Hasan Deniz Uyanık şöyle konuştu;

"Diyeceksiniz ki neden aday oldum? Hayatını görevi dolayısıyla Diyarbakir, Kars, Afyon’un çeşitli köylerinde Atatürkçü düşüncenin savunuculuğu ve öğreticiliği ile geçirmiş bir emekli öğretmen babanın evladı olduğum için, 18 yaşında bu yıl üniversite sınavına girecek, çocukken "büyüyünce Atatürk olacağım" diyen bir oğulun babası olduğum için, hayat arkadaşım, en kıymetlim, Atatürkçü bir hekimin eşi olduğum için, fikirlerinden herzaman istifade edeceğim ailemin aydinlatacaği yoldan emin olduğum için, doğduğum yer olan Emirdağ yaylalarında siyanür ile altın arama faaliyetlerine karşı çıktığım için adayım. 

Han ilçemize bağlı halen sivil toplum kuruluşu olarak başkanlığını üstlendiğim Çatacık Yaylası'nda yüzlerce yıllık çam ağaçlarını seyreltme adı altında kesilerek birilerine rant sağlandığı için aday oldum. 

Alpu Ovası'na termik santrallerinin yapımına karşı olduğum için adayım. 

Cezaevlerindeki gerçek kader mahkumları ile gençliğimizin düşürüldüğü uyuşturucu ile kimyasal bataklığın farkında olduğum için, insanlarımızın özlük, sağlık,eğitim hakları için, özendirme ile gençliğin çeteleşmeye itilmesine karşı olduğum için aday oldum. 

Hayatım boyunca beni yakinen tanıyanlar çok iyi bilirler maddiyata hiç değer vermemiş bir insan olarak depremzedelere deprem bölgesinde yapılan haksızlıklar için aday oluyorum.

Eskişehirli ve Cumhuriyet Halk Partili kıymetli büyüklerimin icazetine birbirinden çok kıymetli partili genç kardeşlerimizin hoş görüsüne sığınarak her köyümüzde, her mahallemizde her milletten dostlarıma güvenerek Lazı, Çerkezi, Kürdü, Tatari, Türkmeni, Yörüğü, Manavı, Muhaciri birlikte bir olduğumuz sürece var olacağız diyor 28. dönem Eskişehir Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili aday adaylığımı kamu oyuna ve siz değerli dostlarımızla beraber açıklıyorum.

13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir'de birinci, Türkiye'de de iktidar olacak"