Sağlık Bakanı Koca'nın "bayram gibi bayram" diyerek duyurduğu Bilim Kurulu toplantısı sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 maddelik yeni normalleşme kararlarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Hayırlı kararları Çarşambaya bırakmayalım, Salı günü toplanalım" paylaşımıyla duyurduğu Bilim Kurulu toplantısı bugün bugün saat 12:00’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı'ndaki toplantı yaklaşık bir saat sürdü.

Özellikle maske kullanımıyla ilgili yeni kararların alınması beklenen toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla canlı yayında yeni normalleşmenin detayları açıklandı.

Yargıtay'dan milyonlarca emekli için emsal karar Yargıtay'dan milyonlarca emekli için emsal karar

Bilim Kurulu'nda 2 Mart'ta alınan kararla, açık havada maske zorunluluğu kaldırılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 yıldır kapalı ortamlarda kullanılan maske zorunluluğu kaldırılmıştır" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 2 maddelik yeni normalleşme kararları; 

  • Bilim Kurulu artık olağanüstü bir durum olmadığı sürece toplanmayacak
  • Kapalı alanlarda uygulanan maske zorunluluğu sağlık kuruluşları ve toplu taşıma araçları haricinde kaldırıldı. Toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında maske kullanımı vaka sayısı binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edecek.