Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fazıl Tekin Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Demiral, Özel Öğretim Kurumları Şube Müdürü Metin Erkmen, Eğitim Müfettişleri Başkan Yardımcısı Kenan Çimen, Özel Öğretim Kurumları kurucu, kurum müdürleri ve genel koordinatörleri katıldı.

Özel Öğretim Kurumları Şube Müdürü Metin Erkmen,özel okullar bilgilendirme sunumunda özel okulların yaptığı çalışmalardan haberdar olabilmek için yeni bir yazılım üzerinde çalıştıklarından bahsetti. 2020-2021-2022 yılları karşılaştırmalı olarak özel okulların TYT, LGS, YKS başarıları, öğrencilerin özel okulları seçme oranları gibi konularda bilgiler verdi.

Eğitim Müfettişleri Başkan Yardımcısı Kenan Çimen; Özel Öğretim Kurumlarının her yıl denetleneceğinden, özel okullarda sınıf mevcutları okul öncesi eğitim hariç olmak üzere 24'ten 30'a çıkarıldığına, yüzde 3 ücretsiz öğrenci okutulması ve her bir öğrenciye 1,2 metrekare alan düşecek şekilde ayarlamalar yapılması gerektiği hususlarına vurgu yaptı.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre; "Özel okullarımızı çok önemsiyoruz. İlimizde özel okullarda okullaşma oranı yüzde 11'dir. Biz okullaşma oranını artırmak istiyoruz. İletişim halinde olalım. Neler yapıyorsunuz bilmek istiyoruz. Proje, AR-GE çalışmalarında yer alın. Okullarımızda 6 öğrenciye 1 akademik danışman uygulaması yapacağız. Temsilcilerinize akademik danışmanlık eğitimi verebiliriz. Deneme sınavları yaparak her okulun karnesini çıkaracağız. Sizler de bu çalışmalarımıza katılın." dedi.

Ücret politikalarının verimliliği etkilediğine vurgu yapan Töre, "Öğretmenin emeğinden tasarruf edilmez" diyerek herkese başarılı bir eğitim-öğretim dönemi diledi.

Vali Yardımcısı Salih Altun "Bizler sizlerle iş birliği ile çalışmak istiyoruz. Veriler çok önemli. Diğer özel okullar ile karşılaştırdığınızda durumunuz nedir görmelisiniz. Hizmetinizin bedelini talep edeceksiniz, öğretmenin ücretinden kesmeyin, çocuklarımızı sizlere emanet ediyoruz." dedi.

Toplantının sonunda kurum katılımcıları ile sorunlar ve çözüm önerileri üzerine sohbet edildi.