alexa

banner912

banner766

Rektör Prof. Dr. Şenocak: Bu destanın içinde bize düşen pay...

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Güncel 17.03.2021, 14:33 18.03.2021, 13:02 ABONE OL: google news
Rektör Prof. Dr. Şenocak: Bu destanın içinde bize düşen pay...

Rektör Prof. Dr. Şenocak mesajında şu ifadelere yer verdi;

"Her yıl büyük Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde bu destansı zaferle gururlanırken bir yandan da Çanakkale’yi geçilmez kılan kahramanları anlamaya çalışırız. Her yıl bugün geldiğinde Mustafa Kemal Atatürk’ün “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” dediği 57. Alayı, Seyit Onbaşı’yı, “Onbeşliler”i, Mehmetçiğin yemek listesindeki üzüm hoşafı ile buğday çorbasını, havada çarpışan mermileri idrak etmeye çalışır zihinlerimiz. Çünkü alışıldık tarih bilgilerinin dışına taşan bir destana dönüşmüştür Çanakkale ve adını dahi bilmediğimiz daha nice kahramanın öyküsünün sonucudur zafer!

Bugün huzurlu, güvenli kapılarımızın ardından tüm bu fedakârlıkları, Çanakkale ruhunu anlamak bizler için elbette güçtür. Ancak “Kurtuluş Savaşı’nın önsözü” denilen Çanakkale’de çarpışanların, toprağa düşen her bir vatan evladının, bizlerin omuzlarına yüklediği sorumluluğu olanca ağırlığıyla hissetmek hepimizin boynunun borcudur. Bu borcu ödemenin yegâne yolu ise vatanı bir kez daha savunmak zorunda kalmamak için çalışmak ve üretmektir. Yalnızca yokluğunda ehemmiyetini anlayabileceğimiz istiklal uğruna bir kez daha çarpışmak zorunda kalmamak için istikbalimize sahip çıkmaktır.

Nitekim Mustafa Kemal Atatürk zaferin ardından hedefimizi apaçık ortaya koymuştur: “Milli hedef belli olmuştur. Yalnız bir tek şeye çok ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak!” İşte bu destanın içinde bize düşen pay budur!

Üzerimize düşen bu mühim vazifeyi layıkıyla yerine getirebilmek umuduyla 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü vesilesiyle büyük zeferin 106. yıl dönümünü kutluyor; vatana siper olup Çanakkale’yi geçilmez kılan yürekleri, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi sonsuz saygı ve minnetle anıyorum."

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Nisan 2021
İmsak 04:39
Güneş 06:09
Öğle 13:02
İkindi 16:46
Akşam 19:46
Yatsı 21:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@