alexa

banner954

banner956

banner912

banner953

banner766

Eskişehir'de başhekim: Artık gençlerin de hastalığı

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle, koronavirüs aşısı olmayan yaş gruplarının daha çok hasta olduğu bir dönemden geçildiğini ifade ederek, "Şu anda gördüğümüz 40-60 yaş grubu arasında oldukça fazla hasta yoğun bakımlarımızda. Koronavirüsle en çok ilgilenen hastanelerden birisi olarak şunu rahatlıkla ve açık yüreklilikle söylüyorum; bu hastalık yaşlıların hastalığı değil. Bu hastalık artık gençlerin de hastalığı" dedi.

Gündem 25.04.2021, 14:05 29.04.2021, 15:39 ABONE OL: google news
Eskişehir'de başhekim: Artık gençlerin de hastalığı

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle, koronavirüs yoğun bakımlarındaki yaş profilinin aşılamayla değiştiğini söyledi. Artık yoğun bakımlarda 40-60 yaş arası hastaların yer aldığını ifade eden Karagülle, "Covid-19 pandemisi başladığından beri bu dönemde pek çok tedaviyi uyguladık. Bu tedavilerin bazılarında gerçekten çok başarılı sonuçlar elde edildi. Ancak bu pandeminin tamamen sonlandırılması, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşılanmanın tamamlanması ve aşılamanın başarısı ile oluşacağını hepimiz umut ediyoruz. Tabii ki biz dünyada en iyi aşılama yapan ülkelerden biriyiz. Aşı üretmememize rağmen bu konuda oldukça iyi durumdayız. Tabii ki bunun sonuçlarını da bu dönemde açıkça görmekteyiz. Daha önceki dönemlerde yoğun bakımlarda 65 yaş üstü grubu daha çok görürken, bu dönemde ise 65 yaş üstü grubun daha az oranda yoğun bakımlarda yattığını görüyoruz. Bunun tamamen aşının etkisi ile olduğunu düşünüyoruz. Çünkü aşılanmayan grupta daha çok hasta görüyoruz artık" dedi.

'AŞILANANLAR DAHA KOLAY ATLATIYOR'

Servislerdeki hastaların çoğunluğu aşılanmayan grupta yer aldığını ve aşılanan hastaların koronavirüsü daha rahat geçirdiğini anlatan Karagülle, "Aşılanan grubun daha kolay atlattığını, evde tedavi edilerek geçtiğini görüyoruz. Zaten aşı ile ilgili olan çalışmalar da bize bunu göstermekteydi. Yoğun bakımdaki bu hasta profilinin değişmesinin de aşıya bağlı olduğunu düşünüyoruz. Şu anda gördüğümüz de 40-60 yaş grubu arasında oldukça fazla hasta yoğun bakımlarımızda. Covid ile en çok ilgilenen hastanelerden birisi olarak vatandaşımıza şunu rahatlıkla ve açık yüreklilikle söylüyorum, bu hastalık yaşlıların hastalığı değil. Bu hastalık artık gençlerin de hastalığı. Şu an servislerimizde ve yoğun bakımlarımızda genç yaşta diyebileceğimiz hastalarımız diğer dönemlere göre oldukça fazla sayıda. Dolayısıyla gençlerin bu hastalığın önüne geçmesi için tedbirlere mutlak uyumu gerekir. İnsanların 'bana bulaşmaz, bana bir şey olmaz. Bu yaşlıların hastalığı' gibi düşünüyorlarsa hata ediyorlar" diye konuştu.

'TEDBİRLERE UYMAKTAN DAHA ETKİLİ BİR YÖNTEM YOK'

Sağlık çalışanlarının 1 yılı aşkın süredir, hiç kimseni içinde bulunmak istemediği binada koronavirüsle mücadele ettiğini hatırlatan Karagülle, "Bundan pişman mıyız? Değiliz. Biz her gün burada çalışmaya yine razıyız ama vatandaşımızdan beklentimiz şu, şu anda bu hastalığı önlemedeki en önemli yöntem maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymak. Yani tedbirlere uymaktan daha etkili bir yöntem yok. Biz tedbirlere ne kadar çok uyarsak, sevdiklerimize o kadar hızlı kavuşuruz, bu hastalıktan o kadar hızlı kurtuluruz. Bizim sağlık personeli olarak vatandaşlarımızdan tek beklentimiz kurallara uymaları ve bir an önce bu hastalık boyutunu ortadan kaldırmak için bizlere destek olmalarıdır. Biz dün de çalışmaya hazırdık, bugün de çalışıyoruz, yarın da çalışmak için enerjimiz mevcut. Vatandaşımızdan tek beklentimiz bu konuda bize destek olmalarıdır" dedi.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:49
Güneş 05:34
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:15
Yatsı 21:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@