alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de ASM'ler 16 Ağustos'ta iş bırakıyor

Eskişehir'de aile sağlığı merkezlerinde 16 Ağustos'ta iş bırakma eylemi düzenlenecek. SES Eskişehir Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak, birinci basamak sağlık hizmetinde iş bırakma kararını desteklediklerini söyledi. Özkavak "16 Ağustos'ta iş bırakma kararını destekliyor ve örgütlü olduğumuz tüm birimlerde iş bırakma kararı aldığımızı ilan ediyoruz" dedi.

Gündem 13.08.2021, 13:30 13.08.2021, 16:23 ABONE OL: google news
Eskişehir'de ASM'ler 16 Ağustos'ta iş bırakıyor

Özkavak, "Aile hekimliği çalışanlarının hak kayıplarına yol açan ödeme ve sözleşme yönetmeliği iptal edilmelidir" dediği açıklamasında, "Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Aile Hekimliği Yönetmeliğinde önemli değişiklikler yaparak bir kez daha Sağlıkta Dönüşüm Programı adıyla uyguladıkları politikaların kofluğunu, çöktüğünü tescil etmiş oldu. Sağlık Bakanlığı tam da sağlık emekçileri bütün gücüyle salgınla mücadele ederken çalışanların taleplerini beklentilerini görmezden gelmeye haklarını budamaya devam etti. Yönetmelikle çok önemli hak kayıpları dayatıldı ve ne yazık ki Temmuz ayında yürürlüğe girmesinin ardından ağır sonuçları ortaya çıkmaya başlamıştır. ASM çalışanlarının gelirlerinde bu ay itibariyle %10'ları bulan ceza kesintileri yapılmıştır. Her şeyin zamlandığı memur maaş artışlarının konuşulduğu bu günlerde ASM çalışanlarının gelirlerinin azalması utanç vericidir. Bu haksızlıktır, fırsatçılıktır, hukuksuzluktur ve bu nedenlerle de kabul edilemezdir" dedi. 

"Hasta da olsa kanser de olsa, kaza da geçirse..."

Özkavak, "Yönetmelik değişikliği ile aile hekimliği çalışanlarının statüsü, il sağlık müdürlüklerine bağlı işçilik noktasına getirilmiş, bizlerin çalışma biçimleri adeta kölelik sistemine taşınmıştır. Aynı zamanda başta pandemi sürecinde olduğu gibi, toplum sağlığını ve sağlık çalışanlarının haklarını savunan, kamuoyunu bilgilendiren, görüş ve önerilerini, taleplerini basın ve sosyal medya aracılığıyla üç kez dile getiren aile sağlığı merkezi (ASM) sağlık çalışanlarının sözleşmelerinin feshedileceği yönetmelikte yer almıştır. Aile hekimliği uygulamasında zaten sorunlu olan iş güvencesi bu yönetmelikle sona ermiştir. Böyle bir düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir! Yeni yönetmelik ile sözleşme yenilme ve fesih yetkisi İl Sağlık Müdürlüklerine verilmiş olup zaten iller arasında var olan uygulama farklılıkları kişilerin insafına bırakılmıştır. Açığa alma, sözleşme yenilememe gibi olağanüstü yetkiler, tüm hukuk kuralları çiğnenerek verilmiştir. İş barışını bozan fiillerden, yapboz tahtası gibi sürekli değişikliklerden vazgeçilmelidir. Hukuk çerçevesinde güvenceli çalışmanın çalışma hak ve ilkelerinin uluslararası normlara ve standartlara dayanan bir yasa çıkarılmadan sistemin yürütülebilir olması imkânsızdır. Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının iş yükünü azaltarak, angarya çalışmaya son verilmelidir. Yeni yönetmeliğin neresinden tutarsak kopuyor. Örneğin; entegre aile hekimliği çalışanlarının en temel insani hakkı olan sağlık iznine göz dikmişlerdir. Yani “çalışan hasta da olsa kanser de olsa, kaza da geçirse, raporlu da olsa 5 nöbet tutamazsa sözleşmesi fesih edilir” denilmektedir. Bu durum insan olduğumuz gerçeğini unutmuş bir zihniyetin koruyucu sağlık hizmetlerine yaklaşımına dair ipuçları da vermektedir aslında" dedi.

"Örgütlü olduğumuz tüm birimlerde iş bırakma kararı aldık"

Özkavak "Gelişmeleri an be an izleyen SES Genel Merkezimiz üyelerimizin talebiyle iş bırakma kararını desteklemektedir. Genel merkezimiz, sorunlarımızın sıcaklığının artması, birinci basamak sağlık hizmetlerinin ve koruyucu sağlık hizmetlerinin bu yönetim yapısı ve yönetim anlayışı ile bitirilme noktasına gelinmesi nedeni ile birinci basamakta çalışan üyemiz aile hekimlerimiz ve aile sağlığı çalışanlarımız iş bırakma kararı alınmasını ve alanımızda örgütlü AHEF, AHESEN, Birinci Basamak Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık İş ve TAHUD tarafından alınmış olan iş bırakma kararının desteklenmesini uygun görmüşlerdir. Bu nedenle genel merkez olarak tabandan gelen bu talep karşısında 16 Ağustos'ta iş bırakma kararını destekliyor ve örgütlü olduğumuz tüm birimlerde iş bırakma kararı aldığımızı ilan ediyoruz. İş bırakma kararımız yalnızca ek ödeme yönetmeliğine karşı alınan bir karar olmayıp, birinci basamak sağlık hizmetlerinin yeniden organizasyonu, birinci basamak sağlık hizmeti üreten sağlık emekçilerinin ekonomik ve özlük haklarının yeniden düzenlenmesi, birinci basamağa ayrılan sağlık bütçesinin artırılması için hükümete bir uyarı mesajıdır" dedi. 

"Destek istiyoruz"

Özkavak, iş bırakma ile ilgili olarak,“16 Ağustos'ta örgütlü olduğumuz her ASM'de iş bırakılması, bu hafta boyunca 20 Ağustos tarihine kadar bir hafta sürecek etkinlikte şube/temsilciliklerimiz; illerindeki tüm milletvekillerine, mecliste grubu bulunan ve bulunmayan tüm siyasi partilere genel merkez tarafından hazırlanacak taleplerimizi içeren mektupları randevu alarak ziyaret edip teslim edeceklerdir. 16 Ağustos'ta Aile Hekiminizi ve Aile Sağlığı çalışanınızı destekleyin diyoruz"

Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:32
Öğle 12:58
İkindi 16:29
Akşam 19:15
Yatsı 20:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@