Sosyal Demokrasi Derneği ve CHP Genel Merkezi koordinesinde 7 Ocak 2024’te Odunpazarı Belediyesi’ne ait Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde Yerel Yönetimler Çalıştayı düzenleyeceği duyurusunun ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ortak yazılı açıklama yaparak çalıştaya katılmayacaklarını ifade ettiler. 

Eskişehir Büyükşehir için adaylar netleşti Eskişehir Büyükşehir için adaylar netleşti

“Bizden salon talebi oldu”

Kazım Kurt, çalıştay için kendilerinden salon talebi olduğunu belirterek, “Eskişehir’de düzenlenecek çalıştay ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu, “Yerel Yönetimler Çalıştayı için Sosyal Demokrasi Derneği tarafından salon talebi oldu. Biz de talep üzerine Hasan Polatkan Kültür Merkezi’ni tahsis ettik. Belediye olarak sivil toplum kuruluşlarının bu konuda isteklerini geri çevirmiyoruz. Etkinliğin içeriğini ve konuşmacıları da CHP Genel Merkezi iş birliğiyle bu etkinliği düzenleyen Sosyal Demokrasi Derneği belirliyor” dedi.

“Bizim bir dahilimiz söz konusu değil”

Sosyal Demokrasi Derneği’nin bugüne kadar bu tür etkinlikleri birçok ilde düzenlediğini ifade eden Kurt, “Çalıştayı Odunpazarı Belediyesi düzenlemiyor. Bizden sadece yer istediler, biz de verdik. SDD Genel Başkanı Sami Doğan, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Yılmaz Büyükerşen, Ahmet Ataç ve beni de konuşmacı olarak seçmişler. Çalıştay’ın duyurusunun ardından Yılmaz Büyükerşen ve Ahmet Ataç imzasıyla ortak açıklama yapılarak katılmayacakları bildirilmiş. Bir önceki etkinlikte çalıştayın Eskişehir’de düzenleneceğini de önceden açıklamışlar. Yani Eskişehir’de bu çalıştayın düzenlenmesi kararlaştırılıyor. Burada bizim bir dahilimiz söz konusu değil. Bugüne kadar hiçbir zaman bir tartışmanın veya kavganın tarafı olmadığım gibi hiçbir gerginliğin içinde olmam” diye konuştu.