Objektif bir çalışmayla oluşturulan karnede, 2019-2024 tarihleri arasında görev yapan belediyelerin, sokak hayvanları konusundaki çalışmaları HAYTAP tarafından gözlemlenerek puanlandırıldı. Yapılan çalışmalar sonucu değerlendirmeye alınan 282 belediyeden 29’u, 5 üzerinden 4 puan aldı. Odunpazarı Belediyesi de gerçekleştirdiği çalışmalarla 4 puan alarak “İyi. Elinden geleni yapmış. Şikâyetler az. Örnek alınabilinir. STK’larla çalışıyor. Bütçe ayırıyor. Liyakat var” notuna layık görüldü. 

Eskişehir'de Filistin için toplanıp ambargo çağrısı yaptılar Eskişehir'de Filistin için toplanıp ambargo çağrısı yaptılar

Belediyelerin sokak hayvanları dışında diğer hayvanlara bakış açısının da değerlendirildiği liste; hayvanların bakımı, tedavisi, kısırlaştırılmasının yanında sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde çalışma, mevcut bütçeyi uygun kullanma, ani denetimlerde elde edilen gözlemler, liyakatli personel çalıştırma ve HAYTAP tarafından bağışlanan ürünlerin uygun bir şekilde kullanılması gibi kıstaslar baz alınarak hazırlandı.

“Bu puanı 5 yapmak için elimizden geleni yapacağız”

Konuyla ilgili açıklama yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Doğada yaşayan tüm canlıları korumak belediyeler olarak bizlerin görevi. Odunpazarı Belediyesi olarak kentimizdeki, ülkemizdeki her canlının yaşam hakkını savunuyoruz. Odunpazarı Belediyesi katılımcı bir yönetim anlayışına sahip, dolayısı ile sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarımızı da STK’lar ile birlikte hazırlıyor, birlikte gerçekleştiriyoruz. Odunpazarı Belediyesi, 5 üzerinden 4 puan alan örnek alınabilecek belediyeler arasında gösteriliyor. Bu puanı 5 yapmak için elimizden geleni yapacağız. Her işimizde olduğu gibi hayvanlar konusunda da STK'larla iş birliğine devam edecek, eksiklerimiz varsa bunları birlikte kapatacağız. HAYTAP’a değerlendirmelerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.