Başvurularını yetkili merkezler aracılığıyla yapanlar, her adımı doğru şekilde gerçekleştirmiş olacağından sürecin olumlu sonuçlanma şansı daha yüksek olacaktır.

İngiltere Vizesi İçin İşlemler Nasıl Yapılmalı?

İngiltere’ye seyahat planı yapan Türk vatandaşları vize almak zorundadır. Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya için de geçerli olacak vizeyi almak için birtakım prosedürler yerine getirilmelidir. İngiltere vize işlemleri online başvurunun yapılmasıyla başlar. Online kayıt işleminin ardından doğrudan konsolosluk ya da yetkili vize merkezinden randevu alınır. Bu noktada başvuru sahiplerinden istenen belgeler eksiksiz şekilde hazırlanmalı ve kişi konsolosluğa ya da vize merkezine giderek biometrik kaydını yaptırmalıdır.

Karar merci büyükelçiliktir. Başvuru merkezleri, doğrudan konsolosluğa yapılan başvurularda oluşan karışıklığın ve yoğunluktan dolayı meydana gelen yığılmaların önlenmesi için konsolosluk tarafından yetkilendirilmiştir. Başvurularını yetkili merkezler aracılığıyla yapanlar, her adımı doğru şekilde gerçekleştirmiş olacağından sürecin olumlu sonuçlanma şansı daha yüksek olacaktır.

Vize Merkezi sadece başvuru aşamasında profesyonel destek sağlar, alınacak vize türüne göre kişiyi doğru şekilde yönlendirir. Başvuruları inceleme yetkisi yoktur. Sistemin doğru ve sorunsuz şekilde ilerlemesi ile gereksiz mağduriyetlerin oluşmaması için bir düzen oluşturmakla görevlidir.

Vize Merkezi danışmanlarımız, İngiltere vize işlemleri sürecinde evraklarınızın doğruluğu ve içeriği gibi hata yapma oranı yüksek aşamalarda her detayı kontrol altında tutarak vize alımını sorunsuz şekilde gerçekleştirmeyi amaçlar.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere vize başvurusu için gerekli evraklar, başvuru sahiplerinin kişisel özeliklerini, mesleki durumunu, maddi durumunu, iş durumunu ve genel özelliklerini anlatır. Bundan dolayı ilk aşamada doldurulacak başvuru formunda istenen bilgiler doğru şekilde verilmelidir. Çünkü sonrasında hazırlanacak evrakla başvuru formu arasında tutarsızlık tespit edilirse, başvuru reddedilebilir.

İngiltere vize evrakları geçerlilik açısından son üç ay içinde alınmış güncel evraklar olmalıdır. Kişinin finansal durumunu gösteren belgelerin de süresinin bir ayı geçmemiş olması gerekiyor.

Başvuru için talep edilen belgeler;

• Başvuru formu,
• Pasaport,
• Vize talep dilekçesi,
• Pasaport,
• Davet mektubu,
• Vize ücret dekontu,
• Seyahat sigortası olarak belirlenmiştir.

Bunlar, her vize türü için talep edilen genel evraklardır. Başvurulacak İngiltere vizesi türüne göre evrakların içeriği değişir. Bu nedenle kişilerin kendi amaçlarına göre öncelikle hangi vize türüne başvuru yapması gerektiğini belirlemesi gerekiyor. Yanlış vize türü belirlendiğinde, yanlış evraklar hazırlanacağından vize reddiyle karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Web Tasarım Firması Web Tasarım Firması

Yani İngiltere vize başvurusu için genel evraklar haricinde kişilerin mesleki durumunu, maddi durumunu ve seyahat nedenini karşılayan evraklar da dosyaya eklenecektir. Ayrıca daha öncesinde biometrik kaydı yaptırmayanlar, randevu günü vize merkezinde hazır bulunarak kaydın yaptırmalıdır. İngiltere vizesi için gereken evraklar, yetkili makamın talep ettiği içerikte hazırlanmalı ve eksiksiz olarak teslim edilmelidir.

İngiltere Vize Ücreti

İngiltere vize ücreti, kişilerin seyahat nedeni ve vize kategorisine göre değişmekte olup, her sene güncellenerek konsolosluk tarafından duyurulur. Başvuru sahiplerinin kendi seyahat amaçlarına yönelik olarak hangi vize türünü alacağını belirlemesi ve ona uygun şekilde talep edilen miktarı yatırması gerekmektedir.
Alacağınız vizenin türüne göre ödemeniz gereken harç bedelini danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. Başvuru yaptığınız vize kategorisi hangisi olursa olsun başvurudan vazgeçmeniz ya da başvurunuzun reddedilmesi durumunda ödediğiniz ücret size geri iade edilmez. Bu nedenle süreci doğru yönetmek adına Vize Merkezi desteği almanız yararınıza olacaktır.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vizesi için istenen evraklar hazırlanıp teslim edildikten sonra işleme alınır. Bu tarihten itibaren sürecin sonuçlanma süresi 21 iş günüdür. Ancak herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için her bir adımın doğru şekilde atılması gerekmektedir.

Başvuru öncesinde ya da değerlendirme sürecinde oluşacak bir aksilik, sizi seyahat planlarınızı değiştirmek zorunda bırakabilir. Yoğunluk ve resmi tatillerden kaynaklı gecikmeler dolayısıyla mağduriyet yaşamamak için başvuruların seyahat tarihinden bir ay önce yapılması tavsiye edilmektedir.