeflerimize ulaşmış, hem de birlik ve beraberliğimizle oluşturacağımız Büyük Türkiye vizyonumuz sayesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi gerek sosyal gerek ekonomik gerekse bilimsel olarak “Muasır Medeniyetler” seviyesine çıkmış olacağız.

Bu bağlamda şunu da belirtmek isterim ki, Gazi Mustafa Kemal’in hedeflerine ulaşmada en büyük çabayı AK Parti olarak hükümetimiz göstermiş, her alanda ülkemizi iç ve dış politikada saygın bir seviyeye getirmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyetimizin nice bayramlarını kutlamamızı Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Millet iradesinin hâkim kılındığı Cumhuriyet’imizin 97. yıl dönümü; Büyük Türk Milleti’ne kutlu olsun.

ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ PROF. DR. EMİNE NUR GÜNAY

"Cumhuriyet varoluşumuz,

Cumhuriyet mirasımız,

Cumhuriyet birliğimiz ve beraberliğimiz,

Cumhuriyet özgürlük teminatımız,

Cumhuriyet geleceğimiz,

Cumhuriyet sönmeyecek demokrasi meşalemiz,

Cumhuriyet, 97. Yıldönümünü büyük bir coşku ile kutladığımız ve daha nicelerini kutlayacağımız en özel milli bayramımız...

Yüzüncü yılına yaklaştığımız Cumhuriyet’imiz varlığımızın ve bağımsızlığımızın en büyük teminatıdır. Cumhuriyeti ilelebet yaşatacak olan gençlerimiz bu değerli mirasın koruyucusu olduklarını asla unutmamalıdırlar. Ulusal egemenliğimize kastedecek olan ve demokrasimizi tehlikeye sokmaya çalışan içerde ve dışardaki tüm hain güçler 29 Ekim 1923’ü hiç akıllarından çıkarmayarak hareket etmelidirler.

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde isimsiz vatan sevdalılarının da büyük mücadelesi ile kavuştuğumuz bağımsızlığımız her geçen gün perçinlenmektedir. Son dönemde bölgemizde yaşanan olaylara baktığımızda, Irak, Suriye, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Libya ve Azerbaycan, dört taraftan Türkiye kuşatılmak isteniyor, uluslararası hukuk ayaklar altına alınıyor, insanlık ve savaş suçları işleniyor. Bizler her zaman ve her koşulda hakkın ve haklının yanında olmaya devam edeceğiz, yüzyıl önce  başlayan mücadelemimize aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Yüzyıllar geçse de bu özel gün, her geçen günden ve her geçen yıldan daha coşkulu, daha anlamlı ve birlik beraberlik içinde kutlanan ortak değerimiz olacak. Türk Milleti milli iradesinden, birlik ve beraberliğinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya gösterecek. 

Birlik ve beraberliğimizin baki kalacağı nice seneler diliyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve rahmetle yad ediyor,  milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum"

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI PROF. DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 97’nci yıl dönümünü kutluyoruz. Herkese kutlu olsun!

Atatürk’ün, ‘en büyük eserimdir’ diyerek büyük bir onur ve gurur duyduğu Cumhuriyet, insan haysiyetine en çok yakışan rejimdir. Demokrasi yolunu bize sonsuza kadar açar. Önemli olan o yolu, Atatürk’ün ilke ve inkılapları ışığında yürümek, ülkenin bağımsızlığını korumak,  refahını vatandaşlarımıza en adil şekilde dağıtabilmektir. Bir rejim kâğıt üzerinde ne kadar kusursuz olursa olsun, hayatlarımıza sunduğu imkânlar ölçüsünde değerlidir. 
Atatürk bunu çok iyi biliyordu ve bunu gerçekleştirmek için Cumhuriyet’in hemen ardından ülkenin dört bir yanına fabrikalar kurdu, yollar yaptı, okullar yaptı. Ülkeyi demir ağlarla ördü ve her şeyiyle ülkeyi gençlere emanet etti. Atatürk’ü çağının en büyük lideri yapan bu özellikleriydi. 

Her Türk vatandaşının asli görevi kendisine devredilen bu kutsal emaneti, ne pahasına olursa olsun, korumak, kollamak ve yüceltmektir. O’nun da söylediği gibi, gençliğin muhtaç olduğu kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. 

Sevgili Eskişehirliler;

Eskişehir her yönüyle bir Cumhuriyet şehridir. Öyle olmaya da devam edecektir. İçinde bulunduğumuz bu zor süreç eninde sonunda bitecek ve kazanan virüs değil insanlık olacaktır. Hem kendimizin hem de ailemizin ve yakınlarımızın sağlığını korumak için, kurallara sıkı sıkıya uymamız gerektiğinin bir kez daha altını çizmek isterim.

Bu vesileyle tüm Eskişehir’in ve güzel ülkemizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerle kutlarken, başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu ülke için canını vermiş tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum."

ODUNPAZARI BELEDİYE BAŞKANI KAZIM KURT

Mesajında, yurttaşların Cumhuriyet Bayramını kutlayan Başkan Kurt, Cumhuriyet’in Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve atalarımızın tüm cihana karşı verdiği eşsiz mücadelenin en büyük mirası olduğunu vurguladı. Cumhuriyet’in hürriyet, özgürlük, çağdaşlık ve uygarlık olduğunun altını çizen Başkan Kurt, mesajına şu sözlerle devam etti:

“Bugün, bizleri birleştiren, yolumuza rehberlik eden, muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın yegâne yolu olan ‘Cumhuriyetimizin’ 97’nci yılını kutluyoruz. Özgürlük ve bağımsızlığı karakteri kabul eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu cumhuriyetimizin temelinde, mevcut anayasamızda da vurgulanan “Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti” anlayışı vardır. Hukukun üstünlüğüne inanmış olan bizlerin, bugün verdiği mücadelenin temelinde de bu vardır. Sosyal bir devlete olan ihtiyacımız ise COVİD-19 (Korona virüs) salgını ile mücadele ettiğimiz bu dönemde aşikardır. Bizler Türkiye Cumhuriyeti “Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti” olana kadar mücadele etmekten, bunun için çalışmaktan ve üretmekten geri durmayacağız. Ulu Önder Atatürk’ün “Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa, kazanılan zaferler kalıcı olmaz” sözleri bugün bizler için yol haritası olmalıdır. Ülke ekonomimizin bugün içinde bulunduğu tablo, Atatürk’ün uyarısının aksine üretmeyen, yandaşları koruyan, dışa bağımlı bir politikanın ürünüdür. Özellikle kadınlar ve geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimiz, bu ekonomi politikalarının getirdiği ağır yükün altında ezilmektedir. İşçimiz, emekçimiz, esnafımız, gencimiz ve emeklimiz işsizlik, parasızlık ve açlıkla karşı karşıyadır. "İşsiziz. Evimize ekmek götüremiyoruz" diyen esnafımıza cevap olarak "Bu bana çok abartılı geldi. Keyif çayı bu. Bu çayı iç" denmiştir. Bu sözler insana verilen değeri bir kez daha gözler önüne sermiştir. Değerli hemşehrilerim, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde; ülkemiz tüm zorluk ve yoksulluğa rağmen eşsiz iradesiyle Milli Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla tamamlamış ve cumhuriyeti kurmuştur. Ülkemiz ve milletimiz, bugün de içinde bulunduğu zor koşulları ortadan kaldıracak birikime sahiptir. Cumhuriyet; hakkı, hukuku ve adaleti temel alan bir ruhla kuruldu. Bu ruhun temelinde de hür yaşama kararlılığımızın ve zincirlenemeyecek olan irademizin ifadesi olan Ulusal Kurtuluş Savaşımız vardır. 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyetin koruyucusu da fikri, vicdanı ve irfanı hür gençlerdir. Bu nedenle de milli egemenliğin ifadesi olan Cumhuriyetimizin günümüzde yaşadığı temel problemler, tüm gençlerimizin diğer vatandaşlarımızla birlikte, Demokratik laik ve sosyal hukuk devleti' için yürütülecek mücadele ile aşılacaktır. Bunun yolu da fikri ayrılıkları bir kenara bırakıp, Cumhuriyet’in ilkelerinde birleşen daha güçlü ve daha kararlı bir yol arkadaşlığıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 97’nci yaşını kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum, tüm yurttaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum. Odunpazarı Belediyesi olarak ‘Sonsuza kadar Cumhuriyet’ için mücadele etmeye, Cumhuriyete ve değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

TEPEBAŞI BELEDİYE BAŞKANI AHMET ATAÇ

“Türk milleti, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde tarihte eşi benzeri görülmemiş bir özgürlük mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı’nı zafer ile noktalayıp, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu cumhuriyeti kurdular. Cumhuriyetimiz dünyanın dört bir yanında, özgürlük arayan uluslara da esin kaynağı oldu. Ulusal kurtuluş mücadelesinin zaferle taçlandırıldığı dönemde, ümmet anlayışından çıkarak benlik kazanan ulusumuz, bağımsız, demokratik ve uygar bir yaşam şeklini seçti. 1923’de atılan o güçlü adım, ülkemizin bugün yaşadığı tüm sorunlardan çıkış yolunu da göstermektedir. Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkarak, 1923’ten bu yana gururla taşıdığımız meşaleyi, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ile nice yıllara ulaştıracağız. Büyük zorluk ve fedakarlıklar içinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni ayakta tutacak inanca ve iradeye sahibiz. Tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygular ile kutluyor, cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını rahmetle anıyor, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaşasın cumhuriyet.” 

ESKİŞEHİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BAŞKANI NADİR KÜPELİ

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Cumhuriyetin 97. yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. Başkan Küpeli, “Biz sanayiciler; Cumhuriyetin ışığında çalışıyor, üretiyor ve geleceği inşa ediyoruz” dedi.

Cumhuriyetin, 97. yıl dönümünü büyük bir gururla karşıladıklarını dile getiren Başkan Küpeli, “Cumhuriyet, vatan için canından olmayı göze alanların, kadınıyla erkeğiyle, tüm yüreklerin ve bağımsızlık yolunda kenetlenmiş ellerin mücadele tarihidir. Büyük zorluklarla elde ettiğimiz Cumhuriyetimizin 97. yılını büyük bir mutluluk ve onurla kutluyoruz. 29 Ekim 1923, bağımsızlığını ve özgürlüğünü her şart altında korumaya and içmiş bir milletin bu uğurda yapmış olduğu fedakâr mücadelenin tarihidir” dedi. 

“Bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltmeli, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olmalıyız” diyen Başkan Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler bağımsızlığını ve ekonomisini tırnaklarıyla kazıyarak bu günlere ulaşan bir milletiz. Cumhuriyet çatısı altında birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak daha nice mutlu yıl dönümler yaşayacağımıza inanıyorum. Çok büyük mücadelelerle elde edilen kazanımlar, aynı kararlılık ve sahiplenme ile korunmak ve yaşatılmalıdır. Bu görev bize miras kaldığı gibi, bizden de sonraki nesillere ulaşacaktır. Milletçe bize düşen görev; barış ve kardeşliğimize sahip çıkarak, ortak paydamız olan, devlet ve cumhuriyet değerlerimizi ilelebet korumaktır. Bugün, bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltmeli, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olmalıyız. Biz Eskişehirli sanayiciler zorlu pandemi koşullarında bile Cumhuriyetin ışığından güç alıyor, o ışık altında çalışıyor, üretiyor ve geleceği inşa ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor, Türk Milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK

“7-8 Temmuz 1919, sabaha karşı…” Cumhuriyetin Mustafa Kemal Atatürk’ün ufkundaki ilanı esasında işte bu tarihe kadar uzanır. Atatürk, Erzurum Kongresi sonrasında Mazhar Müfit Kansu’ya defterine o günün tarihini ve şu satırları not etmesini söyler: “Zaferden sonra şekl-i hükümet Cumhuriyet olacaktır.” Mazhar Müfit buna karşılık “Paşam, sizin de hayalperest taraflarınız var.” diyecektir; fakat zafer de hakikat olur, Cumhuriyet de! Bu hadise Atatürk’ün ileri görüşlülüğünü gösterdiği gibi, onun vatanın kurtuluşu ve millet iradesi hususundaki azim ve kararlılığının da ilanıdır. Türk gençliğinin kılavuzu işte bu azim ve kararlılıktır, vatan ve hürriyet tutkusudur! 

Tarih yalnızca dönüp bakınca gurur duymak için kitaplar, belgeler arasında durmaz. Okuyan ve anlayanlar için ibretlerle, kılavuzluk edecek, yolumuzu aydınlatacak, “hayalperestliğimizi” besleyecek fikirlerle doludur. Bu tarihi anlayarak atalarımızdan devraldığımız ve bugün sahip olduğumuz değerlere sahip çıkmak her bir Türk gencinin vazifesidir. Bu değerlerin en başında da Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim en büyük eserim” dediği ve gençliğe emanet ettiği Cumhuriyet gelir. Cumhuriyet, daha Hasan Tahsin’in ilk kurşunu ile başlayan meşakkatli yolculuktur. Tüm güçlüklere rağmen kurtuluş mücadelesini dahi kongreler, seçilmiş heyetler, meclis ve hükümetlerle, cumhuriyet şiarıyla yürüten bağımsızlığa sevdalı bir milletin kendi kaderini eline almasıdır. Esaretten hürriyete, kulluktan yurttaşlığa geçmektir. Fikri hür, vicdanı hür, zihni korkularla şekillenmemiş aydınlık nesillerdir.  

Sütçü İmam’ın, Kara Fatma’nın, Nezahat Onbaşı’nın, Gördesli Makbule’nin, Yörük Ali’nin ve isimleri bu satırlara sığmayan nice vatanperverin Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla kurduğu Cumhuriyet bugün 97 yaşında. Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını ve istiklal uğruna canını feda eden şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyorum. En büyük bayramımız olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. 

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. FUAT ERDAL

“Cumhuriyet yüce milletimizin; vatanının bir karış toprağından, bağımsızlığından ve hürriyetinden ne pahasına olursa olsun asla vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya haykırdığı ölümsüz bir abidedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, yüce milletimizin kahramanlık, fedakârlık, azim ve kararlılıkla inşa ettiği bu eşsiz abide, dayanışma ruhumuzun, toplumsal bütünlüğümüzün, birlik ve beraberliğimizin de simgesi olmuştur. Cumhuriyetimizin ilanı, Türk milletinin vatan kıldığı topraklarda hür ve bağımsız yaşama iradesinin tecellisidir. Milletimizin kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla yürüttüğü İstiklal Harbimiz, eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı olarak bağımsızlık mücadelesi veren tüm halklara örnek olmuştur. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum, tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.”

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI BAŞKANI METİN GÜLER

Türk milleti olarak cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’inci yıl dönümünü gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde önce vatanımız düşman işgalinden kurtarılmış ardından da bağımsızlığımız cumhuriyetle taçlandırılmıştır.

Cumhuriyetle birlikte birçok alanda reformlar yapılmış, bu sayede ülkemizin ekonomiden tarıma, eğitimden sosyal hayata birçok alanda kalkınmasına ortam hazırlanmıştır. 

Kısıtlı imkanlar ve zorluklara rağmen kurulan cumhuriyetimiz atalarımızın gayreti, milletimizin vatanseverliği sayesinde bu günlere ulaşmıştır.

Bugün bize düşen görev ise, atalarımızdan emanet aldığımız ülkemizi daha yükseklere taşımaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yılında, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyor; Cumhuriyet Bayramımızı içtenlikle kutluyorum. 

SEYİTGAZİ KAYMAKAMI KUTSAL BAYTAK

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile yüce Türk milletinin büyük mücadelesi ile kurulan Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 97. yıl dönümünü birlik, beraberlik ve coşku ile kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yürütülen İstiklal Mücadelesinin emsalsiz bir zaferle sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923'te "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir." ilkesiyle kurduğumuz Cumhuriyetimiz, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürüme kararlılığı dileğiyle bu toprakları bize vatan kılan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum." 

ÇİFTELER BELEDİYE BAŞKANI KADİR BIYIK

"29 Ekim Cumhuriyet Bayramı egemenliğini halktan alan, halkın kendi kendini yönettiği bağımsızlığımızın müjdelendiği gündür. Cumhuriyet onurlu bir mücadelenin, şanlı bir zaferin adıdır. 

Milletimiz bağımsızlığımız uğruna kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle, çocuğuyla bir bütün olmuş Kurtuluş Mücadelesinde destanlar yazarak kendi geleceği hakkında tek söz ve yetkinin yine kendisinde olacağına dair kararlılığını dünyaya göstermiştir. Halkımız Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde manda ve himayenin kabul edilemeyeceğini konuda ki kararlığını en iyi yönetim şekli olan Cumhuriyet ile taçlandırmıştır. Cumhuriyetimiz; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller sayesinde bugünlere ulaşmıştır. Bilinmelidir ki Türk milleti her zaman tehlikenin ve kurulan tuzakların farkındadır. Milletimiz gerektiğinde Cumhuriyetimizi korumak için dün olduğu gibi, bugünde hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacaktır. Aziz şehitlerimizin kanlarıyla suladığı vatan topraklarına sonsuza kadar sahip çıkacaktır. Bizler Terörizmin yoğun saldırına karşı uyanık olmalı, birbirimize karşı sıkıca kenetlenmeliyiz. MHP Genel Başkanımız Sn. Devlet Bahçeli'nin söylediği gibi Türkiye Cumhuriyeti sokakta kurulmadı, sokakta bulunmadı, sokağa bırakılmayacak, sokağın girdabına, sokak serserilerine teslim edilmeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti tam bağımsızdır. Böyle de kalacaktır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük zaferim dediği "Cumhuriyet" meşalesi hiç sönmeyecek, söndüremeyeceklerdir. 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, Vatanımızın bağımsızlığı için mücadele eden kahraman askerlerimizi, polislerimizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Cumhuriyetimizin 97. Yıl Dönümü Kutlu Olsun.

Ne Mutlu Türküm Diyene!"

AK PARTİ İL BAŞKANI ZİHNİ ÇALIŞKAN

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, “Kurtuluş mücadelemiz ile birlikte temelleri atılan ve din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin idare edilenlerle idare edenleri demokrasi çizgisinde buluşturan Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıldönümünü büyük bir gurur ve coşku ile kutluyoruz” dedi. 

Başkan Çalışkan mesajında, “Egemenliğimizin asıl sahibi olan milletimizin serbestçe fikirlerini ifade ederek, adaletin teminat altına alındığı Cumhuriyetimiz, tüm vatandaşlarımızın ortak iradesi ile kurulmuştur.  Cumhuriyetimizin ilanı ile birlikte modernleşme ve kalkınma yolunda gerçekleşen önemli adımlarla bugün çok daha gür bir sesle tüm dünyaya bölgesel bir aktör olduğunu haykıran Türkiye Cumhuriyetini, bütün kazanımları ve değerleri ile birlikte tüm milletimiz ile birlikte korumaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. 

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; Eskişehirli hemşehrilerimiz ve tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum”  ifadelerini kullandı.

MHP İL BAŞKANI İSMAİL CANDEMİR

Cumhuriyet, milletimizin tarihsel çıkış yoludur. Askeri ve siyasi bir deha olan Mustafa Kemal Atatürk önder kişiliği ile bu yolun, dünya ile birleşmekten, uluslararası yarıştan kopmamaktan, bilim ve çağdaşlıktan geçtiğine işaret etmiştir. Her zerresi şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş Anadolu’nun ebedi Türk yurdu olmasını, bu bölgede güçlü ve istikrarlı bir Türkiye’nin var olmasını istemeyen düşmanlarımız daima var olmuştur. Üstelik günümüzde tehdit ve saldırıların niteliği daha da alçak ve hain bir mahiyet kazanmıştır. Yakın zamanda yaşadığımız dış güçlerin güdümündeki FETÖ terör kalkışması da bu durumun bir başka tezahürü olmuştur. Halkımız ve aziz milletimiz 15 Temmuz gecesi canı ve kanı pahasına Cumhuriyetine ve iradesine sahip çıkmış; hâkimiyetin kayıtsız şartsız milletimize ait olduğunu dosta, düşmana ve tüm dünyaya geçmişte olduğu gibi bir kez daha göstermiştir. Ülkemize karşı oynanan her türlü oyunun karşısında durmuştur. Bizler Milliyetçi Ülkücü Hareket olarak ülkemizin bekâsı için devletimizin yanında olacağız. Bütün dünya şunu çok iyi görmüştür ki; devletimizin ve halkımızın Cumhuriyetimizi sahiplenme ve yaşatma azmi her zamankinden daha da güçlüdür. Türkiye Cumhuriyeti bir dünya devleti olarak laik, çağdaş, üretken, gelirini adaletle paylaşan, insan hak ve özgürlüklerini tam olarak kullanma gayretiyle, barış içinde bir ülke olarak parlak istikbâle layıktır. Bugün millet olarak, vazife şuuruyla, Cumhuriyet'imizi kutluyoruz. Ecdadımızın elde ettiği büyük başarıyı, büyük bir onur ve şeref duyarak yâd ediyoruz. Ecdadımıza layık olmak ve emanetine sahip çıkabilmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz, çalışacağız. Bu büyük günde Cumhuriyet'imizin kurucusu Büyük Atatürk'ü ve dâvâ arkadaşlarını; kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet ve şükran duyguları içinde saygıyla anıyoruz. Cumhuriyet'imizin 97. yılı kut'lu olsun" 

BBP İL BAŞKANI ŞABAN BOZBAL

Büyük Birlik Partisi (BBP) Eskişehir İl Başkanı Şaban Bozbal,Türkiye Cumhuriyeti’nin 97 nci yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

 Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucu olduğunu ifade eden Bozbal mesajında şunları söyledi:

“Bu nedenle yüce Türk Milleti, kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için hiç şüphesiz ki el birliği ile çalışacak, Atatürk ilke ve devrimlerine her zaman ve her konumda sahip çıkacaktır. Cumhuriyetimizin 97 nci yılını kutladığımız bu günlerde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve kararlılığı içindeyiz. Vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve ulusumuzun birliğine her zamankinden de çok ehemmiyet vermekteyiz.Ne Dinimiz ve Peygamberimiz üzerinden hadsizlik yapan kuklalar nede terör eylemleriyle son çırpınışlarını yaşayan asalaklar bizi yıldıramayacak, aksine bizi daha çok birbirimize kenetleyecektir. Nice 97 sene daha güçlü bir Türkiye ve Cumhuriyet ile yedi düvel karşısında bizi bulacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin banisi Büyük Önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyor,Eskişehirli hemşehrilerimin ve tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını yürekten en kalbi duygularımla kutluyorum."

AK PARTİ ODUNPAZARI İLÇE BAŞKANI ALİ ACAR

"Pandemi tedbirleri çerçevesinde kutlayacağımız, demokrasimizin ve istikbalimizin simgesi olan Cumhuriyet'imizin 97. kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını minnet ve rahmetle yad ediyor; tüm hemşerilerimize sevgi, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum"

TÜRKİYE KAMU-SEN ESKİŞEHİR İL TEMSİLCİSİ HAYDAR URFALI

"Cumhuriyet; şanlı tarihimizin şekillendirdiği köklü kültürümüzden ve engin tecrübelerimizden yola çıkarak geliştirdiğimiz devlet anlayışımızın en son tekamülü, milletin egemenliğine dayanan en ideal yönetim tarzıdır.    

Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kahraman ecdadımızın esarete ve işgale karşı, kanları ve canları pahasına kurup, gelecek nesillere emanet ettiği en kıymetli hazinemizdir. 

Cumhuriyet, sayısız şehidimizin mübarek kanlarıyla sulayarak vatan yaptığımız bu toprakların tapusunun; yok olmak üzere olan bir milletin şahlanıp işgale ve emperyalizme karşı kıyama durması sonucunda, millete teslim edildiği rejimin adıdır.   

Cumhuriyet, başlarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere “Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla küllerinden doğan inanmış bir milletin, esaretin her türlüsüne “Hayır” deyişinin ilanıdır.   

İçinden geçmekte olduğumuz bu kritik süreçte Devletimizin ve kazanımlarımızın kıymetini bir kere daha anlıyor, “Ecdadımızla ne kadar gurur duysak azdır.” diyoruz. 

Unutulmasın ki; Cumhuriyet gibi çok değerli bir mirasa sahip çıktığımız, Cumhuriyet üzerinden hür türlü komployu yürütmek isteyenlere engel olduğumuz, Atatürk’ün değerlerini, emanetlerini tek hırsı vatanı ve bayrağı olan, vicdanlı, namuslu gençlere aktardığımız sürece Türk milletinin önünde hiçbir yıkıcı, bölücü, nifak tohumları eken güç duramayacaktır.

Her kim ki, kurucu değerlerimizi reddeder ya da bu değerlerden uzaklaşır, Atatürk’ün manevi şahsiyetine saygısızlık eder, milli birlik ve beraberliğimize zarar verirse, işte o zaman karşısında Türk milletini bulur.

Şunu da vurgulayalım ki, Cumhuriyet aynı zamanda yanı başımızda yani Irak’ta, Suriye’de yaşananların ülkemizde de yaşanmaması için en güçlü referanstır. Başka odakların ülkemizi tarumar etmesini, yangın yerine çevirmesini istemiyorsak, işimizi, aşımızı, geçmişimizi, bugünümüzü, geleceğimizi kaybetmek istemiyorsak, yerimizden, yurdumuzdan olmak istemiyorsak, bağımsızlığımızın en önemli güvencemiz olduğunun farkındaysak; o halde Cumhuriyete, Cumhuriyet’in getirdiği değerlere sıkı sıkı tutunmalıyız.

Atam;

Emanetine sahip çıkıyor, nesilden nesine aktarılması için yekvücut nöbet tutmaya devam ediyoruz.

Tarihimizi çok iyi biliyor, ecdadımızı tanıyor, bu değerli mirasın koruyuculuğunu severek üstleniyoruz.

Cumhuriyet’in kuruluşuna harç olan gözümüzün nuru değerlerimizi el üstünde tutuyor, düşmanın karşısına çelik iradesiyle çıkan kahramanlarımızı; işgali, zorbalığı, talanı, tutsaklığı toprağa gömen yiğitlerimizi her fırsatta saygıyla yâd ediyor, onlara layık olmaya çalışıyoruz.

Emanetlerine sahip çıkacağımıza, devletimizi korumak, yaşatmak ve gençlerimize daha güzel bir gelecek bırakmak için her türlü fedakarlığı göstereceğimize söz veriyoruz.    

Bu vesileyle, bizlere bu güzel vatanımızı, devletimizi ve özgürlük, demokrasi ve gelişmişlik yolumuzu aydınlatan ışığın kaynağı olan cumhuriyetimizi hediye ede Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, mücadele arkadaşları ile aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz. "

SAĞLIK SEN ESKİŞEHİR ŞUBE BAŞKANI HÜSEYİN KÖKSAL

"Birinci Dünya Savaşı sonrası yaşadığımız Kurtuluş Savaşı, bir milletin yeniden var oluş destanı olmuş ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in kurulmasıyla taçlanmıştır. Cumhuriyet ve demokrasisinin sekteye uğramadan devam etmesini sağlayan milletimiz, Asım’ın Nesli olduğunu, Çanakkale’yi geçilmez yapanların torunu olduğunu, kadim medeniyet değerlerinin mirasçısı olduğunu bir kez daha göstermiştir. 

Cumhuriyet, milli irade ve millet iradesinin temsil edildiği en demokratik yönetim şekillerinden birisidir. Demokrasi ve özgürlüklerimiz, irademizin yansıması cumhuriyet rejimince teminat altına alınmıştır. Ayrıca, büyüyen ve gelişen Türkiye’nin, bölgesinde ve dünyada lider, sözü dinlenen ülke olması, rejimine, birlik ve beraberliğine, demokrasisine sahip çıkmasıyla daha kısa sürede hayata geçecektir. 

Bu ülke için, demokrasimiz, özgürlüklerimiz, birlik ve beraberliğimiz için geçmişte ve günümüzde şehit olarak canlarını seve seve fedan eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu vesileyle, başta sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olmak üzere, bütün kamu görevlilerinin ve milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyoruz"

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 23 Kasım 2020
İmsak 06:17
Güneş 07:45
Öğle 12:49
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:06
Günün Anketi Tümü
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@