Çeltik’te Yeniden Refah adayı Altunkalem’den itiraz Çeltik’te Yeniden Refah adayı Altunkalem’den itiraz

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Gültepe, Yıldıztepe, Büyükdere, Göztepe ve Yenikent mahalle esnafıyla kahvaltıda bir araya geldi. Esnafın yoğun ilgi gösterdiği buluşmaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan da katıldı. Başkan Kurt, mahalle esnafından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi için Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediyesi için kendisine, Tepebaşı Belediyesi için de Ahmet Ataç’a destek istedi. Esnafla ekonomiden yerel seçimlere kadar birçok konuda esnafla sohbet eden Başkan Kurt, esnafın taleplerini dinledi. Mahalle esnafına ilgileri ve destekleri için teşekkür eden Başkan Kurt, Odunpazarı’nda 10 yılda gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı.

“Türkiye ekonomisi 17’nci sıradan 23’üncü sıraya geriledi”

Türkiye ekonomisinin AKP’nin iktidara 2002 yılında dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi olduğunu hatırlatan Başkan Kurt, şimdi 23’üncü sıraya gerilediğine dikkat çekti. “Bir ilerleme yok. Refah düzeyimizde bir artış yok, ama 22 yıldır oyunu artırarak seçilen bir iktidar var. Solun kendini sorgulaması gerekiyor. Biz kendimizi sorgulaya sorgulaya sadece bireysel sorgulamalarla uğraşıyoruz. Hâlbuki toplum adına bir sorgulama yapmamız lazım. Bu insanlar bizi neden yönetiyor? Bu insanlar bizi yönetememeli” diyen Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti;

“TÜİK Türkiye'de resmi rakamları açıklayan bir kurum, enflasyon rakamını yüzde 64.9 olarak açıklamış. TÜİK'in resmi yalanı aslında yalan ama resmi karar. Rusya ile Ukrayna savaşıyoruz. Biri birini yiyecekler ya biri bitecek ya öteki bitecek. Birinde enflasyon yüzde 7 birinde enflasyon yüzde 4,5. Türkiye ekonomiyi böyle mi şaha kaldırdı. Tank palet fabrikasını 50 milyon dolara sattılar. Uzaya bir adam 15 günlük tatile gönderdik, 55 milyon dolar ürettik. Bu çelişkileri anlatacak bir mekanizmayı kurmamız lazım.”

“Devlet 22 yılda 4 kreş yaptı biz 10 yılda 20 kreş yaptık!”

İktidarı eleştirerek, doğru belediyecilik yaptıklarını anlatan Başkan Kurt, halkçı belediyecilik yaparak devletin yapmadığı işleri yaptıklarını vurguladı. Devletin yapmasın gereken işleri tarikatlar ve cemaatler ile yaptığını dile getiren Başkan Kurt, “Halkın ihtiyaçlarını giderme yönünde devletin yaptığı hiçbir çalışma yok. 2002'den bu yana Eskişehir'de devlet 4 tane kreş yapmış. 22 yılda 4 tane kreş yapmış. Biz 10 yılda yaklaşık 20 kreş yaptık. Bizim kreşlerimizin fiyatı piyasa fiyatının üçte biri. Bu sosyal belediyecilik adına yaptığımız işlerden sadece birisi. Kreş yapmak belediyenin işi mi, değil. Devletin işi. Eğitim devlet tarafından parasız olarak yapılması gereken bir iş. Ama piyasa ekonomisi almış başını gidiyor. Bir kreşte bir çocuğun aylık ücreti 12 ile 17 bin lira arasında. 17 bin lira asgari ücret alan biri bu ücreti nasıl verebilir” diye konuştu.

Eskişehir'de yapılamayan işlerin sebebinin iktidar muhalefet kavgası olduğuna dikkat çeken Başkan Kurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hatay'da gerçekleştirdiği konuşmada bunu itiraf ettiğini hatırlattı. “Merkezi hükümetle uyumlu belediye seçmezseniz başınıza gelecekleri görürsünüz dedi” diyen Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

“Biz, Eskişehir'de 25 yıldır iktidarla uyumlu olmayan belediyeyi seçmiyoruz. Ama çok büyük eksikliğimiz yok. Birçok işi, birçok işi yerel yönetimlerle yaptık. Odunpazarı Belediyesi olarak biz son 4 yılda 5 kuruş kredi kullanmadık. Yani devletin ya da başka yerin ekstra kaynağına ihtiyaç olmadan Odunpazarı Belediyesi kendi kendini yönetir halde. Odunpazarı Belediyesi, hesaplarını döndürülebilir, disiplin altına alınmış halde. Yeter ki bize engel olunmasın. Yeni dönemde, yeni seçilecek meclis üyelerimizle, yeni oluşturacağımız kadrolarla çok daha farklı işler yapacağız. Çok daha farklı ataklar yapacağız.”

“31 Mart Türkiye’nin ve Eskişehir’in geleceği açısından son derecede önemli”

31 Mart seçimlerinin Türkiye’nin ve Eskişehir’in geleceği açısından son derecede önemli olduğunu söyleyen CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, “Eskişehir bizim evimiz. Öyleyse Eskişehir'den sorumluyuz. Kazım Başkan, son iki döneminde belediye başkanı olarak Odunpazarı Bölgesinde çok ciddi emekleri olan, projeleri olan kadrosuyla birlikte bunları yaşama geçiren bir belediye başkanımız. Tepebaşı'nda, Büyükşehir'de ve diğer ilçelerimizde bu iktidarı perçinleyerek, geliştirerek ve koruyarak geleceğe taşımak istiyoruz. Bu anlamda 31 Mart yerel seçim özelliği taşımakla birlikte aynı zamanda genel seçimin de içinde barındıran bu hesaplaşmayı yapabileceğimiz önemli unsurlardan bir tanesi. 31 Mart'tan sonra her şey olağan akışında devam ederse, yaklaşık 4 yıl daha bu ülkede seçim olmayacak. O nedenle 31 Mart bir kez daha önem kazanıyor. Yaratacağı sonuçlar itibariyle 14-28 Mayıs'ta elde edemediğimiz başarıyı, 31 Mart'ta sandıklarda gösterip bu ülkeyi dengeye taşımak zorundayız. Eğer taşıyamazsak bugünden işaretlerini görüyorsunuz, birinci ağızdan açıktan şeriat söylemleri dillendirilir hale geldi. Ortağı bir partinin genel başkanı ‘Anayasa Mahkemesi kapatılmalıdır’ söylemini çok açıktan kullanıyor. Laiklik hepimizin ortak yaşam paydasıdır. Laiklik ilkesi, Milli Eğitim Bakanı, mecliste yaptığı konuşmayla tarikatları, cemaatleri sivil toplum örgütü gibi gördüğünü anlattı. Böyle bir anlayışla, ÇEDES projeleriyle okullarımıza getirdiler. Eğitim, eğitim olmaktan çıktı. Laiklik ilkemiz ne yazık ki örselendi. Demokrasi, Türkiye'de sadece demokrasicilik oynuyoruz. Olağanüstü baskılar, korkular, yıldırma politikaları altında insanlar düşüncesini bile ifade etmekten ne yazık ki imtina eder bir noktaya geldi” dedi.