Eskişehir'de Hamamyolu bölgesinde oluşan pis koku ile ilgili ESKİ Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi. Açıklamada vatandaşlar uyarılarak "Bu kanallara balık, çöp, kullanılmış yağ gibi atıkların atılması uygun değildir, yasal değildir. Kokunun ana kaynağı da budur" denildi.

ESKİ Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

"Bölge esnafının ve vatandaşlarımızın çok iyi bildiği gibi, habere konu olan bölge, balıkçı esnafımızın yoğunlukla bulunduğu bir mevkiidir. Yine çok iyi bilindiği üzere, balıkçı esnafımız, vatandaşlarımıza sattığı balıkları temizleyerek teslim etmektedir. Bu işlem sırasında ortaya çıkan atıkların bir kısmı, balık suyu ve balık kanı gibi sıvılar ile zamanı geçmiş, ezilmiş balıklar, ne yazıktır ki, şehrin “yağmur suyu” ve “kanalizasyon” hatlarına atılmaktadır. Bu kanallara balık, çöp, kullanılmış yağ gibi atıkların atılması uygun değildir, yasal değildir. Bu gibi atıklar kanallarda birikmekte çürüme yoluyla dayanılmaz kokulara neden olmaktadır. Ya da kanalları tıkayarak geri tepmelere ve dolayısıyla çevre kirliliğine neden olmaktadır. 

Eskişehir depremle sarsıldı! Vatandaşlar kendini sokağa attı Eskişehir depremle sarsıldı! Vatandaşlar kendini sokağa attı

Bu sorunu azaltabilmek adına, bu bölgede, diğer bölgelerimizden farklı olarak, çok daha sık zaman aralıklarıyla temizleme çalışması yapmaktayız. ESKİ olarak bundan önceki dönemlerde her ne kadar Microlife Koku Önleyici Bakteri gibi, ilaçlama gibi, sık aralıklarla temizleme gibi yöntemleri uygulamış olsak da, sorunun ana çözümü bu atıkların kanallara atılmasından vazgeçmektir. 

Sonuç olarak, “yağmur suyu” ve “kanalizasyon hatları” çöplük değildir. Bu hatların, amacından tamamen farklı bir işlev için kullanılmasının önüne geçmek, tek çözümdür. Konunun kamuoyu tarafından daha net olarak anlaşılabilmesi için, bu duyuru ile birlikte, ekiplerimizin temizlik çalışmaları sırasında çektiği fotoğrafları da “üzülerek”  paylaşıyoruz. Bu görseller, öyle umuyoruz ki, kokunun nedeni hakkında “yeterli bir fikir” verecektir. 

Vatandaşlarımızın ve esnafımızın yaşadığı bu sorun ile ilgili olarak, özellikle bölgedeki balıkçı esnafımızın, daha duyarlı olmasını diliyoruz"