AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Ayşen Gürcan'ın, Filenin Sultanları için X hesabından yaptığı tebrik paylaşımı tartışma konusu olmaya devam ediyor. Gürcan’a, tebrik mesajında milli oyuncularımızın bacaklarını sansürlediği için çok sayıda tepki gelmişti. 

Milletvekili Gürcan’a bir tepki de AHPADİ Kadının İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Avukat Selin Özdemir Altuğ’dan geldi. Altuğ “Bu ülkede yetişmiş, profesör unvanını almış, üniversitelerde eğitimcilik yapmış ve milletvekili seçilmiş eğitimli bir hemcinsimin böyle bir paylaşımını asla kabul edemiyorum” dedi.

Altuğ açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Geçtiğimiz günlerde Konya Karatay İl Müftülüğünce hafızlık töreni düzenlenmiş, törende Konya İl Müftüsü Ali Öge tarafından hafızlık diploması almaya hak kazanan kadın ve erkek hafızlara diplomaları verilmişti. Fakat her nedense Sayın Ali Öge, X hesabından bu törende çekilmiş fotoğrafları paylaşırken kadın hafızların yüzlerini sansürleyerek fotoğraflarını paylaşmıştı. Yine iki gün önce de AK Parti Eskişehir Milletvekili Sayın Ayşen Gürcan X hesabında, Türk kadınının neleri başarabileceğini bizlere gösteren gururumuz A Milli Voleybol Takımımızın 2024 Paris Olimpiyatlarına gitmeye hak kazanışını tebrik ederken paylaşım içinde yer verdiği fotoğrafında, oyuncularımızın bacaklarını sansürleyerek fotoğraflarını paylaşmış. Bir insanı başarısından ötürü hem tebrik edip hem de cinsiyetine, özgürlük alanına saldırarak hakaret etmek, bu yolla da cinsiyet ve bireysel özgürlükler üzerinden ayrımcılık yapmak tam da bu olsa gerek” 

“Hoşgörüsüz tebrik olmaz, hakaret ederek başarı kutlanmaz”

Selin Özdemir Altuğ şöyle devam etti;

“Sayın Konya İl Müftüsü Ali Öge, aynı törende tebrik ederek diplomalarını takdim ettiği erkek hafızların fotoğraflarını sansürlemeden paylaşırken kadın hafızların yüzlerini sansürleyerek yaptığı paylaşımda ne amaçladı, hafız olmaya hak kazanıp tebrik edilirken yüzlerinin sansürlenmesi niyeydi? Yine Eskişehir Milletvekili Sayın Ayşen Gürcan’ın voleybolcularımızın fotoğraflarını paylaşırken bacaklarını sansürlemesinde tepkisi, şort giymiş kadın sporcularımızın bacaklarının gözükmesinden duyduğu utanç mıydı, yoksa sansürlemeden paylaşması halinde muhafazakâr seçim kitlesinde eleştirilmek miydi endişesi? Tüm bu soruları çoğaltabiliriz tabi ama amaçlanan her ne olursa olsun öncelikle bir kadın olarak kişilerin temelinde ayrımcılık güdümlü çirkin düşüncelerinden ve bu düşünceler uğruna bireylere karşı takındığı hoşgörüden ve saygıdan nasibini alamamış söz ve eylemlerinden utanç duyuyor, bu paylaşımları sonuna kadar kınıyorum. Hele ki bu ülkede yetişmiş, profesör unvanını almış, üniversitelerde eğitimcilik yapmış ve milletvekili seçilmiş eğitimli bir hemcinsimin böyle bir paylaşımını asla kabul edemiyorum. Bizler, Atatürk ve silah arkadaşlarının, özgürlüğü ve bağımsızlığı için kadınıyla erkeğiyle canını feda etmiş bir milletin kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin fertleriyiz. Anayasamızın 10’uncu maddesi uyarınca hiçbir ayrım gözetilmeksizin hepimizin eşit olduğunu biliyoruz. Hoşgörüsüz tebrik olmaz, hakaret ederek başarı kutlanmaz. Türkiye siyaseti geldiği noktada ayrımcılıktan, kutuplaştırmadan yeteri kadar nasibini almadı mı zaten. Bunu daha ileriye taşımanın ne bize ne de bu millete faydası var. Bizler bu ülkede bireysel hak ve özgürlüklere müdahale edilmeden, hoşgörü ve saygı çerçevesinde huzurla yaşamaktan başka bir şey beklemiyoruz”

Eskişehir’deki merkezlere 'Dilan Polat' darbesi Eskişehir’deki merkezlere 'Dilan Polat' darbesi

gurcanin-sansurlu-tebrigi-gundem-oldu