Edizgil, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” diyerek eğitimin ve eğitimcilerin önemine işaret etmiştir. Başöğretmen Atatürk “Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir” sözleriyle de Türk Milleti’nin gerçek düşmanının cehalet olduğunu belirtmiş, bu savaşı kazanacak başkomutanların ise öğretmenler olduğunu ifade etmiştir. Ancak günümüzde el üstünde tutmamız gereken öğretmenlerimiz, büyük sıkıntılar içindeler. Son olarak tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de öğretmenlerimiz iş bıraktılar. Son söyleyeceğimiz sözü ilk söyleyelim; İYİ Parti olarak öğretmenlerimizin yanındayız"

"Okullarda yemek bile yok"

Edizgil, “Açık bir şekilde ortadadır ki Öğretmenlik Meslek Kanunu, eğitimdeki hiçbir sorunu çözmeyi amaçlamıyor. Bugün Ankara’da Saray sefası sürenler varken, Eskişehir’de onlarca mahallede ya okul bulunmamaktadır, pekçok okulun da derslik ve öğretmen sayısı yetersizdir. AKP’nin işe yaramaz isimleri kamudan 10 – 11 maaş alırken, öğretmenlerimiz tek maaşla ay sonunu getirememektedir. Pek çok öğretmenimiz, sözleşmeli adı altında sömürülmektedir. Ülke genelinde 95 bin sözleşmeli öğretmen bulunmaktadır. Birilerinin emrinde 13-14 tane uçan saraylar bulunurken, pek çok yerde çocuklarımız küçücük ayakları üşüyerek, okula terlikle yürümektedir. Birileri saraylarda sefahat içinde yaşarken, o sarayın adamları da ayrı bir safahat yaşamaktadır.Kimi saray adamları sahip olduğu dükkanlarını devlet kooperatiflerine kiralayarak yetim hakkı yemektedir. Kimi saray adamları da devlet kurumlarının dava dosyaları üzerinden servetine servet katmaktadır. Özetlemek gerekirse birileri kazanın dibini sıyırırken, vatandaşın çocukları okulda bir kap öğlen yemeği bile yiyememektedir” diye konuştu.

"Öğretmenler sabredin"

Edizgil açıklamasını şu ifadelerle tamamladı;

”Öte yandan öğretmenlerimiz de kendi içinde bölünmeye çalışılmaktadır. Başöğretmenlik diye bir saçmalık kabul edilemez. Türkiye’nin tek bir Başöğretmeni vardır. Onun da adı Mustafa Kemal Atatürk’tür.Uzman öğretmenlik de ayrı bir saçmalıktır.Bu sistem öğretmen odasında bile ayrımcılık yapma sistemidir. İYİ Parti olarak diyoruz ki; Her öğretmen uzmandır!.. Öğretmenlerin sınavlara tabi tutulması ise ayrı bir saçmalıktır. Saray’ın KPSS sınavlarının bile ne olduğunu daha yeni gördük. İYİ Parti olarak öğretmenlerimizin yanındayız.İYİ Parti olarak Eskişehir’deki eğitim sendikalarına sesleniyoruz: Endişe etmeyin, bu Millet sizinle, İYİ Parti sizinle. İYİ Parti olarak diyoruz ki, “Mutsuz öğretmenler, mutlu nesiller yetiştiremez…” İYİ Parti olarak diyoruz ki; öğretmenler sabredin: Yakında her şey İYİ olacak"