alexa

banner912

banner766

Eskişehir'deki balık ölümleriyle ilgili önemli açıklama

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESCEVDER ) Yönetim Kurulu üyeleri, TC Eskişehir Çevre ve Şehircilik il Müdürü Hikmet Çelik’i ziyaret etti, Porsuk Barajı, Porsuk çayı ve balık ölümleri ile ilgili bilgi aldı.

Gündem 23.02.2021, 12:42 25.02.2021, 12:52 ABONE OL: google news
Eskişehir'deki balık ölümleriyle ilgili önemli açıklama

Eskişehir Çevre ve Şehircilik il Müdürü Hikmet Çelik ile şehrin içinden geçen ve şehrin kullanım suyu, tarımsal sulamada kullanılan ve şehrin tek su kaynağı olan Porsuk çayında belli periyotlar da numunelerin alındığını belirterek, bu verilere anlık ulaşma olanaklarının olduğunu hatırlattı.

Porsuk çayından alınan numunelerin ESKİ su arıtma tesisleri çıkışı da dâhil olmak üzere kabul sınırları içinde olduğunu ancak Çavlum ve sonrası yerleşim yerlerinde sudaki oksijen miktarının azaldığını tarım ve hayvancılık kaynaklı azot miktarının arttığı bilgisini paylaşarak Porsuk çayının kirli olmadığını söyledi. Porsuk çayına şehrimiz hudutlarında evsel ve kimyasal atıkların karışmadığını, tarımsal kirliliğin arttığını sözlerine ekledi.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESCEVDER ) Başkanı Sadık Yurtman, ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Eskişehir Çevre ve Şehircilik il Müdürü Hikmet Çelik, şehrimizin içinden geçen ve şehrin kullanım suyu, tarımsal sulamada  kullanılan ve şehrin tek su kaynağı olan Porsuk çayında belli periyotlarda numunelerin alındığını belirterek, bu verilere anlık ulaşma olanaklarının olduğunu hatırlatmıştır. Porsuk Çayı'ndan alınan numunelerin ESKİ su arıtma tesisleri çıkışı da  dahil olmak üzere kabul sınırları içinde olduğunu ancak Çavlum ve sonrası yerleşim yerlerinde sudaki oksijen miktarının azaldığını tarım ve hayvancılık kaynaklı azot miktarının arttığı bilgisini paylaşarak Porsuk Çayı'nın kirli olmadığını söylemiştir. Porsuk Çayı'na şehrimiz hudutlarında evsel ve kimyasal atıkların karışmadığını, tarımsal kirliliğin arttığını sözlerine eklemiştir. Hikmet Çelik "Porsuk'taki balık ölümlerinin tarımsal ilaçlamanın neden olabileceği gibi ısı değişimlerinden de kaynaklanabileceği" vurgusunu yapmıştır" 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 13 Nisan 2021
İmsak 04:48
Güneş 06:17
Öğle 13:04
İkindi 16:44
Akşam 19:40
Yatsı 21:03

Gelişmelerden Haberdar Olun

@