MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, vatandaşların hastane randevuları almakta yaşadığı zorlukları TBMM’ye taşıdı.

MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, “Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS)” ve “Alo 182” çağrı merkezinde yaşanan yoğunluk ve randevu almakta yaşanan sorunlar ile ilgili TBMM Başkanlığına bir soru önergesi sundu. Soru önergesinde “Vatandaşlarımızın sık sık bazı branşlarda randevu alamadığı, randevu alsa da çok ileri tarihli verildiğine dair iddialar kamuoyuna yansımaktadır” vurgusu yapan MHP’li Sazak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Mesai sonrası çalışma da teşvik edilerek randevu dahil olmak üzere önümüzdeki aylarda birçok sorunun çözüldüğünü birlikte göreceğiz” ifadesine atıfta bulundu. 

Milletvekili Sazak’ın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönetlttiği sorular şu şekilde;

Eskişehir'de grip salgınıyla ilgili önemli uyarı Eskişehir'de grip salgınıyla ilgili önemli uyarı

  • Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne (MHRS) kaç tane kayıtlı hekim bulunmaktadır?
  • Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne (MHRS) kayıtlı hekimler tarafından 2021 yılında kaç tane randevulu hasta muayene edilmiştir?
  • Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınan randevular ortalama kaç gün sonrasına verilmektedir?
  • Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden günde ortalama kaç randevu oluşturulmaktadır? 
  • Vatandaşlarımızın hastanelerde yaşadığı randevu sıkıntılarının giderilmesi amacıyla Bakanlığınız tarafından yürütülen çalışmalar nelerdir? 
  • Özellikle teknolojiyle ve randevu almayla ilişkili sıkıntı yaşayabilecek yaş gruplarındaki hastaların, hastaneye başvuru sürecinin aksadığı düşünüldüğünden onlara özgü poliklinik hizmetine dair bir çalışma mevcut mudur?
  • Dahili branşlarda hekimlere yoğunluk oluşturan rapor yenilemelerinin ayrı bir sistem üzerinden verilmesi ile ilgili bir düzenleme planlanmakta mıdır?