alexa

banner912

banner766

Eskişehir Bilecik Tabip Odası'ndan kritik koronavirüs uyarıları

Eskişehir Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu'ndan artışın devam ettiği koronavirüs süreci ile ilgili dikkat çeken uyarılarda bulundu. "Hastanelerde artan yoğun bakım sayıları eğitimli sağlık çalışanlarına taşıyamayacakları kadar fazla bir iş yükü getirmektedir" denilen açıklamada Covid-19 hastalığının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerektiğinin altı çizildi. Açıklamada sağlık çalışanlarının yanı sıra vatandaşlar için de önemli çağrılarda bulunuldu.

Gündem 09.11.2020, 14:59 10.11.2020, 17:44 ABONE OL: google news
Eskişehir Bilecik Tabip Odası'ndan kritik koronavirüs uyarıları

Eskişehir Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu'nun açıklamasından satır başları;

Salgın tüm yıkıcılığı ile devam ediyor. Her gün birkaç meslektaşımızı Covid-19 nedeniyle kaybediyoruz. Salgına karşı yeterli önlem alınmaması, etkin bir mücadele yürütülmemesi nedeniyle  sağlık çalışanları olarak tükendik.

Tüm ülkede ve Eskişehir özelinde yoğun bakım yatak sayılarının, filyasyon ekip sayılarının arttırıldığını biliyoruz. Buna rağmen Covid-19 pandemisini önleyemiyoruz. Salgın canlar almaya devam ediyor. Bire bir tedavisi olmayan bir hastalığı sadece tedavi edici hekimlikle yenmek, önlemek mümkün değildir. Evet vakaların artması sonrası filyasyon ekip sayıları artmış, filyasyonda çalışan arkadaşlarımız sabahlara kadar ev ziyaretlerine gitmek zorunda kalmıştır. Fakat bu yeterli, etkin ve etik değildir. Temaslılara ve ilk kaynağa ulaşmak önemlidir, ancak bu kapı ağzında sabaha karşı üçte dörtte olamaz. Gördük ki bazı illerde filyasyon ekipleri ev ziyaretleri sırasında şiddete uğramıştır.

Bütün bunlar olurken, Aile Sağlığı Merkezlerinde temel koruyucu sağlık hizmetlerinden olan aile planlaması çalışmaları, malzeme gelmemesi yüzünden yürütülememektedir. ASM’ lerde son günlerde yaşanan bir diğer yoğunluk nedeni de grip aşısı karmaşasıdır. Yıllardır risk grubunda olup da grip aşısı olan yüzlerce insan aile hekimine giderek aşı için uygun olup olmadığını sorgulatmaktadır. Bu yoğunluk hem hastaları hem de sağlık çalışanı arkadaşlarımızı riske sokmakta gereksiz bir yoğunluk ve virüs yüküne maruz bırakmaktadır. Aile Hekimlerimizin bir çoğu hastalanmış ya da risk altındadır.
ASM’lere bu salgın döneminde yeterli ve kaliteli kişisel koruyucu ekipman verilmemekte, ASM çalışanları için sağlık müdürlüğü üzerine düşen sorumluluğu almamaktadır. Salgının artmasıyla beraber her gün aranan hasta sayısının artışı, diğer işleri yapılamaz hale getirmektedir.

Hastanelerde ise artan yoğun bakım sayıları bu konuda ki eğitimli sağlık çalışanlarına taşıyamayacakları kadar fazla bir iş yükü getirmektedir.

Kronik hastalığı olan hastaların  pandemi başlangıcından bu yana olan rutin kontrollerinde gecikme ve sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu günlerde kronik hastaların daha kötü tablolarla sağlık merkezlerine müracaat ettiklerini gözlemekteyiz. 8 aylık pandemi sürecinden bu yana salgında; başladığımız noktadan daha kötü bir noktadayız. Artık ciddi kronik hastalıklarla ilgili de sıkıntılar yaşamaktayız.

Uzun ve yoğun çalışma süreleri bizleri tüketiyor. Sağlıktaki yöneticiler çalışanların sorunlarına çözüm aramıyorlar. Dinlenemiyoruz, hastalıktan korunamıyoruz, çözüm önerilerimiz dikkate alınmıyor.

Biz hekimler olarak diyoruz ki; Yaşayamazsak yaşatamayız 

Pandemi sürecinde yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettik. Tükendik Ölüyoruz diyoruz. Covid-19 hastalığı bir meslek hastalığıdır. İvedilikle bir yasa çıkarılarak Covid-19 hastalığının meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep ediyoruz. 

'Sağlık çalışanları tükendikçe karanlık çöküyor' 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@