alexa

banner766

'Bir kaç patron para kazanacak diye...'

Eskişehir'de Süleymaniye Mahalle Muhtarı Lütfü Bayraker, Dumluca Mahalle Muhtarı Hasan Hüseyin Demir, Yalınlı Mahalle Muhtarı Bilal Işık, Süleymaniye Köyü sakini Celal Öngel, Eskişehir Çevre Derneği’nde bir araya gelerek, mera alanlarının hukuka, bilime ve kamu yararına aykırı bir şekilde bir madencilik projesi ile yok edildiğini ifade ettiler ve seslerini duyurmak istediklerini söylediler. Muhtarlar Sivrihisar’ın Dumluca ile Beylikova’nın Yalınca ve Süleymaniye mahallelerini kapsayan bölgede planlanan çalışmalara tepki gösterdiler.

Gündem 17.06.2019, 15:42 ABONE OL: google news
'Bir kaç patron para kazanacak diye...'

Süleymaniye Mahalle Muhtarı Lütfü Bayraker, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Bizler Beylikova İlçesi Süleymaniye ve Yalınlı Köyleri, Sivrihisar İlçesi Dumluca Köyü halkı adına yaşam alanlarımızın ve meralarımızın hukuka, bilime ve kamu yararına tamamen aykırı bir madencilik projesiyle yok edilmesine karşı sesimizi duyurmak için buradayız” dedi. 

"ÇED raporu kopyala yapıştır yöntemiyle hazırlandı"

Yaşadıkları bölgede yaşanan sorunu anlatan Süleymaniye Mahalle Muhtarı Lütfü Bayraker, “Yakın zamanda, köylerimizin de kurulu bulunduğu bölgeyi kapsayacak devasa bir alanda yıllık 1 Milyon tonluk madencilik faaliyetlerini içerir Krom Manyezit Ocağı kapasite artışı, Demir-Nikel Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Projesi için ÇED olumlu kararı verilmiş olduğunu öğrendik. Yaptığımız araştırma ile ÇED Raporu hazırlanması sürecinde yasal olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olan halkın katılımı toplantısının bizlere duyurulmadan salt yasal zorunluluktan kurtulmak amacıyla şekli olarak gerçekleştirildiğini, ÇED raporunun adeta kopyala yapıştır yöntemiyle hazırlandığını, yasal birçok zorunluluğun tıpkı halkın katılımı toplantısında olduğu gibi şeklen ve usulsüz olarak sözde yerine getirildiğini öğrendik” dedi.

"Geri dönülmez tahripler yaşanacak"

Bayraker, “Raporu incelediğimizde bizlerin de yaşamakta olduğumuz 3 ilçeden 5 köyü içine alacak devasa bir alanda tonlarca dinamitin patlatılacağını, milyonlarca tonluk toprak ve kayanın kazılarak çevrenin pervasızca tahrip edileceğini, bu faaliyetler neticesinde bizlere ait tarım ve hayvancılık arazilerinin, su kaynaklarının geri dönülmez biçimde tahrip edileceğini, bölgedeki yaban hayatının neredeyse tamamen yok olacağını, soluduğumuz havanın toz ve sülfür bileşikleri nedeniyle solunamaz hala geleceğini ve tüm bunlara sadece bir madencilik şirketinin karı uğruna izin verildiğini öğrendik. Bizler yaşamakta olduğumuz çocuklarımızın da yaşayacağı bu toprakların havamızın suyumuzun birkaç patron para kazanacak diye yok edilmesini istemiyoruz. Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2021
İmsak 06:07
Güneş 07:30
Öğle 13:16
İkindi 16:21
Akşam 18:52
Yatsı 20:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@