Türkiye'de ikinci el çevrim içi binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar nisanda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 düşüşle 157 bin 463 adede geriledi. Satışlar bir önceki aya göre yüzde 16 oranında düşüş gösterdi.

Sene başında sıfır araç piyasası hareketlense de ikinci el otomobil satışlarında durgunluk sürüyor.

İkinci el piyasası neden durdu?

Milliyet gazetesine konuşan İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel sebebi şu şekilde açıkladı:

“Türkiye ikinci el çevrim içi binek ve hafif ticari araç piyasası Nisan ayı verilerine göre yaklaşık 157 bin 500 satış gerçekleşti. Bu alanda geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 9, bir önceki aya oranla ise yüzde 16’lık bir daralma kayda geçmiş oldu. Otomotiv piyasasında yaşanan genel daralma, sektör içerisindeki tüm satış kanallarında olduğu gibi online binek ve hafif ticari pazarında da negatif etkisini gösteriyor.”

Fiyatlar gerileyecek mi?

2024 yılının ilk çeyreğinde eldeki stoklar azalmasıyla otomobil fiyatlarında da yavaş yavaş artış yaşanmaya başladığını belirten Ertemel, "Fiyat artışları ikinci çeyrekte daha fazla hissedilecek. Çünkü Türkiye'de yüzde yetmiş ithal araç satışları gerçekleştiriliyor. Araçların yüzde yetmişinin ithal olması ve dövizin de artması ile birlikte otomobil fiyatlarını da doğrudan etkiliyor. Döviz arttıkça otomobil fiyatları da artacak. Bu bağlamda sıfır araç fiyatları arttıkça ikinci el otomobil fiyatları da artacak” dedi.

En düşük emekli maaşı 35 bin olmalı En düşük emekli maaşı 35 bin olmalı

En hızlı satılan modeller hangileri?

“Ülkemizde en çok tercih edilen otomobil markaları genel olarak Fiat, Renault, Toyota, Ford ve Volkswagen. Bu markalara Opel, Nissan gibi diğer tercih edilen markalar da eklenebilir. Sıralama zaman zaman değişse de genel olarak bu markalar ilk 5’i oluşturuyor. Son yıllarda Çin menşeli markaların otomotiv sektöründe ciddi atılımlar yapması ve kullanıcılarda karşılık bulması ile beraber Chery markasını da üst sıralarda görmeye başladık. Geçtiğimiz yıl yakaladığı yüksek satış adetlerini 2024 yılında da devam ettiren marka, 2024 aylık verilerinde ilk 5 içerisinde. Gerek sıfır gerekse ikinci el piyasasında en hızlı satılan otomobiller bu verilere paralel olarak yine bu markalardan oluşuyor. Özellikle Fiat Egea ortalama 39 gün satış hızı ile en hızlı satılan otomobil. Renault Clio ve Megane gibi modeller de en hızlı satılan araçlar arasında.”