İsrail'in çevrim içi gazetesi The Times of Israel'in aktardığına göre, Haham Eliyahu, ünlü dini haber portalı Olam Katan için yazdığı "Türkiye ve Suriye'deki depremlere nasıl yaklaşılmalı?" başlıklı makalesinde, iki ülkeden en az 30 bin kişinin hayatını kaybettiği deprem felaketi için skandal ifadelere imza attı.

Skandal ifadeler kullandı 

İsrail'in aşırı sağcı ve ırkçı Otzma Yahudit (Yahudi Gücü) partisinden Kudüs ve Vadedilmiş Topraklar Bakanı Amihai Eliyahu'nun babası olan Eliyahu, "Topraklarımızı birkaç kez işgal edip bizi denize atmak isteyen çevremizdeki tüm ulusları Allah yargılıyor." yorumunda bulundu.

Deprem bölgesinden gelen utandıran görüntüler Deprem bölgesinden gelen utandıran görüntüler

Depremde ölenleri Firavun ordusuna benzetti 

Yazısında Tevrat'ın Mısır'dan Çıkış bölümüne atıf yapan Eliyahu, depremlerde hayatını kaybeden Türk ve Suriyelileri, Hz. Musa öncülüğündeki İsrailoğullarını kovalarken Kızıl Deniz'de boğularak ölen Mısır'ın Firavun ordusuna benzetti.

"İlahi adalet" 

Eliyahu, deprem felaketi için "ilahi adalet" benzetmesinde bulunarak, şunları kaydetti: "İsrailoğulları, Mısırlıları tanıdıkları için, bu boğulanların kendilerinden bazılarını öldürmek ve geri kalanını köleleştirmeye devam etmek istediklerini anladıkları için, boğulmaları üzerine (sevinerek) şarkılar söylediler. Şarkılar söylediler çünkü burada Mısırlıları cezalandırmayı amaçlayan ilahi bir adalet olduğunu anladılar."

"Etrafımızda olup bitenlere bakmamız yeter" 

Türkiye ve Suriye'ye yönelik düşmanca ve nefret dolu ifadeler sarf eden ünlü İsrailli Haham, şöyle devam etti: "Bu, Yahudi sakinlerini yüzlerce yıldır Şam'da ve diğer şehirlerinde kan iftiralarıyla taciz eden Suriye ile ilgilidir. Suriye, öldürmek ve yok etmek için İsrail'i üç kez işgal etti. Bizi her arenada karalayan Türkiye ile hangi hesapların çözülmesi gerektiğini bilmiyoruz. Ama Tanrı bize tüm düşmanlarımızı yargılayacağını açıkladığına ve söylediğine göre, bunu anlamak için etrafımızda olup bitenlere bakmamız yeter." "Yaşanan her şey, dünyayı temizlemek ve daha iyi hale getirmek için oluyor." diye yazan Eliyahu, "Bize zarar veren çevremizdeki tüm uluslardan intikam alınacak." ifadelerini kullandı.