Eskişehir’de 23 Nisan 2024 Salı günü merkez Odunpazarı ilçesinde gerçekleştirilen gösteri yürüyüşü sırasında iki grup arasında olaylar yaşandı. Bir kişi sözlü müdahalede bulunarak, bir başka kişinin elindeki bayrağı almaya çalıştı. 

Sosyal medyada gündem olan olayla ilgili Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Açıklamada soruşturma başlatıldığı ifade edilerek, şahıs hakkında gözaltı talimatı verildiği bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“23/04/2024 tarihinde Eskişehir ili Odunpazarı ilçesinde gerçekleştirilen gösteri yürüyüşü sonrasında dağılan şahıslar ile bir grup arasında yaşanan olaylara ait görüntülerin sosyal medyada yayımlanması sonrasında basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Ünlüce Büyükerşen ile ilgili sorulara açıklık getirdi Ünlüce Büyükerşen ile ilgili sorulara açıklık getirdi

Gerçekleştirilen gösteri yürüyüşü sonrasında; şüpheli şahsın, Y.U. isimli şahsın elinde bulunan bayrağı zorla almaya çalıştığı olay ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma işlemlerine başlanılmıştır.

Yürütülen soruşturma kapsamında; şüpheli şahıs hakkında TCK’nın 216.maddesinde düzenlenen ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama’ ve TCK’nın 149/1-c maddesinde düzenlenen ‘Nitelikli Yağmaya Teşebbüs’ suçlarından soruşturma işlemlerine başlanılmış olup, Nöbetçi Cumhuriyet Savcısınca şüphelinin gözaltına alınması talimatı verilmiştir.

Olayın tüm yönleriyle ve titizlikle araştırıldığı, soruşturma sonuçlanmadan yapılan yanıltıcı ve yönlendirici paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiği hususu;
Kamuoyuna saygıyla duyurulur”