alexa

banner910

banner766

Hasan Atak: Biz asker değil işçiyiz

Türk Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Hasan Atak, 31 Mart yerel seçimleri sonrası sendika olarak örgütlü bulundukları Savunma ve Güvenlik işkolundaki Milli Savunma Bakanlığı işyerlerinde mahalli idareler seçimlerinde görev alan personellerin isim listelerinin ve görevlerinin araştırıldığını ve savunmalarının alınmaya başladığını söyledi.

Güncel 15.05.2019, 14:35 ABONE OL: google news
Hasan Atak: Biz asker değil işçiyiz

Askeri işyerlerinde çalışan üyelerinin Askeri Ceza Kanunu kapsamında Askeri şahıs sayıldıklarını ve bunun suç teşkil ettiği iddia edilerek, savunmalarının alındığını vurgulayan Atak, “Gerek 298 sayılı seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanun gerekse 648 sayılı siyasi partiler kanunu siyasi partilere üye olamayacak kimseleri, kurullarda üye, müşahit ve temsilci olarak siyasi partiler tarafından görevlendirilemeyecek kimseleri açıkça anlatmış. Anayasa Mahkemesi’nde bu hususta MSB ve TSK kadro ve kuruluşlarında çalışan sivil personelin asker sayılamayacağına dair karar vermiştir. Ancak buna rağmen Milli Savunma Bakanlığı işyerlerimizde bugüne kadar bu soruşturmalar yapılmış ve halen devam etmektedir” dedi.

"Yasal bir engel yok": Türk Harb-İş Sendikası olarak üyelerinin işçi statüsü ile her hangi bir siyasi partiye üye olmasını engelleyen yasak ve kısıtlama bulunmadığını belirten Atak, “Aksine sendikamız ve kamuda örgütlü diğer sendika üyesi işçilerden parti teşkilatlarında görevli olanlar, il genel meclisi, belediye meclis üyesi ve muhtar olanlar, partilerin il ve ilçe teşkilatlarında görevli olanlar bulunmakta, partileri tarafından görev verilenlerde seçim sandıklarında görev almaktadırlar. Sonuç olarak başta Milli Savunma Bakanlığı olmak üzere yetkililere sesleniyoruz, üyelerimiz işçi olduğundan seçim kurullarında, müşahit, gözlemci olarak veya siyasi partilerde görev almalarında yasal bir engel bulunmamaktadır” diye konuştu. 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Şubat 2021
İmsak 06:03
Güneş 07:26
Öğle 13:16
İkindi 16:23
Akşam 18:55
Yatsı 20:13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@