alexa

banner766

ESOGÜ Hastanesi'nden Eskişehir'de bir ilk... Kalp hastasını böyle sağlığa kavuşturdular

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Koroner Anjiyografi Ünitesi’nde yapılan hayat kurtarıcı tedavi ile sağlık alanında Eskişehir’de bir ilk daha gerçekleştirildi.

Gündem 05.01.2021, 13:41 06.01.2021, 14:01 ABONE OL: google news
ESOGÜ Hastanesi'nden Eskişehir'de bir ilk... Kalp hastasını böyle sağlığa kavuşturdular

Kardiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Taner Ulus, Doç. Dr. Muhammet Dural, Dr. Emre Şener ve Dr. Ezgi Çamlı ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Yeliz Kılıç’tan oluşan ekip tarafından; Dilate Kardiyomiyopati (Kalbin aşırı büyümesi ve bundan dolayı yeterince kasılamaması sonucu oluşan kalp kası hastalığıdır) rahatsızlığı olan, Ventrikülerfibrilasyon nedeniyle şok tedavileri alan bir hastaya hem göbekten epikardiyal hem de endokardiyal yaklaşımla başarılı ablasyon (yakma) işlemi uygulanarak gerçekleştirilen tedavi sorunsuz olarak tamamlandı. 

İşlemi gerçekleştiren ekip tarafından yapılan açıklamada; bu tür hastalarda ölümcül olma potansiyeline sahip ritim bozukluklarının gelişebildiği, hastaların bu sebeple pil cihazları tarafından şok tedavileri aldığı, yapılan başarılı ablasyon sayesinde hem ölümcül ritim bozukluklarının hem de hastaların aldığı şokların önlendiği, hastaların yaşam kalitelerinin arttığı, hatta yaşam sürelerinin uzadığı vurgulandı. Açıklamada ESOGÜ Tıp Fakültesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nın bölgede bu tür riskli ve hayat kurtarıcı tedavilerin yapılabildiği tek merkez konumunda olduğu belirtildi. 

Dilate Kardiyomiyopati nedir? 

Kalbin aşırı büyümesi ve bundan dolayı yeterince kasılamaması sonucu oluşan kalp kası hastalığıdır. En sık görülen kardiyomiyopati türüdür. Bebeklerde de görülebilmesi nedeniyle özellik arz eder.

Bebeklerde dilate kardiyomiyopati belirtileri:

  • Beslenme sırasında zor nefes alma
  • Normalden uzun sürede beslenme ve beslenme sırasında terleme
  • Hareketsizlik ve ödeme bağlı hızla kilo alma
  • Morarma, el ve ayak parmaklarında özellikle

Yetişkinlerde kardiyomiyopati belirtileri:

  • Karın ağrısı, bulantı ve kusma
  • Hareketsizlik
  • Nefes darlığı ve öksürük
  • Ritim bozukluğu
  • Baş dönmesi ve iştahsızlık
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:16
İkindi 15:54
Akşam 18:18
Yatsı 19:39

Gelişmelerden Haberdar Olun

@