Türkiye’deki statların olağanüstülüğü İngilizlere bile parmak ısırtıyor. Amatör lige kadar düşmesine rağmen Eskişehirspor’un stadının Euro 2032 için UEFA’ya ev sahibi stat olarak bildirilmesi ise İngilizleri çok şaşırttı.

Daily Star gazetesinin haberine göre; Euro 2032'ye Türkiye ve İtalya'nın ev sahipliği yapacağının açıklanmasının ardından stadyum seçim süreci başladı.

İki Güney Avrupa ülkesinin ortak teklifinde, maçlara ev sahipliği yapmak için 10 stadyum seçilecek ve her ülkede beş stadyumun onaylanması gerekecek. Nihai listeye 2026 yılına kadar karar verilmeyecek olsa da İtalya'daki San Siro ve Stadio Olimpico ile Türkiye'deki Atatürk Olimpiyat Stadı gibi ikonik statların yer alması garanti.

Ancak kısa listede son teknoloji ürünü bir stadyum da yer alıyor. Yeni Eskişehir Atatürk Stadyumu. 2016 yılında açıldı. 

İngilizlerin derlediği haberde şu görüşler yer aldı;

Bölgesel Amatör Lig’de olan Eskişehirspor’un takımın ana sahası olmasına rağmen Türk milli takım maçlarına ev sahipliği yaptı.

Anadolu Üniversitesi sporcularına gururlandıran davet Anadolu Üniversitesi sporcularına gururlandıran davet

Eskişehirspor'un stadı, yaklaşık 34 bin 930 kapasiteli, tamamı koltuklu bir stadyum.  Türkiye'nin Euro 2016 adaylığına ev sahipliği yapan 9 aday stadyumdan biri.

Modern zeminde koşu parkuru yok. İki restoran ve 54 loca bulunmakta. Basına ayrılmış 533 koltuk ve konuk seyircilere 1623 koltuk ayrılmış durumda.