alexa

banner912

banner766

Han lavantadan sonra şimdi de ıhlamur kokacak

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarımsal üretime öncülük edecek kırsal kalkınma projelerine devam ediyor. Üreticiye domates ve marul fidesi, dut fidanı dağıtımı gibi destekler sağlayan Büyükşehir Belediyesi, daha önce Han Belediyesi ile ortaklaşa hayata geçirdiği proje ile şehrin en büyük lavanta aromatik bitki bahçesini kurarken, şimdi de Han’da ıhlamur ağaçları dikiyor. Kırsalda yaşayan vatandaşlara ekstra gelir sağlamak amacıyla hayata geçen uygulama ile 100 dekarlık alanın 25 dekarına ıhlamur ağaçlarını dikti.

Han 16.12.2020, 15:33 17.12.2020, 14:03 ABONE OL: google news
Han lavantadan sonra şimdi de ıhlamur kokacak

Büyükşehir Belediyesi Eskişehir kırsalında hayata geçirdiği projelerle Türkiye’de örnek olmaya devam ediyor. Ekonomik yönden zor günlerden geçen üreticiler Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri ile nefes alıyor. Üreticiyi klasik tarım dışında alternatif ürünlerden daha fazla gelir etme etmesini sağlayacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, son olarak Han ilçesinde belediyeye ait 100 dekarlık kullanılmayan alanın 25 dekarına ıhlamur ağaçları diktirdi.

Tarımsal açıdan kullanılamayacak durumda olan arazileri alternatif tarım ile değerlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Büyükerşen, üreticilerin ıhlamurdan da büyük gelirler elde edebileceğini belirtti. Başkan Büyükerşen “Zaten zor günler geçiren üreticimizi pandemi şartları da çok olumsuz etkiledi. Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kalkınma projelerimiz ile üreticimize can suyu olma derdindeyiz. Bu sebeple ilçe belediyelerimiz ile imzaladığımız protokollerle belediyeye ait arazilerde üretim yapılmasının önünü açtık. Han Belediye Başkanımız Erdal Şanlı ile birlikte Han ilçemizde daha önce lavanta konusunda önemli çalışmalar yaptık. Şimdi de belediyemize ait tarım yapmaya uygun olmayan 100 dekarlık alanın 25 dekarında iyileştirme çalışmalarını tamamlayarak buraya ıhlamur ağaçlarımızı diktik. Ekonomik getirisi fazla olan ıhlamurun, önümüzdeki yıllarda bölgede yaşayan hemşehrilerimiz için önemli bir gelir kaynağı yaratacağına inanıyorum” dedi. 

Başkan Büyükerşen’e kırsal kalkınma projeleri için teşekkür eden Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ise “Sayın Hocamızın destekleri ile üreticilerimizin yüzünü güldürecek adımlar atıyoruz. Daha önce lavanta konusunda gerçekleştirdiğimiz başarılı çalışmaları, ekonomik olarak büyük getirisi olan ıhlamur konusunda da hayata geçirmekte kararlıyız. Faydaları saymakla bitmeyen ıhlamurun, kozmetik sanayisinde de kullanıldığını biliyoruz. O sebeple Han’ın geleceği için ıhlamuru çok kıymetli bir ürün olarak görüyorum” dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:32
Öğle 12:58
İkindi 16:29
Akşam 19:15
Yatsı 20:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@