İYİ Parti'nin Altılı Masa'dan çok sert açıklamalarla ayrılması, siyaset gündemine adeta bomba gibi düştü. 14 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimlere 2 buçuk kala İYİ Parti-CHP arasında yaşanan cumhurbaşkanı adayı konusundaki ayrışma, muhalefet cephesinde tüm planları altüst etti. Peki İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in açıklamalarının perde arkasında ne var? İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Emine Edizgil açıkladı;

Edizgil şöyle konuştu;

"Sayın Kılıçdaroğlu aday olabilir tabi yeter ki anketlerde onun adı çıksın. Ama anketlerde Kılıçdaroğlu yüzde 51’i bulamıyor. Biz kazanacak adayla gitmek için yola çıktık. O masada önceden verilen bir söz verdi, 6 genel başkanın imzası ile aday belirlenecekti. Orada bir tanesi kabul etmiyorsa bence Kılıçdaroğlu’nun adaylığı o masada kesinleşmemeliydi. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı oldu bittiye getirilmeye çalışıldı. Kılıçdaroğlu adaylığı bize diretildi ve dayatıldı. Genel başkanımız da buna, ‘ben bunu kabul etmiyorum’ dediği zaman da, ‘siz bilirsiniz beşli olarak biz bu masaya devam ederiz’ cevabı da sayın Kılıçdaroğlu’dan gelmiş"

"280 üyemiz istifa etti"

Edizgil, partiden istifalarla ilgili olarak da, “Eskişehir’de de istifalar oldu, şu ana kadar 280 kişi istifa etti.Bunlar o anda bilinmedi tabi. Öyle bir algı oluşturulduki sanki bizim genel başkanımız masayı devirdi kalktı ben yokum dedi. Yok öyle bir şey. Tabi bunlar anlatılmadğı için bir takım üyelerimiz çok fevri hareket ettiler, ama onlardan dönüşler oldu. Tekrar üye olmaya gelecekler, üye sayımız gittikçe artıyor” diye konuştu.