alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Alkan: Başöğretmen ve uzmana zam aldatmacadır

Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan, 3600 ek gösterge başta olmak üzere bütün çalışanların ekonomik haklarının düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Alkan, "Ekonomik açıdan her gün yoksullaşan, toplum karşısında itibarsızlaştırılan öğretmenleri, içeriğinin ne olduğunu dahi bilmediğimiz Meslek Kanunu ile ayrıştırmaya tabii tutulmasını kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Gündem 02.12.2021, 17:07 02.12.2021, 17:10 ABONE OL: google news
Alkan: Başöğretmen ve uzmana zam aldatmacadır

Eğitim çalışanlarının ekonomik anlamda zorlandığını ifade eden Alkan, "Kaldı ki eğitim çalışanları bir bütündür. Yardımcı hizmetli, memur, öğretmen bir ekiptir. 3600 ek gösterge başta olmak üzere bütün çalışanların ekonomik hakları düzeltilmelidir. 1739 sayılı kanun ne kadar uygulandı ki meslek kanundan söz ediliyor! Öğretmenler başta olmak üzere eğitim çalışanları olarak insanca yaşamak için haklarımızı istiyoruz. Kadrolu, sözleşmeli, ücretli diye ayrışmak; uzman, başöğretmen gibi kariyer basamaklarıyla yarıştırılmak istemiyoruz" dedi.

"Sadece başöğretmen ve uzman öğretmenlere zam aldatmacadır"

Alkan, "Bir öğretmenin maaşında bin lira iyileştirme yapılması ihtiyaçsa tüm öğretmenler için bu ihtiyaçtır, iki binse iki bin! Bizi sınıflandırarak, ayrıştırarak iş barışımızı bozmaya kimsenin hakkı yok! Ülkede sermayeye, zenginlere bütün maddi kaynaklar sınırsızca açılırken sıra kamuya geldiğinde kategoriler ile imkansızlıklar önümüze çıkarılmaktadır. Bu ülkenin fedakarca çalışan öğretmenleri kariyer basamaklarına sığmaz. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 1 milyonun üzerinde öğretmen varken, sadece başöğretmen ve uzman öğretmenler için maaş zammı açıklamak aldatmacadır. Gerisi ne olacaktır? Ekonomik krizin de etkisiyle öğretmenler ekonomik güçlüklerle karşı karşıyadır. Öğretmenlerin özlük ve mali haklarının geliştirilmesini kariyer basamaklarına bağlamak taleplerin karşılanmayacağı ve zamana yayılacak bir süreçle ekonomik sorunların üstünün örtüleceği anlamına gelmektedir. Öğretmenler için bir şey yapılacaksa dönüp öğretmenlere sorun, sendikalara sorun, her biri size tek tek anlatıp öğretecek ihtisasa sahiptir. Meslek kanunu değil biz itibar ve haklarımızı istiyoruz" dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:14
İkindi 15:49
Akşam 18:12
Yatsı 19:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@