Yaşanan gelişmeleri değerlendiren İYİ Parti Eskişehir Tepebaşı İlçe Başkanı Nusret Kabasakal, adı Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçen Melih Aydın ve Odunpazarı Belediye Başkan adaylığı için adı geçen eski İl Başkanı Emine Edizgil hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Kabasakal, “Bu gelişmelerden genel başkanımızın haberi olmadığını, alt kadrolarda bilhassa teşkilat başkanlarının etrafındaki oluşmuş birtakım oluşumlar kendi kafalarına göre hareket ediyorlar. Zaten genel başkanımızın haberi olsa başarılı iki ilçe başkanını görevden alamazlar. Bunun siyaseten hiçbir izahı yoktur” diye konuştu. 

Erkan Koca’dan Tepebaşı’na pazar yeri eleştirisi Erkan Koca’dan Tepebaşı’na pazar yeri eleştirisi

“Bu işin arkasında Emine Hanım var”

Kabasakal, “Benim görevden alınma sebebim, biz ilçe başkanlığı seçimini kazandıktan sonra ben partide bütünlüğü ve beraberliği sağlamak için önümüzde bir seçim olduğunu belirterek, diğer partililer ve Zafer başkanımızın da yanına gittim. Zafer başkan da buna sıcak baktı. Benim Zafer Tuna ile görüşmem ‘Emine hanımın kırmızı çizgisiymiş’, hemen bir gün sonra beni çağırdı, bana ‘Zafer benim düşmanım’ dedi, ‘Benim kırmızı çizgim odur, ben zaten onu görevden aldırmaya çalışıyorum, ben onunla çalışamam, kongrede benim aleyhime çalıştı’ “dedi. ‘Başkanım kongrede seni destekleyecek diye bir kural yok ki, A’yı ya da B ismini destekleyebilir’ dedim. Böyle bir şey için bir ilçe başkanı görevden alınmaya çalışılmaz diye söyledim. Onu kazanmaya çalışın, partimiz büyüsün dedim. Koltuklar gelip geçer kişiler ömür boyu kalır dedim. Bu işin arkasında Emine Hanım var Emine Hanım kendisine göre bir ekip oluşturmak istedi” diye konuştu. 

“Onlar gelir geçer 1 Nisan’dan sonra…”

Nusret Kabasakal şöyle devam etti;

“Emine Hanım Belediye Başkanlığı adaylığında Zafer beyin çalışmayacağını düşündü. Benim çalışmayacağımı düşündü oysa o konuda çok yanıldı. Biz iki tane ilçe başkanı olarak başarılıyız. Yüksek oylar aldık seçimde. Bunlar siyasetteki ayak oyunları. Eş dost kişisel ilişkilerle bizi görevden aldırdılar. Ben partinin bir neferiyim. Partimin kurucu üyesiyim, daha Emine Hanım bu partide yokken bu partinin kurucusuyum ben, Melih Aydın bu partiye girmeden bu partinin kurucusuyum. Onlar gelir geçer 1 Nisan’dan sonra ama biz bu partide kalarak partimizi büyütmeye devam edeceğiz” 

“Melih Aydın beni rakip gördü”

İsmi Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçen Melih Aydın ile ilgili de konuşan Kabasakal şöyle konuştu;
 
“Melih Aydın biraz maddi durumu iyi tabi, bizim maddi gücümüz o kadar yok. Bir takım parasal değerler, akçeli işler işin içine girdiği için birtakım şeyleri bir yerlere yaptırabiliyor. Her yerde konuşulan şeyler bunlar. Beni kendisine rakip olarak gördü Tepebaşı Belediye Başkanlığı adaylığında. Hatta şöyleydi, başlangıçta Nebi vekilimiz, çok değerlidir ve bu işlerle kendisinin hiçbir alakası yoktur, ama Emine başkan kendi kişisel kaprisleri uğruna bu partiye zarar vermeye başladı, Büyükşehir Belediye Başkanlığına Nebi Bey gelecekti. Odunpazarı’na da Emine Başkan gelecekti, Melih Aydın da Tepebaşı’na düşünülüyordu. Beni düşünmemişlerdi o arada. Fakat ne olduysa sonradan bilmiyorum ne gibi gelişmeler oldu bilmiyorum, Nebi Bey adaylıktan çekildi ve Melih Bey Büyükşehir Belediye başkan adaylığına geçti. Tepebaşı Belediye Başkan adaylığı da boş duruma düştü. Şu anda aday arayışı içerisindeler. Bana da teklif getirdiler. Şu anda aday olmayı düşünmediğimi söyledim. Ama ileride açıklayabileceğimi söyledim. Emine hanım bana bu konuda baskı uyguladı, ‘Seni görevden aldırırım adaylığını açıkla’ dedi. İstifa et adaylığını açıkla dedi. İstifa et adaylığını açıkla dedi” 

“Genel başkanımız ile görüşmeye çalışacağım”

Yarın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Eskişehir’e geliyor ve kendisi ile görüşmeye çalışacağını kaydeden Kabasakal “Ben genel başkanımla görüşmeye çalışacağım. Ama birtakım kişilerin buna engel olacağını tahmin ediyorum. Ama genel başkanımla bu konuyu görüşmek için elimden gelen gayreti sarf edeceğim. Genel başkanımızın bu işlerden haberi yok, bunlar alt kademede yapılan operasyonlar” şeklinde konuştu.